Dostrzegasz czerwone policzki u dziecka ? Wbrew pozorom, nie zawsze musi być to objaw choroby. To jednak zupełnie naturalne, że pojawienie się czerwonych, rumianych policzków u Twojej pociechy może Cię zaniepokoić. Dziś przybliżymy więc przyczyny ich pojawiania się i wytłumaczymy, czy – i jakie – choroby mogą objawiać się rumianymi policzkami.
Czy czerwone policzki u dziecka zawsze powinny niepokoić?
Policzki w nieprawidłowej, rumianej barwie mogą stanowić ważny sygnał, iż w organizmie Twojej pociechy dzieje się coś niedobrego. Przyczyn ich pojawienia się jest co najmniej kilka – bliżej opiszemy je w dalszych częściach artykułu. W wielu przypadkach ich nasilenie możesz jednak zmniejszyć stosując proste, domowe sposoby oraz leki bez recepty.
Podkreślić jednak należy, że Bywa i tak, iż czerwone policzki u dziecka nie są objawem groźnej choroby. Taki efekt może bowiem dać także narażenie pociechy na długotrwały kontakt z chłodnym powietrzem, czy też wiatrem. Jeśli więc dostrzeżesz czerwone policzki u dziecka wieczorem, po odbytym właśnie spacerze, a w innych okolicznościach nie ma po nich śladu – najprawdopodobniej ich przyczyną były właśnie niekorzystne warunki pogodowe.
Czym mogą być spowodowane czerwone policzki u dziecka?
Przyczyny nieprawidłowego koloru dziecięcych policzków mogą być bardzo różne. W tej sekcji artykułu omówimy najważniejsze i najczęściej występujące z nich.
Ząbkowanie
W przypadku niemowlaków, czerwone policzki mogą być jednym z objawów ząbkowania, czyli wyrzynania się pierwszych, mlecznych ząbków. W takim przypadku rumień pojawia się zazwyczaj na jednym z policzków dziecka. Czerwone policzki przy ząbkowaniu przybierają najczęściej postać charakterystycznej wysypki – powstaje w wyniku nadmiaru śliny w jamie ustnej niemowlaka. Maluch rozciera ją, podrażniając w ten sposób naskórek.
Skaza białkowa
Kolejną częstą przyczyną czerwonych policzków u dziecka jest skaza białkowa – czyli alergia na białka, którego największe ilości znajdują się w mleku. Odradzane produkty obejmują jednak również:
- białka jaj
- masło
- śmietana
- serwatka
- sery żółte oraz białe
W przypadku skazy białkowej rumień objąć może nie tylko policzki dziecka, ale także jego rączki.
Reakcja alergiczna
Czerwone policzki u dziecka, zwłaszcza, jeśli są także suche, mogą być objawem reakcji alergicznej. Egzemę, czyli skórną reakcję na alergeny należy podejrzewać zwłaszcza wtedy, gdy ogólne samopoczucie pociechy jest dobre i nie wykazuje ona objawów chorobowych, jak na przykład gorączka. Oprócz policzków zmiany mogą pojawić się także na innych częściach ciała – na przykład czole, czy bruździe.
Gorączka
Kolejną dolegliwością, w przypadku której wystąpić mogą czerwone plamy na policzkach dziecka jest, rzecz jasna gorączka, a nierzadko także stan podgorączkowy. W takim przypadku oczy pociechy robią się szkliste, a jej ciało rozgrzane, co z łatwością możesz zweryfikować dotykając jego czoła.
Rumień zakaźny
Czerwone policzki i katar to tylko jeden z wielu objawów rumienia zakaźnego towarzyszą mu często także:
- kaszel
- bóle głowy
- nudności
- bóle mięśniowe
- inne objawy grypopodobne
W przypadku tej choroby wysypka na policzku jest intensywna, podczas gdy pozostałe części twarzy cechują się bladością skóry. Na szczęście rumień zakaźny jest zazwyczaj bardzo łagodną dolegliwością, której objawy powinny ustąpić po około 7-14 dniach. Po jego przebyciu dziecko jest zaś uodpornione na całe życie.
Atopowe zapalenie skóry
Kolejnym schorzeniem, w trakcie którego mogą pojawić się charakterystyczne przebarwienia policzków jest atopowe zapalenie skóry. W tym przypadku zaczerwienienie policzków jest naprawdę bardzo silne -przypominają one wręcz polakierowane. Do tego dochodzi intensywny świąd, który – w przypadku drapania skóry przez dziecko – może doprowadzić nawet do jej uszkodzenia. Zmiany zależą od wieku dziecka. U młodszych obejmują twarz, skórę i szyję, u starszych mogą także dotyczyć zgięć łokci i kolan.
Poparzenie słoneczne
Kolejną dolegliwością, która może skutkować pojawieniem się czerwonych wybroczyn na policzkach jest poparzenie słoneczne. Zbyt intensywne opalanie może skutkować rumieniem skóry policzków, nosa i brody. Warto pamiętać, że szczególnie wrażliwa na oparzenia słoneczne jest skóra małych dzieci – zwłaszcza u dzieci kobierchorych na toczeń rumieniowy układowy.
Proste sposoby na czerwone policzki u dziecka
W wielu przypadkach czerwone policzki u dziecka zneutralizować można prostymi, łatwo dostępnymi sposobami. Pamiętać jednak musisz, że w przypadku, gdy podejrzewasz, iż mogą one być wywołane czynnikiem chorobowym, warto zasięgnąć porady lekarskiej.
W przypadku, gdy uważasz, że przyczyną powstawania zaczerwienienia na policzkach Twojego malca może być reakcja alergiczna, zastanów się, z jakimi nowymi czynnikami (kosmetyki, nowe jedzenie itd). miał ostatnio do czynienia i zrezygnuj z narażania malca na kontakt z nimi. Jeśli zaś podejrzewasz, że przyczyną rumienia może być ząbkowanie, dobrą propozycją jest podanie maluchowi schłodzonych gryzaków. Warto też zaopatrzyć się w aptece w specjalistyczne żele na ząbkowanie, które łagodzą także inne, dokuczliwe dla dziecka objawy.
Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?
Kiedy katar i czerwone policzki nie ustępują, a podstawowe, domowe sposoby leczenia infekcji u dzieci nie przynoszą rezultatu, powinieneś czym prędzej skontaktować się z lekarzem. Podobnie, jeśli oprócz zaczerwienienia policzków u Twojego dziecka doszło do obrzęku warg, twarzy, lub języka, również konieczna będzie pilna konsultacja ze specjalistą. Również nadmierny płacz, czy też obfite pocenie się Twojej pociechy mogą wskazywać, że przyczyna dolegliwości jest dość poważna. Z lekarzem skonsultuj się także, jeśli wysypka występuje na wielu różnych częściach ciała – może to świadczyć o rozwoju poważniejszych chorób, jak np. atopowego zapalenia skóry, które opisywaliśmy w treści niniejszego artykułu.
Podsumowanie
Choć czerwone policzki u dziecka niepokoją rodziców, nie zawsze są one objawem poważnego schorzenia. Zawsze powinieneś jednak pilnie monitorować stan zdrowia dziecka, a gdy zajdzie taka potrzeba – nie ignorować sygnałów i skonsultować się z lekarzem.