Miód, to powszechnie znany substytut cukru, który od niepamiętnych czasów gości w kuchni naszych babć, mam, oraz naszej własnej. Jednak, wielu z nas, mając na uwadze kaloryczność miodu nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jedna łyżka miodu zawiera mniej kcal, niż zwyczajny biały lub trzcinowy cukier. Przechodząc na dietę i dbając o szczegóły w naszym nowym jadłospisie, często chcemy dodać go do listy potrzebnych produktów, a z kolei wtedy wielu zadaje sobie pytanie: czy miód tuczy? Okazuje się, iż ta alternatywa dla tradycyjnej ,,białej śmierci”, jest nie tylko dużo uboższa w niepotrzebną wartość energetyczną, ale posiada również dużo cenniejszy skład. Mimo wszystko, należy pamiętać, iż pomimo swoich zalet, tak jak w przypadku każdego artykułu spożywczego, jedzenie go w przesadnych ilościach nie odbije się pozytywnym echem na planach naszej diety, gdyż przyswojone po zjedzeniu słoja miodu kalorie, to około 320-350 na 100 gram. W poniższym artykule znajdują się bliższe informacje na temat pochodzenia, zastosowania, oraz pozytywnych skutków spożywania miodu.
Miód na przestrzeni tysięcy lat
Znany był już w starożytnej Grecji i Indiach, a także w starożytnej Gruzji i Egipcie. Wieki temu, miodu używano tak jak dziś, w kuchni – do słodzenia ciast i ciasteczek, oraz różnego rodzaju rozmaitych potraw i deserów. Miewał on jednak zarazem znaczenie bardziej duchowe: w Egipcie był używany do składania w ofierze dla boga płodności, albo do balsamowania zwłok. Ówcześni Hindusi, miód klasyfikowali wysoko ze względu na tamtejsze wierzenia, jakoby posiadał właściwości terapeutyczne i korzystne dla zdrowia ducha. W Grecji natomiast, odnaleziono najstarsze ślady po istnieniu pszczelarstwa w postaci glinianych naczyń, pochodzących sprzed około 4.700-5.500 lat.
Jedna łyżka/łyżeczka miodu – ile to kcal?
Szacowana mniejsza kaloryczność miodu w stosunku do cukru, wynosi 20%. Oznacza to, że biorąc dokładnie tyle, ile waży łyżka miodu (20 g), otrzymamy około 80 kalorii, a więc w przypadku cukru, ilość ta wynosi 101,5 kalorii. Jedna łyżeczka miodu natomiast (12 g), wynosi 39 kalorii. W odpowiedzi na pytani ile łyżek miodu stanowi 100 gram, można podać ilość w czterech i pół lub pięciu łyżkach.
Oprócz niższego wskaźnika kaloryczności, miód zawiera także dużo więcej cennych substancji odżywczych niż cukier, w czego konsekwencji nie zawiera on tak zwanych pustych kalorii. Miód może śmiało zastępować cukier przy gotowaniu różnego rodzaju potraw, a nawet w celu posłodzenia napoju, takiego jak herbata czy kawa. Miodu możemy także używać, jako składnik do sosów sałatkowych bądź mięsnych.
Wprowadzenie miodu do codziennej diety
Miód, oprócz cukrów prostych, zawiera takie składniki odżywcze, jak białko, żelazo, fosfor, wapń i witaminy z grupy A, C, B oraz PP. W przeciwieństwie do sacharozy, która nie jest zawsze dobrze przyjmowana przez ludzki organizm, zawarte w miodzie glukoza i fruktoza, są substancjami całkowicie tolerowanymi, a także (jak to bywa w przypadku sacharozy) nie prowadzi do mniej lub bardziej poważnych zatruć pokarmowych. Warto dodać, iż miód jest składnikiem diety polecanym nie tylko osób chcących zredukować masę ciała, ale również świetnie sprawdza się dla utrzymania prawidłowego odżywiania w przypadku sportowców. Przede wszystkim, ten wyjątkowy pszczeli produkt może zwiększyć wytrzymałość oraz wydajność u osób na bieżąco aktywnych fizycznie. Oprócz tego, miód posiada właściwości przeciwbólowe, dzięki czemu pomaga w łagodzeniu bólu mięśni stawów, jako skutków intensywnych treningów czy zmagań fizycznych. Wyżej wymieniona glukoza, jest przyjmowana przez organizm już po kilkunastu minutach od spożycia, tym samym dając nam natychmiastowy zastrzyk energetyczny. Fruktoza natomiast, wchłania się znacznie wolniej, niżeli glukoza, jednak zapewnia ona długotrwały budulec energii zasobów ludzkich. Wprowadzając miód do naszej codziennej diety, dużo łatwiejszym staje się także wchłanianie się innych korzystnych dla zdrowia składników, które zawarte są w różnych produktach i potrawach.
