Osoby uprawiające różnego rodzaju sporty zdecydowanie częściej wybierają soczewki kontaktowe zamiast okularów. To w pełni bezpieczne rozwiązanie, jednak wymaga przestrzegania pewnych zasad.
Aktywność fizyczna i soczewki kontaktowe – połączenie idealne?
Soczewki kontaktowe stanowią odpowiedź na potrzeby osób aktywnych, uprawiających sport. Są zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem niż okulary, które w trakcie ruchu mogą parować, a także doznać uszkodzenia, stanowiącego bezpośrednie zagrożenie dla oczu. Praktykowanie niektórych dyscyplin, takich jak pływanie czy sztuki walki, jest właściwie niemożliwe, jeśli nosimy okulary. Stosowanie soczewek poszerza też pole widzenia, co jest bardzo istotne zwłaszcza w dyscyplinach dynamicznych. W szkłach mogą ćwiczyć nawet osoby z dużymi, głębokimi wadami wzroku, co byłoby niemożliwe, stosując okulary. Innymi słowy, osoby aktywne powinny postawić właśnie na soczewki, które mają zdecydowanie więcej zalet, niż tradycyjne okulary.
Jak dobrać soczewki do potrzeb sportowca?
Osoby, które nie noszą soczewek kontaktowych na co dzień, powinny wybrać szkła jednodniowe. Sprawdzą się one doskonale podczas treningu, a dodatkowo nie wymagają specjalnego przechowywania. Po wyjęciu soczewek z oka należy je zutylizować. Nie ma jednak przeszkód, aby nosić je do końca dnia, nie zdejmując od razu po zakończeniu ćwiczeń. Zasada ta dotyczy również pływaków, w przypadku których soczewka może mieć kontakt z wodą. Uprawiając sporty ekstremalne, warto sięgnąć po soczewki kontaktowe noszone w trybie przedłużonym, które nie wymagają zdejmowania na noc. Podczas wyprawy trudno o sprzyjające wymianie i pielęgnacji szkieł warunki, stąd lepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie ich na oku. Warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane są szkła. W czasie uprawiania sportów wzrasta zapotrzebowanie rogówki na tlen, dlatego należy wybierać soczewki silikonowo-hydrożelowe.
Jak przechowywać soczewki po treningu?
Przechowywanie soczewek wielokrotnego użytku wygląda tak samo, bez względu na to, czy ćwiczymy w nich, czy też wykonujemy inne czynności. Po zdjęciu szkieł należy umieścić je w specjalnym pojemniczku, w którym znajdzie się również płyn do soczewek. Pamiętajmy, aby nie przemywać ich dodatkowo wodą ani innymi substancjami, nawet jeśli miały kontakt na przykład z wodą chlorowaną na basenie.
Pielęgnacja oczu a aktywność fizyczna
Dobrze dobrane soczewki kontaktowe są sprzymierzeńcem sportowców. Warto jednak pamiętać o tym, że oko może potrzebować dodatkowego nawilżenia, zwłaszcza po wymagającym treningu. Sięgnijmy po wysokiej jakości krople do oczu, pamiętając, że niektóre można aplikować również na soczewkę. Sztuczne łzy można stosować kilka razy dziennie, w zależności od potrzeb. Po zakończonym treningu nie ma konieczności zdejmowania soczewek i ich wymiany na okulary. Jeśli jednak czujemy, że nasze oczy są przemęczone, warto dać im odpocząć. Zjawisko pieczenia, suchości czy zmęczenia może występować zwłaszcza po długim i wymagającym treningu w skrajnych warunkach atmosferycznych.