Krostki po goleniu bikini – przyczyny, przeciwdziałanie, sposoby usuwania

krostki po goleniu bikini

Krostki po goleniu bikini potrafią zepsuć efekt bardzo starannej depilacji. Dodatkowo, czasami prowadzą do powstawania poważniejszych stanów zapalnych i odczucia poważnego dyskomfortu. Czym spowodowane są krostki po goleniu? W jaki sposób przeprowadzić golenie wrażliwych okolic i jak pozbyć się krostek, jeśli już się pojawią?

Krostki po goleniu bikini – przyczyny

Krosty po goleniu potrafią popsuć nie tylko efekt depilacji, ale również humor i uczucie komfortu. Wypryski w tak wrażliwym miejscu bywają bolesne, poza tym istnieje ryzyko ich wtórnego zainfekowania. Z jakiego powodu w ogóle powstają tego typu zmiany skórne?

Zasadniczo, krostki po goleniu bikini wynikać mogą z dwóch powodów:

 • wrastających włosków łonowych;
 • infekcji bakteryjnej w miejscu mikrourazu.

Kwestia wrastania włosków może mieć podłoże genetyczne – niektóre osoby mają do tego większe predyspozycje niż inne. Częściej jednak zjawisko to występuje w przypadku:

 • osób o cienkich, słabych włosach (mają one problem aby odrastając przebić się przez skórę);
 • skóry o grubszym naskórku, ewentualnie skóry pokrytej bliznami lub rozstępami.

Infekcjom bakteryjnym w miejscu mikroskaleczeń sprzyjają natomiast:

 • wielokrotne stosowanie jednej maszynki;
 • niewystarczająca higiena miejsc intymnych przed i po zabiegi depilacji;
 • noszenie obcisłej bielizny i ciasnych ubrań (np. dżinsów), powodujących dodatkowe obcieranie podrażnionej goleniem skóry;
 • przesuszenie skóry, a przez to większa podatność na mikrourazy.

Golenie miejsc intymnych krok po kroku

Jak golić bikini i jak przygotować się do depilacji, aby uniknąć  pojawienia się bolesnych krostek?  Wystarczy przestrzegać kilku zasad:

 1. Przed goleniem okolic bikini, należy dokładnie umyć okolicę bikini łagodnym mydłem lub żelem do higieny intymnej.
 2. Golenie miejsc intymnych wykonywać za pomocą jednorazowej maszynki do golenia z potrójnym ostrzem i ruchomą głowicą i stosując nawilżający żel do golenia, przeznaczony do skóry wrażliwej.
 3. Okolice bikini golić spokojnymi, równymi pociągnięciami maszynki, po każdym spłukując z ostrza pozostałości włosków i żelu.
 4. Po zakończeniu golenia umyć się ponownie chłodną wodą z dodatkiem środka do higieny intymnej. Następnie, na osuszoną ręcznikiem skórę nałożyć żel łagodzący. Zadbać o przewiewną bieliznę z włókien naturalnych.

Jak pozbyć się krostek po goleniu?

Co jednak zrobić, jeśli pomimo zachowania wszelkich zasad ostrożności, krostki i tak się pojawią? Jak pozbyć się krostek po goleniu?

Jeśli ich przyczyną jest wrastający włos, konieczne może być przebicie wyprysku wyjałowioną igłą, w celu umożliwienia włoskowi rośnięcia w odpowiednim kierunku. Miejsce takie należy następnie przetrzeć wacikiem nasączonym Octaniseptem lub spirytusem salicylowym. Jeśli wypryski spowodowane są infekcją bakteryjną, konieczne może być zastosowanie preparatu bakteriobójczego, takiego jak dostępna w aptece maść antyseptyczna lub płyn przeciwbakteryjny. Również w tym wypadku kluczowe znaczenie ma prawidłowa higiena okolic bikini i odpowiednia, nieobcierająca skóry bielizna.