Wybielanie zębów lampą czy nakładkami?

Profesjonalne zabiegi stomatologii estetycznej nakierowane na rozjaśnienie koloru uzębienia nie mają sobie równych. Nie ma domowego sposobu, który jest w stanie zapewnić, chociaż częściowy efekt, jaki pozwalają uzyskać metody konwencjonalne.

Największą popularnością cieszą się zabiegi wykorzystujące lampę oraz te korzystające ze specjalistycznych nakładek. Aby, świadomie zdecydować się na jedną z nich należy poznać mechanizm działania odpowiadający za ich spektakularne efekty oraz zwrócić uwagę na ewentualne działania niepożądane.

Na czym polegają zabiegi?

Nakładkowe wybielanie zębów, to komfortowy sposób na rozjaśnienie uśmiechu bez konieczności częstych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Po stworzeniu nakładki na bazie wcześniej pobranego wycisku dobierany jest odpowiedni preparat wybielający. Pacjent staje się gotowy do rozpoczęcia procedury wybielania, której dokładny schemat zostaje omówiony podczas konsultacji. Nakładki stosowane są na noc, a Pacjent jest w stanie samodzielnie kontrolować intensywność uzyskiwanych efektów. Indywidualizacja czasu noszenia nakładek daje szerokie spektrum działania rozjaśniającego. Wybielanie uzębienia lampą jest wykonywane w gabinecie stomatologa i opiera się na zastosowaniu dedykowanego żelu na bazie nadtlenku wodoru. Substancja jest silnym utleniaczem, który ulega aktywacji pod wpływem światła lampy. Dzięki niej związek wnika w głąb szkliwa, gdzie wywiera pożądany efekt rozjaśnienia przebarwień. Skład żelu wzbogacony jest również w substancje o działaniu łagodzącym.

Efektywność i bezpieczeństwo – którą metodę wybrać?

Zarówno wybielanie lampą, jak i wybielanie nakładkowe gwarantują niesamowite efekty. Różnica znajduje się w czasie ich osiągania. Zastosowanie lampy natychmiastowo nadaje uzębieniu nowy, rozjaśniony wygląd, kiedy metoda nakładkowa potrzebuje ok. 7 dni. Wynika to z delikatniej zachodzącego procesu wybielania. Warto wziąć to pod uwagę porównując wpływ wybielania na szkliwo. Badania naukowe mówią o zwiększonym ryzyku naruszenia dobrostanu szkliwa przez intensywne warunki wybielania lampą. Nie wykazano go dla sposobu nakładkowego wybielania zębów. Innym problemem, który może pojawić się po rozjaśnianiu uzębienia lampą, a który nie jest obserwowany przy stosowaniu nakładek, jest nadwrażliwość zębowa. Oba sposoby profesjonalnego wybielania zębów gwarantują długotrwałe rezultaty. Warto jednak pamiętać, że w przypadku pojawienia się potrzeby „odnowienia” tego efektu, wystarczy ponownie zastosować wcześniej otrzymane nakładki wraz z żelem wybielającym. Dane naukowe jasno wskazują na wyższość metody nakładkowej nad wybielaniem z użyciem lampy. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo i dobrostan zębów należy brać pod uwagę fakty ze świata nauki.