Czym może być spowodowany brak współżycia w związku

brak seksu w zwiazku

Seks odgrywa istotną rolę w życiu człowieka. Brak regularnego współżycia nie tylko oddala od siebie partnerów, ale może także prowadzić do pogorszenia się ich kondycji psychofizycznej. Żeby uniknąć tego rodzaju problemów, warto dowiedzieć się, jakie są najczęstsze przyczyny braku seksu w związkach.

Religijność, a brak współżycia w związku

Zgodnie z zasadami ustanowionymi przez kościół katolicki, mężczyzna i kobieta powinni zachować wstrzemięźliwość seksualną do czasu zawarcia związku małżeńskiego. Pomimo tego, że obecnie większość partnerów decyduje się na seks przedmałżeński, nadal zdarzają się pary głęboko wierzące, które decydują się na zachowanie czystości aż do ślubu. Niestety brak współżycia w związku przedmałżeńskim może stać się źródłem frustracji i nieporozumień. Aby ich uniknąć, warto szczere rozmawiać o własnych uczuciach i oczekiwaniach.

Brak współżycia w związku wywołany problemami fizjologicznymi

Coraz częściej zdarza się, że brak współżycia w związku wywołany jest problemami fizjologicznymi. W przypadku mężczyzn powszechną przyczyną zaprzestania uprawiania seksu z partnerką jest impotencja, czyli niemożność doprowadzenia członka do erekcji. Źródłem impotencji mogą być:

  • problemy z krążeniem;
  • zaburzenia hormonalne;
  • zaburzenia psychiczne;
  • cukrzyca.

Jeśli chodzi o kobiety, rezygnacja z uprawiania seksu może być spowodowana przypadłością określaną jako wulwodynia. To tajemnicza choroba o podłożu psychicznym objawiająca się ogromnym bólem pojawiającym się podczas próby wprowadzenia członka do pochwy.

Obniżone libido, a brak współżycia w związku

Jednym z powodów braku współżycia w związku może być obniżone libido jednego lub obu partnerów. Każdy zdrowy człowiek posiada naturalny popęd płciowy. W zależności od charakteru może on być niższy lub wyższy. Jeżeli libido ulega obniżeniu, może pojawić się brak ochoty do współżycia. Takie zachowanie może mieć podłoże fizyczne lub psychiczne.

Na obniżenie popędu seksualnego najbardziej narażone są osoby prowadzący intensywny tryb życia. Długotrwałe zmęczenie, brak snu, nieprawidłowe odżywianie to najważniejsze czynniki, które mogą przyczyniać się do obniżenia libido. Jeśli chodzi o czynniki psychiczne, największy wpływ na zmniejszenie popędu płciowego ma przewlekły stres. Jego negatywnym skutkiem są zaburzenia pożądania, a także impotencja i wulwodynia.

Jaki wpływ na seks w związku mają narodziny dziecka

Regularnemu i częstemu współżyciu nie sprzyja także rutyna w związku. Ta najczęściej pojawia się w momencie narodzin dziecka. Wraz z pojawieniem się potomka potrzeby partnerów zostają zepchnięte na dalszy plan. Rodzice w pełni poświęcają się maluchowi, zupełnie zapominając o sobie.

Wiele kobiet uważa, że ich ciało po ciąży, porodzie i karmieniu znacząco traci na atrakcyjności. Obniżenie pewności siebie powoduje niechęć do pokazywania się partnerowi i uprawniania seksu.

Jeżeli przyjście na świat potomka nie było planowane, u partnerów może pojawiać się obawa przed kolejną ciążą. Negatywnym skutkiem tej obawy będzie niechęć do częstego współżycia. Dotyczy to szczególnie par, u których stosowanie antykoncepcji okazało się nieskuteczne.

Czy może istnieć związek bez seksu?

Skoro seks pełni tak istotną funkcję w życiu człowieka, pojawia się pytanie, czy może istnieć trwały i szczęśliwy związek pozbawiony seksu? Dawniej tzw. białe małżeństwa, w których partnerzy świadomie decydują się na rezygnację ze współżycia, były dosyć powszechne, głównie ze względów religijnych. Obecnie zjawisko to występuje znacznie rzadziej. Okazuje się jednak, że współcześnie nawet 15-20% par pozostaje w związkach pozbawionych seksu.

Najczęściej jednak brak współżycia w związku nie jest świadomą decyzją partnerów, lecz został wywołany problemami zdrowotnymi lub innymi czynnikami zewnętrznymi. Zdaniem specjalistów takiej sytuacji nie należy akceptować, lecz podjąć działania, które pomogą przezwyciężyć problem. Punktem wyjścia powinna być zawsze szczera rozmowa partnerów na temat własnych potrzeb i oczekiwań dotyczących sfery intymnej.

Autor: https://nieslychana.pl/