Wiele osób zmaga się z uciążliwym poceniem się stóp. Człowiek się poci i stopy także się pocą, ale bardzo często buty i skarpetki są odpowiedzialne za nadmierne pocenie i za nieprzyjemny zapach. Można jednak temu zaradzić. Domowe sposoby na pocenie nóg pomagają i są skuteczne. Domowe sposoby na potliwość nóg to proste substancje oparte na tradycyjnych produktach, wieloletnich obserwacjach i opisach przypadków. Skuteczność domowych środków zaradczych nie została udowodniona w badaniach klinicznych, co nie wyklucza jednak ich efektywnego działania. Spocone stopy są uciążliwe, a gdy nagle trzeba zdjąć buty przed innymi, to taka sytuacja może być nieprzyjemna.
Przyczyny pocenia się stóp
Stopy są codziennie mocno obciążone. Każdy na co dzień chodzi w butach i skarpetkach, które chronią stopy. Ponieważ ludzkość przestała chodzić boso, to stopy pocą się dziś bardziej niż w przypadku przodków, którzy chodzili boso. Pot stóp i zawarte w nim substancje są również przyczyną nieprzyjemnego zapachu stóp. W wilgotnym klimacie obuwia bakterie zawarte w pocie są bardzo aktywne i rozkładają obecne tam kwasy tłuszczowe. Po tym procesie powstają z kwasów tłuszczowych kwas masłowy i kwas mrówkowy. Ponieważ te dwa silnie pachną (kwas masłowy pachnie octem, kwas mrówkowy pachnie kwaśno), to spocone stopy mają nieprzyjemny zapach. Pocenie sie nog przyczyny może mieć różne. Należą do nich między innymi:
– stres,
– nadwaga,
– wahania hormonalne,
– skutki uboczne leków,
– predyspozycje genetyczne,
– ciepło.
Na szczęście nie trzeba się tym przejmować, bo domowe sposoby na pocenie nóg są skuteczne i nie kosztują dużo.
Domowe środki przeciwko poceniu się stóp
Pocenie się stóp jest całkowicie normalne. Jeśli jednak produkcja potu jest na tyle silna, że po krótkim czasie każda para butów zaczyna śmierdzieć, należy zareagować. Aby pozbyć się problemu, warto skorzystać z kilku domowych sposobów, z których wiele jest tak prostych, jak i skutecznych.
Kąpiele na pocenie stóp
Regularna kąpiel stóp może nie tylko pomóc w walce z nieprzyjemnym zapachem, ale także pielęgnować stopy nawet po długim i ciężkim dniu. Wśród popularnych środków do kąpieli można wyróżnić między innymi
– ocet,
– olejek z drzewa herbacianego,
– sól,
– szałwię.
Octowa kąpiel stóp
Sprawdzonym domowym środkiem na pocenie się stóp jest kąpiel stóp z octem. Ze względu na swoje działanie antybakteryjne ocet jest cenionym naturalnym lekarstwem. Należy dodać pół szklanki octu jabłkowego do dwóch litrów ciepłej wody. Następnie zanurza się w nim stopy na około 20 minut, a potem dokładnie płucze. Tę kąpiel stóp można stosować codziennie.
Mieszanka oleju z drzewa herbacianego z proszkiem do pieczenia
Proszek do pieczenia i sam olejek z drzewa herbacianego są skutecznymi środkami, jeśli chodzi o zapach stóp, ale przede wszystkim w połączeniu tworzą silny duet. Należy dodać kilka kropli olejku z drzewa herbacianego i paczkę sody oczyszczonej do około trzech litrów ciepłej wody. Kąpać stopy powinno się w nim przez 20 minut. Na koniec można nałożyć trochę olejku z drzewa herbacianego na stopy za pomocą wacika, aby zapewnić przyjemny, długotrwały zapach.
Sól
Kąpiel stóp w soli działa jak antyperspirant, a także antybakteryjnie. Zaletą kąpieli solnej jest to, że sól jest tania. Wystarczy wymieszać trzy litry ciepłej wody ze szklanką soli i zanurzyć w niej stopy na około 20 minut. Następnie najlepiej pozwolić stopom wyschnąć na powietrzu, a kryształki soli, które pozostały na górnej warstwie skóry, będą nadal działać nawilżająco nawet po kąpieli.
