Co może oznaczać krew utajona w kale?

badanie kału na utajoną krew

Dbanie o zdrowie i szybkie reagowanie na wszelkie objawy jest konieczne, aby móc długo i dobrze żyć. Na choroby ze strony układu trawiennego najczęściej są narażeni mężczyźni, ale i kobiety po 40 roku życia. Od tego etapu wszelka profilaktyka zdrowia powinna być na porządku dziennym. Jeśli przy zwykłej wizycie w toalecie zaniepokoi nas wygląd naszego kału i podejrzewamy pojawienie się w nim krwi – problemu nie wolno bagatelizować. Krew utajona w kale może być objawem wielu wyniszczających organizm chorób i początkiem poważnych problemów zdrowotnych. Jeśli nasz kał wydaje się niepokojący (ciemniejsze, smoliste zabarwienie lub krwawienie w trakcie wypróżniania) należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Kiedy może pojawić się krew utajona w kale?

Istnieje wiele chorób, którego objawem może być krew w kale. Aby dokładnie rozpoznać główną przyczynę tego objawu, należy przeprowadzić dokładne badania pod okiem specjalisty. Jednak kiedy najczęściej pojawia się krew utajona w kale? Oto lista dolegliwości z predyspozycjami do krwi utajonej w stolcu:

  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego
  • choroba Leśniowskiego-Crohna
  • rak jelita grubego
  • polipy jelita grubego lub cienkiego
  • wrzody żołądka lub dwunastnicy
  • krwawienie z przełyku lub jego stany zapalenie związane z refluksem
  • infekcje bakteryjne

Najważniejsze w diagnozie jest szybkie reagowanie na pojawiające się objawy. Przed wizytą u lekarza warto zastanowić się, czy w ostatnim czasie oprócz krwi w kale pojawiły się jakieś niepokojące objawy, np. przewlekłe bóle brzucha, biegunki, niesmak w ustach, zmiany skórne itp. Każda informacja pomoże lekarzowi zdiagnozować lub przekierować do odpowiedniego specjalisty. Warto także mieć ze sobą listę przyjmowanych stale leków.

Jak badana jest krew utajona w kale?

Do najważniejszego badania zdecydowanie należy badanie kału. Lekarz rodzinny podpowie, jak odpowiednio pobrać próbkę do takiego badania. Na wyniki nie trzeba długo czekać – maksymalnie do trzech dni. Po potwierdzeniu, lub wykluczeniu krwi, lekarz może skierować pacjenta na dalszą diagnostykę, która pomoże znaleźć źródło problemu. Badaniami najczęściej pojawiającymi się w przypadku diagnozy pochodzenia krwi w kale są m.in:

  • pełen pakiet badania krwi, aby poznać ogólny stan organizmu i kontrolować ewentualne ubytki konkretnych wartości
  • gastroskopię w celu obejrzenia górnego odcinka układu pokarmowego
  • kolonoskopię w celu obejrzenia dolnego odcinka układu pokarmowego
  • tomografię komputerową jamy brzusznej aby ocenić stan narządów wewnętrznych

Krew utajona w kale – leczenie

Leczenie pojawiającej się w kale krwi zależy od zlokalizowania źródła problemu i postawionej diagnozy. Bez względu na chorobę, konieczna będzie zmiana diety, która zminimalizuje cześć objawów i pozwoli wyciszyć układ pokarmowy oraz trawienny na czas leczenia. W przypadku chorób zapalnych (wrzody, refluks, infekcje) dodatkowo wystarczy stosowanie specjalnych preparatów, czasem antybiotyków, oraz inhibitorów pompy protonowej. Jeśli wyniki badania potwierdzą rozleglejsze problemy – np. nowotwory lub urazy, konieczna będzie interwencja chirurga.

Co oznacza krwawienie z odbytu?

Krew w kale nie zawsze oznacza przewlekłe stany zapalne organizmu czy niepokojące zmiany nowotworowe. Powszechnym schorzeniem aktywnych zawodowo osób są żylaki odbytu. Bardzo częstym objawem hemoroidów jest krwawienie odbytu w trakcie wypróżniania, ból na co dzień, nieprzyjemne pieczenie i pojawiająca się wydzielina. Dolegliwość ta pojawia się częściej u kobiet, oraz dotyka niemal każdej osoby, która wykonuje pracę siedzącą. Źle na układ trawienny wpływa także dieta uboga w pełnowartościowe produkty. Czasami hemoroidy wycofują się same, ale w bardziej zaawansowanych stadiach choroby – konieczna jest konsultacja i podjęciem leczenia pod okiem lekarza.

Do jakiego lekarza udać się z krwawieniem z odbytu?

W przypadku pojawienia się lub podejrzewania hemoroidów, należy udać się do proktologa. Proktolog specjalizuje się w diagnozie oraz leczeniu chorób jelita grubego i okolic odbytu. Badanie w kierunku potwierdzenia hemoroidów polega na dokładnym obejrzeniu przez lekarza odbytu i jego wnętrza. Może pojawić się uczucie dyskomfortu, ale badanie samo w sobie nie jest bolesne i nie wymaga specjalnego przygotowania. Lekarz następnie określi, czy faktycznie mamy problem z hemoroidami, pękniętą ścianką odbytu, a może problem jest bardziej złożony i konieczna okaże się kolonoskopia.

Niezależnie od sytuacji, jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące nas objawy – należy jak najszybciej udać się na konsultację do lekarza. Nieleczenie chorób gwarantuje negatywne wpływy na ogólne zdrowie organizmu i zagraża naszemu życiu. Problemu jakim jest krew utajona w kale nie wolno bagatelizować, nawet jeśli wydaje się wstydliwy. Specjaliści latami szkolą się, aby móc pomagać właśnie w takich sytuacjach, dlatego wszyscy zgodnie przypominają, że lepiej zapobiegać – niż leczyć.