Soczewki kontaktowe a basen -co musisz wiedzieć

Pływanie w okularach korekcyjnych jest właściwie niemożliwe, dlatego osoby lubiące basen chętnie wybierają soczewki kontaktowe. Są w pełni bezpieczne, jednak warto przestrzegać kilku zasad dotyczących pielęgnacji i higieny oczu.

Bezpieczeństwo użytkowania soczewek kontaktowych w wodzie

Soczewki kontaktowe każdego rodzaju mogą być użytkowane na basenie, w morzu czy innych zbiornikach wodnych. Pływanie w nich jest całkowicie bezpieczne. Soczewka nie wypadnie z oka nawet podczas intensywnego wysiłku, a prawidłowo założona nie będzie się też przemieszczać. Trzeba jednak pamiętać o tym, że basen to siedlisko bakterii i innych patogenów. Ryzyko wystąpienia infekcji oczu wzrasta, gdyż dodatkowo będą one podrażnione przez chlorowaną wodę. Niemniej jednak tego rodzaju niebezpieczeństwo istnieje również w przypadku osób nieużywających soczewek.

Jakie soczewki wybrać na basen?

Pływacy najchętniej sięgają po soczewki jednodniowe, których użytkowanie w wodzie pozwala zachować higienę na najwyższym poziomie. Soczewki należy założyć bezpośrednio przed wejściem do wody, a następnie ściągnąć po zakończeniu treningu. W zamiast zakładamy nowe soczewki albo okulary, w zależności od preferencji. Pływanie w soczewkach wielokrotnego użytku nie jest co prawda zabronione, ale w ich przypadku utrzymanie higieny będzie o wiele trudniejsze. Ponadto, jeśli do oka dostanie się woda z chlorem, soczewka nie będzie nadawać się do dalszego użytkowania.

Pielęgnacja oczu i soczewek po basenie

Chlorowana woda nie służy naszym oczom. Nawet, jeśli nie mają one z nią kontaktu, opary chloru unoszące się w pomieszczeniu mogą być dla nich drażniące. Dlatego po treningu warto zaaplikować specjalne krople do oczu. Uprzednio jednak zdejmujemy szkła – jednodniowe utylizujemy, a wielokrotnego użytku umieszczamy w specjalnym pojemniczku, w którym znajdzie się również płyn do soczewek. Podrażnionych oczu nie przemywamy wodą – na basenie nie mamy dostępu do tej przegotowanej, dlatego tę czynność pielęgnacyjną można wykonać dopiero po powrocie do domu.

Środki ostrożności przy pływaniu w soczewkach

Podstawowym środkiem ostrożności w przypadku pływaków z wadą wzroku są odpowiednio dobrane soczewki. Zwróćmy uwagę, aby można je było stosować na basenie. Najlepiej sprawdzą się szkła jednodniowe, które zaraz po zakończeniu treningu można będzie zutylizować. Jest to ekonomiczne rozwiązanie, jeśli na basen wybieramy się od czasu do czasu. Warto pływać w okularach, które chronią oczy przed wodą chlorowaną.

Jak postępować, gdy woda przedostanie się do oka?

Woda chlorowana, która dostanie się do oka, może wywołać pieczenie i świąd. W pierwszej kolejności należy bezpiecznie usunąć soczewkę, a następnie przepłukać oko bieżącą wodą. Jeśli mamy przy sobie krople do oczu, można je zaaplikować – wtedy uczucie dyskomfortu powinno ustąpić w krótszym czasie. Soczewek, które uległy uszkodzeniu albo jednodniowych, które zostały wyjęte z oka, nie wolno zakładać ponownie. Na basen zawsze warto wziąć ze sobą jedną, dodatkową parę.