Rodzaje miodu pszczelego
Miody – w zależności od sposobu powstawania – różnią się od siebie barwą, konsystencją, a także, ze względu na pochodzenie z różnych spadzi, posiadają nieco inne posmaki, przy czym wyraźnie odczuwalne są te pochodzące z konkretnego źródła rośliny. Do najbardziej rozpowszechnionych rodzai miodów należą:
- Miód lipowy
- Miód spadziowy
- Miód gryczany
- Miód akacjowy
- Miód nawłociowy
- Miód wrzosowy
- Miód wielokwiatowy
- Miód malinowy
- Miód wielokwiatowy
- Miód mniszkowy
- Miód rzepakowy
Te trzy ostatnie powinny szczególnie zainteresować tych, którym zależy na jak najściślejszym wprowadzeniu w życie deficytu kalorycznego, gdyż w przypadku tych wczesnowiosennych odmian, łyżka miodu to około 20 kcal.
Pozyskiwanie miodu pszczelego
W przeciwieństwie do os, pszczoły nie pozyskują nektaru kwiatowego z roślin nieprzyjaznych dla człowieka, dzięki czemu miód pszczeli posiada naprawdę znikome ryzyko bycia powodem ciężkiego zatrucia pokarmowego. Pszczoły wykonują swoje zadanie poprzez wnoszenie nektaru kwiatowego wprost do ula, gdzie następnie zachodzą odpowiednie reakcje, po których finalnie powstaje mieszanina, zwana cukrem inwertowanym. Plastry miodu zostają wydobyte przez pszczelarza w stosownym czasie.
Wykorzystanie miodu w lecznictwie
Miód, oprócz posiadania wartości odżywczych, ma również rewelacyjny wpływ na metabolizm komórkowy, oraz ma działanie detoksykujące i antybakteryjne. Z tego powodu, jest wykorzystywany na przykład podczas leczenia grypy lub przeziębienia – na pewno wielu z nas, znany jest rytuał stosowany przez babcie i mamy, który polegał na wypiciu kubka z miodem i z czosnkiem, albo po prostu czarnej herbaty posłodzonej dwoma-trzema łyżeczkami miodu. Pomaga także w chwilach, gdy jesteśmy zmęczeni bądź zestresowani. Alternatywą dla zwykłych kąpieli w płynach i solach, może być też dodanie do gorącej wody odpowiedniej ilości miodu – zapewni nam to relaks i wypoczynek.
Wykorzystanie miodu w kosmetyce
Miód jest składnikiem wielu preparatów kosmetycznych, ze względu na występujące w nim węglowodory, które wykazują działania nawilżające. Dodatkowo, oprócz wykorzystania miodu przez producentów kosmetycznych, kobiety coraz częściej sięgają po niego, jako składnik kosmetyków przygotowanych w zaciszu domowym. Mogą być to maseczki do twarzy, na przykład maseczka w połączeniu z mlekiem i/lub drożdżami, doskonale nawilża skórę, a drożdże posiadają działanie przeciwtrądzikowe.
Ciężko uwierzyć, że tak dobroczynny produkt, to ten, którego użytkownikami większość nas jest od wczesnego dzieciństwa, a jego popularność trwa nie tylko z pokolenia na pokolenie, ale pozytywne oddziaływanie na zdrowie oraz życie człowieka zostało zaobserwowane już przez naszych przodków. Rewelacyjnie zastępuje cukier i można się o tym łatwo przekonać porównując łyżkę miodu w kcal do łyżki cukru w kcal. Zaskakującym jest, na ile sposobów można zastosować to dobro naturalne: w przemyśle leczniczym, kosmetycznym, dla naszej własnej przyjemności, jako zamiennik cukru, preparat nas stres i skołatane nerwy, bądź po prostu jaki smaczne źródło wartościowych składników odżywczych. Lekarze oraz dietetycy gorąco zachęcają do wprowadzenia miodu w swój jadłospis, gdyż jak mało co, pochodzi z kategorii żywności nieprzetworzonej i jest w stanie zadbać o jakość ludzkiego zdrowia.