Szałwia na pocenie nóg
Szałwia doskonale nadaje się do kąpieli stóp i zapobiega poceniu, ponieważ zawiera olejki eteryczne, które działają antybakteryjnie i grzybobójczo, a także zmniejszają wydzielanie potu. Szałwia na pocenie nóg jest bardzo znanym i skutecznym ziołem, które jest stosowane w medycynie naturalnej. Wystarczy umieścić garść liści szałwii w litrze wrzącej wody i pozostawić do zaparzenia na 15 minut. Następnie należy wymieszać ją z letnią wodą i zanurzyć stopy na co najmniej 10 minut. Następnie dokładnie osuszyć i powtarzać, w zależności od potrzeb, codziennie lub dwa razy w tygodniu.
Inne sprawdzone domowe sposoby na pocenie nóg i nieprzyjemny zapach butów
Soda oczyszczona i proszek do pieczenia
Soda oczyszczona na pocenie się nóg wiąże wilgoć i neutralizuje zapachy. Można zrobić mieszankę z alkoholem i dzięki temu powstanie doskonały środek do neutralizacji nieprzyjemnych zapachów z obuwia. Taka mikstura działa dodatkowo antybakteryjnie. Jeśli dodatkowo użyje się olejku eterycznego, można cieszyć się kojącym zapachem. Sodę można także zawinąć w pończochę lub inny materiał i włożyć taką poduszeczkę do butów. Po paru godzinach zapach będzie zneutralizowany. Można także wsypać sodę bezpośrednio do buta i pozostawić na 24 godziny. Wilgoć i nieprzyjemny zapach w bucie zostaną wyeliminowane. Kto nie ma sody oczyszczonej w szafce kuchennej, może sięgnąć po proszek do pieczenia. Najlepiej umieścić go w cienkiej skarpetce i włożyć na noc do butów. Skarpetka odprowadza wilgoć. Można również w prosty sposób rozsypać proszek do pieczenia w butach, wystarczy jedno opakowanie na parę. Następnego dnia zapach powinien zniknąć.
Cynamon
Pocenie sie nog w butach jest bardzo nieprzyjemne. Z tego względu warto sięgnąć po cynamon. Wchłania on wilgoć i zapobiega przenoszeniu się bakterii powodujących smród. Wystarczy wsypać cynamon w proszku do butów wieczorem i rano zapach powinien być zneutralizowany. Należy jednak pamiętać, że cynamon może farbować, a więc warto uważać z jasnymi skarpetkami.
Olejek z drzewa herbacianego
Antyseptyczny i antybakteryjny olejek z drzewa herbacianego można stosować nie tylko jako kąpiel stóp. Można dodać dwie lub trzy krople do buta i pozostawić na noc — to prawdziwy zabójca zapachów.
Lawenda
Zmysłowy zapach fioletowych kwiatów doskonale nadaje się do likwidacji przykrego zapachu potu z obuwia. Wystarczy włożyć kilka kwiatów do obuwia. Można dodać też kilka kropli olejku lawendowego, co może wzmocnić efekt. Po kilku godzinach obuwie znów będzie przyjemnie pachnieć.
Torebki herbaty
Dobrze jest zostawić do wyschnięcia cztery torebki herbaty o ulubionym zapachu, a następnie włożyć po dwie do nieprzyjemnie pachnących butów. Torebki wchłaniają wilgoć i pozostawiają świeży zapach. Herbata rumiankowa jest odpowiednia, ponieważ rumianek ma działanie antybakteryjne.
Kawa
Dzięki swojemu silnemu aromatowi kawa jest idealna do neutralizacji zapachów. Można użyć fusów lub świeżej kawy zmielonej — najważniejsze, aby była sucha. W przypadku jasnej wkładki kawa może łatwo powodować przebarwienia, dlatego w takim przypadku najlepiej umieścić ją w jakimś materiale.
Buty w zamrażarce
Ta metoda może wydawać się dziwna, ale w zamrażarce bakterie powodujące nieprzyjemny zapach w butach nie przetrwają. Buty należy włożyć do torby i pozostawić je w zamrażarce na 24 godziny.
Przedstawione domowe sposoby na pocenie nóg i neutralizację zapachów w obuwiu każdy może wypróbować w domu i wybrać sposób, który będzie dla niego najlepszy. Na pewno, zanim ktoś zdecyduje się wydać większe pieniądze na środki farmaceutyczne lub antyperspiranty, warto spróbować naturalnych środków, które każdy ma zapewne w domu.