Król fast foodów, zdobywca serc niezliczonych ludzi, przybysz do Turcji. Pita z mięsem, warzywami i sosem, najsłynniejszy kebab w Europie, podbił rynek smakoszy w wielu krajach. Ile kalorii ma kebab w tortilli? Obecnie znajdziemy go wszędzie, czy to w food courtach, kebabach, eleganckich restauracjach, czy nawet w wielu prywatnych kuchniach. Dla jednych to pyszna odskocznia do codziennej diety, a dla innych to codzienny lunch. Czy zastanawiałeś się kiedyś, skąd wziął się kebab i jak znajduje się w menu tak wielu restauracji i barów?
Skąd jest kebab?
Kebab, kojarzony głównie z kuchnią turecką, w rzeczywistości pochodzi z Persji. Szybko jednak stał się popularny w krajach Bliskiego Wschodu i Turcji. Co ciekawe, droga do jego najpopularniejszej formy przeszła wiele wersji i zmian. Sam kebab nie musi być klopsem i dołączonymi do niego warzywami. Jego oryginalna wersja po prostu grillowała mięso nad ogniem na metalowym szpikulcu. Do dziś można spróbować tej wersji dania – to kebab, jedna z 20 odmian tego dania. Kebab jest zwykle robiony z jagnięciny, która jest jego oryginalną wersją. Oczywiście w Europie i na świecie przyjęły się wersje wymienne – wieprzowe, drobiowe, cielęce i jeszcze bardziej prymitywne… takie jak mewa.
Kebab w bułce, tortilli, picie – czy może być zdrowy?
Fast food coraz częściej kojarzy się z grzeszną przyjemnością. Wszyscy wiemy, jakie są niezdrowe, ale czasami nadal chcemy je zamówić. Szczególnie ci, którym zależy lub chcą uzyskać smukłe linie, mogą odczuwać dyskomfort, gdy kolejny tani burger lub frytki znikają w ich żołądku. Kebaby zostały zidentyfikowane jako podobny rodzaj żywności. Szybko przygotowywany na straganie lub w małym lokalu, w końcu musi być fast foodem.
Cóż, jak się okazuje, nie ma nic gorszego niż to, a nawet można by powiedzieć, że jak masz coś do jedzenia na mieście, to podobno są to kebaby. Większość składników tego tureckiego dania pochodzi z warzyw, takich jak ogórki, pomidory, cebula i jakiś rodzaj sałaty. Ponadto szaszłyki wypiekane są na specjalnej rożnie. Ta metoda powoduje, że większość tłuszczu wydostaje się z mięsa, dzięki czemu jest mniej kaloryczne i zdrowsze. Kebaby okazały się bardzo dobrze zbilansowanym daniem pod względem witamin i składników odżywczych, bez nadmiernej kaloryczności.
Ile kalorii ma kebab w tortilli?
Białe bułki z kebabem, majonezem i niskiej jakości mięsem mogą zawierać nawet 880 kalorii i dużo tłuszczu. Jeśli Twoje zapotrzebowanie kaloryczne wynosi 2000 kcal dziennie, oznacza to, że jeden posiłek w tej formie kebabu dostarcza 45% kalorii, które możesz spożywać z jedzeniem każdego dnia. Chcesz wiedzieć, ile kalorii ma kebab w tortilli, a ile w napoju? Różnica tutaj jest niewielka. Jeśli zastosujesz się do naszych rad i zdecydujesz się na kebab na bazie drobiu z dużą ilością warzyw, sosem czosnkowo-jogurtowym i pełnoziarnistymi tortillami, zjesz około 450 kalorii. O połowę mniej niż „śmieciowa” wersja kebabów.
Wegetariańska wersja kebabów
Do wyboru są różne rodzaje kebabów. Sis kebab lub adana kebab to kebab z mielonego mięsa, który jest zabawny i pyszny. Pewne jest jednak, że najlepsze kebaby powstają ze świeżych składników. Podstawą jest wysokiej jakości sałatka z mięsa i świeżych warzyw. W najlepszych barach sos jest przygotowywany na miejscu, od podstaw. Gwarantuje to najlepszy smak kebaba. To jedzenie to świetny pomysł na szybki obiad. Jeśli zamówisz frytki, będzie bardzo sycący.
Wegetariańska wersja kebaba to świetny sposób na wprowadzenie do diety większej ilości białka roślinnego. Ten kebab ma również znacznie mniej kalorii niż standardowy kebab. Oparte są na steku z fasoli lub tofu rozsmarowanym na patyku. Kebaby wegańskie to świetna propozycja dla wegan i wegetarian, którzy chcą jeść pyszne jedzenie bez użycia produktów pochodzenia zwierzęcego. Jest bogaty w minerały, zwłaszcza magnez i żelazo, a także witaminy z grupy B. Tofu ma zdolność wiązania cholesterolu i toksyn, które są usuwane podczas trawienia. Ponadto produkt znacznie zmniejsza ryzyko raka piersi i jest zdrowszy na diecie odchudzającej.
Na co uważać zamawiając kebaba?
Nie zapominajmy jednak, że z biegiem czasu zmieniała się forma obsługi. W Polsce często możemy kupić kebaby i frytki, które średnio 215 kalorii na 72-gramową porcję. W ten sposób kebaby zmieniają się z tradycyjnego, raczej przyziemnego dania w prawdziwą bombę kaloryczną z dużą ilością tłuszczu z mięsa i sosów oraz pustymi węglowodanami z ciasta i frytek. O ile kalorii mówimy? Kebab z wołowiną, bułkami pszennymi, warzywami i majonezem ma około 878 kalorii. Jeśli dodamy do tego frytki, otrzymamy około tysiąca kalorii.
Jak więc zamówić kebaby, aby uchronić się przed nadmiarem kalorii? Wybierz drób, dużo warzyw i sos pomidorowy. Należy pamiętać, że czosnek zwykle nie kojarzy się z tureckim sosem cacik, a raczej gotowym zamiennikiem go, zwykle w butelkach z dużą ilością zagęszczaczy. Idąc dalej, najlepszym wyborem na chleb jest lawasz lub pełnoziarniste tortille bogate w błonnik i witaminy z grupy B. Najlepiej zapomnieć o dodatkowych frytkach. Jeśli zrezygnujesz z nich i zdecydujesz się na składniki wprowadzone wcześniej, zjesz około 450 kalorii – prawdopodobnie o połowę mniej niż najbardziej „śmieciowa” wersja kebaba.