Regularna aktywność fizyczna to ważny element stylu życia, pomagający utrzymać dobre zdrowie i prawidłową kondycję. Osoby, które ją zaniedbują, są bardziej narażeni na ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości oraz chorób związanych z układem sercowo-naczyniowym. Ćwiczenia fizyczne wpływają również na regulację profilu lipidowego organizmu, stojąc na straży prawidłowego stężenia cholesterolu i trójglicerydów.
W jaki sposób aktywność fizyczna pomaga obniżyć zbyt wysoki poziom cholesterolu?
Czym jest profil lipidowy i dlaczego jego oznaczenie jest istotne?
Profil lipidowy to część badania morfologicznego krwi, która umożliwia oznaczenie poziomu cholesterolu i jego poszczególnych frakcji (HDL, LDL i trójglicerydów). Podwyższony poziom cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów może niekorzystnie wpływać na układ krążenia, przyczyniając się do wzrostu ciśnienia tętniczego, a także wskazywać na ryzyko wystąpienia miażdżycy, która z kolei może spowodować zator lub udar.
Oprócz najczęściej zalecanych zmian dietetycznych, w stanach wzrostu stężenia cholesterolu we krwi warto zwrócić uwagę na wprowadzenie regularnych ćwiczeń, które wraz z innymi modyfikacjami trybu życia i ewentualną farmakoterapią pozwolą skutecznie obniżyć poziom cholesterolu.
Jak ćwiczenia wpływają na poziom cholesterolu?
Każda podjęta aktywność fizyczna będzie korzyścią dla organizmu, trzeba jednak pamiętać, że uzyskane efekty, zależne są wprost od:
- częstotliwości i intensywności;
- czasu trwania ćwiczeń;
- rodzaju podjętej aktywności.
Zatem jak obniżyć cholesterol przy pomocy ćwiczeń? Najlepiej podejmując aktywność regularnie, dostosowując ją do możliwości organizmu i stanu zdrowia. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że wykonywanie forsownych ćwiczeń nie tylko prowadzi do szybkiego przemęczenia, które może skutkować ich zaprzestaniem, ale może przyczynić się także do powstawania kontuzji.
Jakie ćwiczenia wybrać?
- pływanie – to aktywność korzystna dla osób w każdym wieku. Podczas pływania, zaangażowane jest całe ciało, które jednocześnie jest mniej obciążone niż podczas biegania czy ćwiczeń siłowych. Dla osób, które nie przepadają za jednostajnym pokonywaniem długości basenu, zalecane są inne zajęcia w wodzie, np. aqua aerobik;
- spacer – energiczny spacer lub trucht również może przyczynić się do redukcji stężenia cholesterolu we krwi. Mniej obciążający niż jogging czy jazda na rowerze, a może przynieść podobnie korzystne skutki;
- joga – chociaż zajęcia z jogi wydają się mało forsujące, także regularne praktyki asan na macie mogą przynieść znaczną poprawę profilu lipidowego. Oprócz realnego spalania tłuszczu joga angażuje także układ przywspółczulny, wspierając gospodarkę hormonalną organizmu i obniżając produkcję kortyzolu. Ten hormon stresu ma swój udział w zaburzeniach stężenia cholesterolu.
Chcąc obniżyć poziom cholesterolu za pomocą ćwiczeń, należy pamiętać, że ich największą skuteczność osiąga się, gdy tętno podczas aktywności nie przekracza 130 uderzeń na minutę. Aktywność fizyczna powinna iść w parze ze zbilansowaną dietą, aby efekty były jak najlepsze.
Bibliografia:
- Skoczyńska A. Rola lipidów w powstawaniu miażdżycy. Post Hig Med Dośw; 2005. 59. 346-357.
- Drygas W, Jegier A. Zalecenia dotyczące aktywności ruchowej w profilaktyce chorób układu krążenia. W: Kardiologia zapobiegawcza. M. Naruszewicz (red.). Verso s.c., Szczecin; 2003. 252-266.
- MODRZEJEWSKI, Wojciech et MUSIAŁ, Włodzimierz J. Stare i nowe i czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego-jak zahamować epidemię miażdżycy? Część I. Klasyczne czynniki ryzyka. In : Forum Zaburzeń Metabolicznych. 2010. p. 106-114.