Wiele osób zastanawia się, jak rozjaśnić włosy w domu, nie jest to prosty zabieg, ale często stosowany większość kobiet. Domowymi sposobami można jedynie delikatnie rozjaśnić włosy, ponieważ jest to proces, który mocno ingeruje w strukturę włosa. Z tego względu należy stosować się do pewnych zasad, które zapobiegną poważnym uszkodzeniom włosów.
Na czym polega proces rozjaśniania włosów?
Rozjaśnianie włosów polega na wymianie pigmentów, jest to proces, który można wykonać na dwa sposoby. Jednym z nich jest pozbycie się pigmentu i zablokowanie jego wytwarzania, a drugim sposobem jest pokrycie włosa innym pigmentem. Nowe barwniki są umieszczane wewnątrz włosa albo na jego powierzchni. Budowa włosa przypomina budowę szyszki, im bardziej łuski włosa przylegają, tym bardziej są one lśniące i gładkie. Stosowanie rozjaśniacza sprawia, że łuski zostają rozchylone, aby możliwe było pozbycie się pigmentu i zastąpienie go nowym. Po zastosowaniu środka rozjaśniającego włosy przybierają najpierw barwę pomarańczową, a dopiero w dalszej kolejności przechodzą w blond. Początkowo może to być nawet odcień czerwieni, wszystko zależy od wyjściowego koloru włosów. Z tego względu każde rozjaśnianie, nawet rozjaśnianie włosów w domu, jest dużym obciążeniem dla struktury włosów. Aby zachować włosy w dobrej kondycji, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji zarówno przed jak i po farbowaniu włosów.
Rozjaśnianie włosów w domu – odpowiednie przygotowanie
Rozjaśnianie włosów w domu polega najpierw na ich odpowiednim odżywieniu, szczególnej uwagi wymagają włosy, które były już poddawane koloryzacji. Dobrym sposobem na to, jak rozjaśnić farbowane włosy domowym sposobem jest odczekanie przynajmniej trzech tygodni po zabiegu koloryzacji. Jest to niezbędny okres na proces regeneracji. Na dwa tygodnie przed rozjaśnianiem włosów w domu trzeba zastosować intensywną kurację pielęgnacyjną. Stosowana dwa razy w tygodniu maska odżywcza nada włosom odpowiednią miękkość i sprężystość. Przed myciem włosów oraz przed wykonywaniem stylizacji zalecane jest stosowanie olejków do włosów, które odżywiają je, ale nie obciążają.
Jak rozjaśnić włosy w domu naturalnymi sposobami?
Naturalne sposoby rozjaśniania włosów są mniej skuteczne od syntetycznych farb, ale są o wiele bezpieczniejsze dla włosów. Jest wiele sposobów na to, jak rozjaśnić włosy w domu, zazwyczaj zmieniają one subtelnie kolor, działają także odżywiająco i nabłyszczająco. Domowe sposoby na rozjaśnienie włosów to między innymi:
- Rozjaśnianie z użyciem miodu, w tym celu można wykonać specjalną płukankę, na litr wody wystarczą dwie łyżki miodu, włosy należy moczyć w płukance przez kilka minut, a następnie spłukać czystą wodą. Kolejnym sposobem jest wymieszanie 2 łyżek miodu ze szklanką wody, łyżką oliwy i łyżką octu. Powstałą w ten sposób pastą miodową należy wmasować we włosy i zostawić na pół godziny, a następnie spłukać wodą.
- Korzeń rabarbaru jest także dobrym rozwiązaniem na naturalne rozjaśnianie włosów. Należy zaparzyć 4 łyżki rabarbaru suszonego 1/2 litra wody, taką mieszankę należy trzymać na włosach przez pół godziny, a następnie dokładnie spłukać wodą. Jak rozjaśnić farbowane włosy domowym sposobem? Można wykorzystać świeży korzeń rabarbaru, dobrze go odgotować i zmiksować dodając 2 łyżki miodu, 2 łyżki cytryny i 2 łyżki jogurtu naturalnego.
- Cytryna jest dobrym sposobem na to, jak samemu rozjaśnić włosy, ale należy uważać z jej ilością, ponieważ ma niskie pH, wystarczy zastosować dwie łyżki soku z cytryny na pół litra wody do spłukiwania. Warto także kilka kropel z cytryny dodać do mgiełki do włosów. Należy pamiętać, aby po zastosowaniu cytryny bez spłukiwania dodatkowo nawilżyć włosy.
- Rumianek jest jednym z najpopularniejszych sposobów na rozjaśnianie włosów w domu. Najlepsza jest proporcja składająca się z 4 saszetek rumianku 1 litra wody. Taką płukanką wystarczy spłukać włosy, rumianek działa również pozytywnie na przetłuszczoną skórę głowy, ponieważ normalizuje wydzielanie sebum.
- Chmiel, lipa, nagietek i malwa to także rośliny, które można wykorzystywać do naturalnego rozjaśniania włosów w postaci płukanek.
Efekty domowych sposobów na rozjaśnianie włosów
Sposobów na to, jak samemu rozjaśnić włosy jest wiele, ale trzeba pamiętać, że takie środki trzeba stosować systematycznie przez dłuższy czas, przynajmniej 1-2 razy w tygodniu. Włosy po zastosowaniu miodu są ładnie rozświetlone, gładkie i mają jasny ciepły odcień. Cytryna jest źródłem kwasów działających rozjaśniająco, ale trzeba uważać z jej wykorzystaniem, ponieważ może nadmiernie zakwasić włosy, co nie pływa dobrze na ich kondycję. Korzeń rabarbaru również nadaje włosom ciepły jasny odcień, ale jeśli włosy są zniszczone, można je nadmiernie przesuszyć stosując kwasy owocowe.
Rozjaśnianie włosów w domu z użyciem rozjaśniacza
Osoby, które chcą uzyskać bardziej diametralną zmianę koloru włosów, powinny skorzystać z rozjaśniacza do włosów. Są to produkty o profesjonalnym działaniu, które rozchylają łuskę włosa i wymywają z niego pigment. Służy do tego tzw. woda utleniona, czyli 3% roztwór nadtlenku wodoru mieszany w odpowiedniej proporcji z farbą. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie gotowej mieszanki, ważne jest aby była ona od razu zużyta po przygotowaniu i bardzo dokładnie usunięta z włosów po zastosowaniu. Podczas rozjaśniania włosów w domu, warto użyć wazeliny albo tłustego kremu i zabezpieczyć skórę wokół włosów, aby w łatwy sposób pozbyć farby. Rozjaśniacz należy nakładać na czyste albo lekko przetłuszczone włosy. Po spłukaniu konieczne jest zastosowanie odżywki, lepiej też zrezygnować z suszenia włosów suszarką.
Naturalne rozjaśnianie włosów – o czym warto pamiętać?
Zastanawiając się, jak rozjaśnić włosy w domu, trzeba zwrócić uwagę, że nie istnieje jedna najlepsza metoda domowego rozjaśniania, najlepszym rozwiązaniem jest łączenie rożnych sposobów. Rozjaśnienie włosów ciemnobrązowych i czarnych przy pomocy różnych nieprofesjonalnych preparatów może doprowadzić do ich zniszczenia, dlatego lepiej pozostawić przeprowadzenie takiego zabiegu specjalistom.