Mleczaki to pierwsze zęby u dziecka. Zęby mleczne pojawiają się już w pierwszym roku życia dziecka, a wypadają i robią miejsce zębom stałym w okolicach piątego, szóstego roku życia. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat znaczenia zębów mlecznych w życiu dziecka, a także ich codziennej pielęgnacji, która jest niezwykle istotna.
Rola zębów mlecznych
Zęby mleczne pełnią bardzo ważną funkcję w życiu każdego dziecka. Są one niezbędne dla prawidłowego rozwoju, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Jama ustna dziecka jest mała, dlatego nie jest możliwe wyrośnięcie w niej od razu zębów stałych. Zadaniem zębów mlecznych jest przygotowanie jamy ustnej do pojawienia się zębów stałych. Uzębienie mleczne wpływa na ukształtowanie się odpowiedniej struktury mięśni szczęki, a także zapewniają jej wzrost. Zęby mleczne stanowią podstawę do wyrzynania się zębów stałych na późniejszym etapie życia dziecka. We wczesnych latach życia dziecka zęby mleczne są także potrzebne w procesie żucia i gryzienia. Nie są one do tego niezbędne, jednak są bardzo pomocne. Zęby mleczne w jamie ustnej są w pośredni sposób związane także z rozwojem mowy dziecka.
Ile jest zębów mlecznych?
Ile mleczaków mają dzieci? Dorosły człowiek ma trzydzieści dwa zęby stałe. Wyrżnięcie się zębów stałych jest możliwe dzięki wcześniejszemu pojawieniu się zębów mlecznych oraz rozwojowi szczęki do odpowiedniej wielkości. Natomiast ilość zębów u dzieci jest mniejsza niż u dorosłych z powodu mniejszych rozmiarów szczęki. Dzieci mają dwadzieścia zębów mlecznych. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy piątki to zęby mleczne. Dzieci w jamie ustnej mają zęby od jedynek aż do piątek. Nie mają natomiast szóstek. Wśród zębów mlecznych u dzieci wymienia się następujące:
- pierwsze siekacze dolne (6-10 miesiąc życia),
- pierwsze siekacze górne (8-12 miesiąc życia),
- drugie siekacze górne (9-13 miesiąc życia),
- drugie siekacze dolne (10-16 miesiąc życia),
- pierwsze trzonowce górne (13-19 miesiąc życia),
- pierwsze trzonowce dolne (14-18 miesiąc życia),
- kły górne (16-22 miesiąc życia),
- kły dolne (17-23 miesiąc życia),
- drugie trzonowce dolne (23-31 miesiąc życia),
- drugie trzonowce górne (25-33 miesiąc życia).
Jak rosną zęby mleczne?
Wiele osób zastanawia się, ile zębów mlecznych ma zdrowe dziecko, a także jaka jest kolejność ich wyrastania. Jak już zostało wcześniej wspomniane, dzieci mają dwadzieścia zębów mlecznych. Zęby mleczne wyrzynają się etapami, które u wszystkich dzieci są nieco podobne. Które zęby są mleczne? Mleczakami u dzieci są zęby od jedynek aż do piątek. To właśnie jedynki są zazwyczaj pierwszymi zębami, które wyrastają u dzieci. Dwa dolne siekacze pojawiają się mniej więcej od czwartego do ósmego miesiąca życia i są pierwszymi zębami u dziecka. Następnie pojawiają się górne środkowe siekacze, co ma miejsce od ósmego do dwunastego miesiąca życia dziecka. Między trzynastym a dziewiętnastym miesiącem życia pojawiają się pierwsze trzonowce. Zazwyczaj wyrzynanie się wszystkich zębów mlecznych kończy się w okolicach trzydziestego trzeciego miesiąca życia dziecka, jednak w dużej mierze jest to kwestia indywidualna.
Jak dbać o zęby mleczne?
Zęby mleczne u dzieci wymagają odpowiedniej pielęgnacji, dlatego warto zadbać o nią od najmłodszych lat. Zęby mleczne mają cieńszą warstwę szkliwa niż zęby stałe, dlatego są od nich słabsze i bardziej narażone na działanie próchnicy. Czy mleczaki mają nerwy? Wielu rodziców zastanawia się, czy zęby mleczne mają korzenie. Mleczaki u dzieci oczywiście są unerwione i mają korzenie, jednak są one znacznie krótsze niż w przypadku zębów stałych. Pielęgnacja zębów mlecznych powinna wyglądać podobnie jak zębów stałych. Niezbędne jest regularne szczotkowanie zębów, które powinno być wykonywane dwa razy dziennie i trwać około dwóch minut. W przypadku młodszych dzieci możliwe jest mycie zębów specjalną szczoteczką zakładaną na palec. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż zęby mleczne powinno się myć od pojawienia się pierwszego ząbka, a nawet wcześniej powinno się regularnie oczyszczać jamę ustną dziecka. Do mycia zębów dziecka należy używać szczoteczek z miękkim włosiem, które będą odpowiednio dostosowane do wieku dziecka. Do mycia zębów powinno się używać pasty z zawartością fluoru właściwą dla wieku dziecka. Do siódmego roku życia zęby mleczne u dziecka muszą być myte przez rodziców, ponieważ młody człowiek najczęściej nie jest w stanie samodzielnie ich efektywnie doczyścić.
