Malinka na szyi, będąca widocznym śladem po namiętnych pocałunkach, z medycznego punktu widzenia jest po prostu niewielkim krwiakiem. U nastolatków uważana czasem za rodzaj miłosnego stempelka, potwierdzającego uczuciowe zaangażowanie, w świecie dorosłych stanowi raczej wstydliwą pamiątkę po niekontrolowanych uniesieniach. Czy można usunąć malinkę szybko i skutecznie, czy jedynym sposobem na jej zamaskowanie jest golf lub apaszka?
Jak powstaje malinka na szyi?
Malinka na szyi powstaje w wyniku pęknięcia podskórnych naczynek krwionośnych, podczas zasysania lub przygryzania skóry w czasie pocałunku. Jest to więc nic innego, jak niewielki krwiak, który wraz z upływem czasu zmienia barwę. Początkowo czerwona, malinka po kilku dniach robi się sina, by ostatecznie pożółknąć i w końcu zniknąć. Powodem zmian zabarwienia zmiany na skórze jest rozkład hemoglobiny, czyli czerwonego barwnika krwi, po rozlaniu się naczynek krwionośnych. Sposób na to, jak usunąć malinkę, jest w dużej mierze uzależniony od jej barwy. Im zmiana jest świeższa, tym łatwiej będzie się jej pozbyć.
Czy malinka może być niebezpieczna?
Wiele osób, obserwując krwistoczerwoną zmianę na swojej szyi zastanawia się, czy może ona być niebezpieczna dla zdrowia. Krwiaki powstające na tętnicy szyjnej, mogą w ekstremalnych przypadkach doprowadzić do powstania zakrzepu. Na szczęście w większości wypadków malinka, tak jak inne niewielkie siniaki, wchłania się samoistnie i po dwóch tygodniach od powstania nie ma już po niej najmniejszego śladu. Z tego względu zamiast zastanawiać się, jak ją leczyć, można skoncentrować się na poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jak skutecznie zamaskować malinkę.
Po jakim czasie znika malinka?
Malinka samoistnie wchłania się w ciągu kilku, maksymalnie kilkunastu dni. Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji osoby zaznaczonej miłosnym stempelkiem. U osób ze skłonnością do powstawania żylaków i siniaków w wyniku drobnych urazów, ślad może utrzymywać się nawet do 12 dni. To sporo czasu, jeśli komuś bardzo zależy na jej ukryciu przed światem. W takich przypadkach zamiast czekać, lepiej spróbować malinkę skutecznie ukryć.
Jak ukryć malinkę przed rodzicami?
Najprostszym sposobem na ukrycie malinki jest schowanie jej pod ubraniem. Bezkonkurencyjny będzie golf albo bluza kapturem, zasłaniająca szyję. Sprawdzą się również wszelkie chustki, apaszki i szaliki, pod warunkiem, że już wcześniej miało się w zwyczaju korzystać z takich akcesoriów. Jeśli nie – lepiej będzie postawić na kryjący korektor i próbę zatuszowania malinki warstwą kryjącego kosmetyku. Można oczywiście próbować również przyspieszyć jej wchłanianie się. Niektóre ze sposobów na to, jak usunąć malinkę, są naprawdę skuteczne.
Jak skutecznie usunąć malinkę produktami z apteki?
Jak usunąć malinkę? Niektórzy mogą być zaskoczeni, ale bardzo przydatne okazać mogą się rozmaite produkty apteczne. Oczywiście, niekoniecznie są to specyfiki przeznaczone do usuwania malinek, jednak substancje aktywne w ich składzie pomogą na zdecydowanie szybsze wchłonięcie się krwiaka. Sprawdzą się w szczególności:
- maści i żele na obrzęki, stłuczenia i urazy, zawierające w składzie heparynę. Heparyna rozpuszcza niewielkie podskórne skrzepy i przyspiesza wchłanianie krwiaka;
- preparaty z arniką górską, wyciągiem z kasztanowca i rutozydem, działające odbudowująco na naczynia krwionośne, zmniejszające obrzęki i ułatwiające wchłanianie wysięków;
- maść z witaminą K, redukująca ilość zgromadzonej pod skórą krwi;
- olejek mentolowy lub eukaliptusowy – działają kojąco, chłodzą i ściągają, zmniejszając rozlewanie się naczyń krwionośnych.
