Siemię lniane na włosy – właściwości, zastosowanie i efekty

olej lniany

Siemię lniane od lat wykorzystywana jest w medycynie naturalnej i ziołolecznictwie. Stosowane regularnie napary z tych małych nasionek przynoszą ulgę w dolegliwościach układu oddechowego, pokarmowego i wątroby. Dzięki zawartym substancjom aktywnym, jest to również cenny składnik produktów kosmetycznych. Jak stosować siemię lniane na włosy?

Siemię lniane na włosy – właściwości

Siemię lniane to po prostu suche nasiona lnu. W wyglądzie przypominające sezam, choć są nieco ciemniejsze – dostępne są w większości sklepów spożywczych, obok innych nasion i produktów zbożowych. Stosowane jako dodatek do potraw, poprawiają ich właściwości odżywcze. Weganie stosują siemię lniane w zastępie jajek, co wynika z konsystencji, jaką ma przygotowany z nasionek żel lniany.

Do substancji aktywnych, zawartych w nasionach lnu, należą:

  • witamy z grupy B (głownie B2 i B6) oraz witamina E;
  • składniki mineralne (magnez, wapń, fosfor, cynk i potas);
  • lignany i fitosterole;
  • nienasycone kwasy tłuszczowe;
  • aminokwasy;
  • substancje śluzowe i błonnik pokarmowy.

Siemię lniane na włosy – działanie

Dzięki zawartości witamin E i B, siemienie lniane na włosy działa odżywczo, stymuluje wzrost włosów i sprawia, że nie ulegają przesuszaniu. Fosfor i cynk, a także zawarte w siemieniu białko i kwasy tłuszczowe, pozwalają odbudować strukturę włosów zniszczonych, przywracając im blask i witalność. Substancje śluzowe powlekają włosy, tworząc na nich ochronny film, chroniący przez przesuszaniem i szkodliwym działaniem warunków zewnętrznych.

Siemię lniane na włosy – jak przechowywać?

Siemię lniane, ze względu na dużą zawartość tłuszczów oraz białek, powinno być przechowywane w odpowiednich warunkach. W zbyt wysokiej temperaturze tłuszcze po jakimś czasie jełczeją, a siemię traci swoje właściwości. Z tego względu całe nasiona przechowywać można do pól roku, w szczelnie zakręconym słoiku z ciemnego szkła w chłodnym miejscu. Zmielone siemię lniane na włosy w zakręconym pojemniku można przechowywać do trzech miesięcy, ale tak jak w przypadku oleju – najlepiej w lodówce. Gotowy żel lniany, trzymamy w lodówce i wykorzystujemy w celach pielęgnacyjnych w ciągu tygodnia.

Maska z siemienia lnianego – jak przygotować i stosować?

Maska z siemienia lnianego nie wymaga wielu składników. Wystarczą:

  • 4 łyżki nasionek lnu,
  • pół szklanki wody,
  • 1 łyżka miodu lub 1 łyżka oliwy.

Przygotowanie:

Siemię gotujemy w wodzie przez około 2-3 minuty. Odcedzamy, a gotowy żel lniany pozostawiamy do wystygnięcia. Dodajemy łyżkę miodu (jeśli chcemy uzyskać maskę odżywczą do włosów zniszczonych) lub oliwę, jeśli mamy włosy bardzo suche.

Gotową nakładamy na umyte włosy i zostawiamy pod przykryciem na pól godziny. Później włosy wystarczy spłukać i cieszyć się ich niezwykłą gładkością i blaskiem.

Żel lniane  – czy są skutki uboczne stosowania?

Działanie niepożądane stosowania siemienia lnianego występuje zwykle w przypadku nadmiernego spożycia. U osób z bardzo wrażliwym przewodem pokarmowym może dojść do nasilenia objawów jelitowych, ze względu na wysoką zawartość błonnika. Przy stosowaniu na włosy skutki uboczne zwykle nie występują. Może dojść do przetłuszczania się skóry głowy u osób z naturalną skłonnością do przetłuszczania się włosów. W takim wypadku wystarczy zmniejszyć częstotliwość stosowania maski, a do żelu zamiast oliwy dodać łyżkę soku z cytryny, działającego stabilizująco na pracę gruczołów w skórze.