Pierwsza wizyta u stomatologa
Dla prawidłowej pielęgnacji zębów mlecznych niezbędne są także regularne wizyty u dentysty. Pierwsza wizyta dziecka u dentysty powinna się odbyć przed ukończeniem przez małego człowieka roku. Najlepiej zrealizować taką wizytę po pojawieniu się pierwszych zębów u dziecka. Specyfika pierwszej wizyty u stomatologa w dużej mierze zależna jest od wieku dziecka. Na pierwszych wizytach rodzice zdobywają informację na temat prawidłowej pielęgnacji zębów u dziecka, dzięki czemu mogą zapobiegać rozwojowi próchnicy oraz wdrażać prawidłowe nawyki w różnych aspektach życia. Natomiast w przypadku starszych dzieci warto odbywać kontrolę w formie wizyt adaptacyjnych. Na wizycie adaptacyjnej dziecko może zapoznać się z lekarzem stomatologiem, jego gabinetem, a także specyfiką pracy. Przegląd zębów może się wiązać u dziecka z poznaniem nowego miejsca, do którego chętniej przyjdzie w przypadku pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości bólowych.
Próchnica zębów mlecznych
W przypadku dzieci bardzo istotna jest kwestia profilaktyki przed wystąpieniem próchnicy. Próchnica u dzieci może być spowodowana bardzo zróżnicowanymi czynnikami. Może się wiązać na przykład z nieprawidłową higieną jamy ustnej, zbyt rzadkim oraz niedokładnym myciem zębów. Ponadto próchnica u dzieci może się również wiązać ze spożywaniem pokarmów w nocy przez dziecko lub piciem mleka, które może być przyczyną wystąpienia tak zwanej próchnicy butelkowej. Do rozwoju próchnicy u dziecka może przyczynić się także nieprawidłowa oraz źle zbilansowana dieta, dlatego warto zwrócić uwagę na ten aspekt życia małego człowieka. Powinno się przede wszystkim unikać podawania dziecku produktów bogatych w cukier, a także słodzonych soków i napojów. Cukier stanowi pożywkę dla bakterii oraz znacząco zwiększa ryzyko powstawania próchnicy na zębach mlecznych.
Kiedy wypadają zęby mleczne?
W pewnym momencie życia dziecka zęby mleczne wypadają, aby zrobić miejsce na zęby stałe. Zęby mleczne mogą wypadać już od piątego roku życia dziecka, jednak proces ten najczęściej rozpoczyna się w siódmym roku życia. Kolejność wypadania zębów mlecznych zazwyczaj jest stała i podobna u większości dzieci. Na samym początku wypadają dolne oraz górne siekacze. Następnie zębom stałym robią miejsce pierwsze zęby trzonowe górne i dolne, a także dolne kły. Następnie wypadają zęby trzonowe, zarówno górne, jak i dolne. Natomiast na samym końcu wypadają górne kły. Proces wypadania zębów mlecznych oraz wymiany ich na zęby stałe w większości przypadków trwa maksymalnie do dwunastego roku życia dziecka, jednak może zakończyć się także wcześniej lub później, ponieważ dużej mierze jest to kwestia indywidualna. Pod zębami mlecznymi wyrastają zęby stałe i jest ich więcej niż zębów mlecznych. Człowiek dorosły ma trzydzieści dwa zęby, od jedynek aż do zębów mądrości, czyli ósemek.
Podsumowanie
Podsumowując, dzieci mają w jamie ustnej dwadzieścia zębów mlecznych, od jedynek aż do piątek. Zęby mleczne pojawiają się w jamie ustnej stopniowo. Etapami przebiega także ich wymiana na zęby stałe. Na zębach mlecznych, podobnie jak na zębach stałych, może pojawiać się próchnica spowodowana działaniem chorobotwórczych patogenów. Dlatego tak istotna jest codzienna pielęgnacja zębów oraz regularne wizyty u stomatologa.