Suchy kaszel i drapanie w gardle to bardzo uciążliwy i uporczywy objaw choroby. Jest typowym objawem infekcji górnych dróg oddechowych, odmy, astmy i śródmiąższowych chorób płuc. Dodatkowo gdy dochodzi drapanie w gardle, wydaje się, że choroba nie ma końca. Na szczęście są domowe sposoby, aby sobie z nimi poradzić. Dowiedz się więcej na ich temat.
Co charakteryzuje suchy kaszel?
Kaszel jest odruchem obronnych organizmu, mający na celu usunięcie nadmiaru wydzieliny. Zapobiega również przedostawaniu się ciał obcych do dolnych odcinków dróg oddechowych. Jest uważany za jeden z najczęstszych objawów zgłaszanych lekarzowi pierwszego kontaktu. Kaszel suchy jest to kaszel męczący, mający charakter napadowy, który może prowadzić nawet do nudności i wymiotów. Typowym jego objawem jest drapanie w gardle. Dodatkowo jest to objaw towarzyszący wielu stanom chorobowym, jednak najczęściej obserwuje się go w astmie oskrzelowej, albo ostrej infekcji wirusowej górnych, lub dolnych dróg oddechowych. W leczeniu kaszlu suchego stosuje się różnego rodzaju leki o działaniu przeciwkaszlowym i podejmuje leczenie specjalistyczne. Jednak najczęściej to nie wystarcza, a drapanie w gardle i suchy kaszel można łagodzić domowymi sposobami, które już od dawna stosowały nasze babcie.
Inhalacje na suchy kaszel
Suchy kaszel w łatwy sposób można złagodzić, wykonując często zalecane inhalacje z solą fizjologiczną, czyli wodnym roztworem chlorku sodu o stężeniu 0,9%. Jest zalecany ze względu na to, że zapewnia nawilżenie dróg oddechowych, co wpływa na zmniejszenie napadów suchego kaszlu i bolesności z nimi związanej. Inhalacje są całkowicie bezpieczne, a jedynym przeciwskazaniem jest nadwrażliwość na chlorek sodu. Dodatkowo można wykonywać inhalacje z użyciem olejków eterycznych. Szczególnie poleca się olejek tymiankowy, rozmarynowy, eukaliptusowy, czy też sosnowy. Bardzo polecanym olejkiem jest również olejek z drzewa herbacianego.
Domowe sposoby na suchy kaszel
Gdy dopada nas suchy kaszel, jesteśmy skłonni wiele zrobić, aby złagodzić tego rodzaju dolegliwości. Z pomocą przychodzą zioła, takie jak:
1. porost islandzki,
2. macierzanka,
3. babka lancetowata,
4, rumianek,
5. mięta pieprzowa,
6. prawoślaz.
Można przygotować z nich napar, który wykorzystuje się nie tylko do picia, ale również jako płukankę. Często te same zioła można spotkać w formie pastylek do ssania lub syropów łagodzących objawy suchego kaszlu. Zadaniem tych ziół jest wzmożenie wydzielania śliny, aby błona śluzowa gardła została nawilżona. Dobrym, często stosowanym przez babcie sposobem na suchy kaszel jest kisiel lub napar z siemienia lnianego. Siemię lniane ma właściwości nawilżające i przeciwzapalne, dzięki czemu przygotowany napar łagodzi uczucie drapania, pieczenia, a także bólu.
Drapanie w gardle – przyczyny
Drapanie w gardle jest najczęściej objawem wysuszonej błony śluzowej. Gdy tak się dzieje, nabłonek zostaje uszkodzony, przez co drażniące czynniki mogą napierać na odsłonięte zakończenia nerwowe. Drapanie w gardle najczęściej towarzyszy suchemu kaszlowi, który doskwiera podczas choroby zarówno w dzień, jak i w nocy. Drapanie w gardle powoduje duży dyskomfort podczas mówienia. Pacjent może skarżyć się również na niekontrolowane ataki kaszlu lub ciągły jego odruch niezależnie od mówienia, przełykania śliny i innych. Drapanie w gardle to nieprzyjemna dolegliwość, której przyczyn może być wiele, np.:
– niewydolność krążenia,
– choroby serca, astma,
– wirusowe zapalenie górnych drób oddechowych,
– wysuszenie błony śluzowej.
Drapanie w gardle domowe sposoby
Uporać się z drapaniem gardła nie jest łatwo. Na szczęście z pomocą przychodzą domowe sposoby wykorzystujące przede wszystkim różnego rodzaju zioła, które łagodzą objawy. Babcinym sposobem na drapanie w gardle będzie wykorzystanie siemienia lnianego, o czym wspomniano powyżej, lub zaparzenie herbaty z lipy. Dobrym domowym sposobem jest jedzenie miodu, który dzięki właściwościom przeciwzapalnym i nawilżającym, łagodzi drapanie i ból z nim związany. Innymi sposobami jest picie herbat lub robienie z nich płukanek, np. herbaty ziołowej z lukrecją, czy też herbaty z kwiatów malwy. Malwa zalecana jest w przypadku chrypki, bólu gardła oraz przy ogólnych problemach z górnymi drogami oddechowymi. Na gardło warto również pić róże i bergamotkę, które nie tylko złagodzą objawy, ale wpłyną również na poprawę funkcjonowania układu odpornościowego. Płukanie gardła wodą utlenioną również jest dobrym i często stosowanych domowym sposobem na ból gardła.
Syrop z cebuli na suchy kaszel i drapanie w gardle
Suchość w gardle i drapanie to bardzo uciążliwe objawy chorobowe, na które mogą pomóc różnego rodzaju syropy. Najpopularniejszym z nich jest syrop, który przygotowuje się na bazie cebuli. Wystarczy dwie małe cebule drobno posiekać, zalać ciepłą wodą, dodać około 2 łyżek cukru i odczekać około godziny. Po tym czasie syrop jest gotowy do picia. Wystarczą 2-3 łyżki dziennie, aby zniwelować drapanie w gardle i napady suchego kaszlu. Zawarte w cebuli substancje oczyszczają błony śluzowe dróg oddechowych i zmniejszają objawy ich nieżytu. Spożywanie syropu z cebuli jest świetnym sposobem na łagodzenie bólu przy połykaniu, drapaniu w gardle, a także uczucia palenia.