Preparaty zawierające te składniki aktywne mogą skrócić czas wchłaniania się krwiaka o kilka dni, zmniejszając przy tym ból i obrzęk. Tym samym, można z ich pomocą dość szybko i skutecznie usunąć malinkę.
Jakie domowe sposoby pomogą usunąć malinkę?
Czerwonych śladów z szyi można pozbyć się również stosując proste, domowe sposoby na siniaki. Oczywiście, także w przypadku tradycyjnych sposobów na pozbycie się malinki, najważniejszy jest czas. Im szybciej podejmiemy działania, aby ją usunąć, tym większe prawdopodobieństwo, że się uda. Pomocne mogą być:
- Chłodne kompresy oraz przykładanie lodu w miejscu zassania skóry – najlepiej jeszcze przed pojawieniem się wybroczyny.
- Kojący żel z aloesu. Mający właściwości regeneracyjne i zmniejszające obrzęki, może pozwolić uniknąć pojawienia się krwiaka.
- Przyłożenie w miejscu miłosnego ukąszenia plastrów świeżego ogórka lub skórki z banana. Przyjemnie chłodzą, zmniejszają miejscowy ból i ograniczają ryzyko powstania malinki.
Czy pasta do zębów pomaga na malinki?
Wśród domowych sposobów na to, jak usunąć malinkę, pojawia się pomysł z zastosowaniem miętowej pasty do zębów. Czy to dobry sposób na pozbycie się śladu z szyi? Z całą pewnością zwykła pasta do zębów nie zaszkodzi. Dzięki zawartości olejku miętowego lub mentolu ma właściwości chłodzące, podziała więc kojąco i zmniejszy obrzęk. Jeśli zostanie użyta wystarczająco szybko, może zmniejszyć rozmiary malinki, a nawet zapobiec jej pojawieniu się na skórze.
Jak pozbyć się malinki w pięć minut?
Jak pozbyć się malinki w krótkim czasie, by nie pozostał po niej żaden ślad? Może to być trudne, o ile nie zacznie się działać niezwłocznie po tym, jak skóra została zassana lub przygryziona. Przyłożenie w tym momencie lodu może sprawić, że uszkodzone naczynka krwionośne ulegną miejscowemu obkurczeniu i nie dojdzie do powstania podskórnego krwiaka. Skuteczna może się wówczas okazać również pasta do zębów, żel aloesowy albo nawet przykładanie zimnego przedmiotu, na przykład butelki z napojem. Jeśli jednak malinka już się pojawiła na skórze, jej usunięcie potrwa zapewne nieco dłużej niż pięć minut.
Jak zamaskować malinkę makijażem?
Skoro nie można się jej w kilka minut pozbyć, to jak ukryć malinkę przed wzrokiem innych? Czerwony ślad po pocałunku najprościej jest po prostu zamalować, czyli przykryć odpowiednio dobranym makijażem. Jak zatuszować malinkę za pomocą kosmetyków? Potrzebne będą:
- Korektor lub podkład o zielonkawym zabarwieniu, do cery naczynkowej – jeśli malinka jest czerwona;
- Korektor o odcieniu żółtym, jeśli malinka zmieniła zabarwienie na sine (jest to taki sam produkt, jak używany do korekty cieni pod oczami);
- Podkład, którym przykryjemy korektor, najlepiej w odcieniu o pól tonu jaśniejszym od odcienia skóry;
- Puder sypki, do wykończenia kamuflującego makijażu.
Do ukrycia czerwonej malinki, dobrze nadają się również sztyfty maskujące, używane do tuszowania wyprysków trądzikowych oraz podkłady i kremy BB dla cery z problemami naczynkowymi.
Jak zabezpieczyć się przed powstawaniem malinek?
Wiedząc, że malinki mogą się nam przytrafić również w przyszłości, warto się na taką ewentualność przygotować. Dobrym pomysłem jest wzbogacenie diety w produkty obfitujące w witaminę K, na przykład brokuły. Pomoże to wzmocnić naczynka krwionośne, które staną się mniej podatne na uszkodzenia i tworzenie krwiaków. Tak samo ważna w diecie jest prawidłowa ilość witaminy C.
Warto również zaopatrzyć się w olejek mentolowy i zapas kostek lodu w lodówce. Zastosowane w odpowiedniej chwili, pozwolą uniknąć pojawienia się krwiaka i konieczności szukania sposobów na to, jak usunąć malinkę dzień po namiętnej randce.