Spożywanie octu jabłkowego przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Jednak zanim się po niego sięgnie, warto dowiedzieć się, kiedy najlepiej go pić i w jaki sposób, aby przyniósł jak najlepsze efekty. Wbrew pozorom czas odgrywa tu bardzo ważną rolę, a stosowanie go o nieodpowiedniej porze może zaszkodzić.
Większość osób spotkała się choć raz z octem jabłkowym. Wykorzystywany jest zarówno jako dodatek do potraw, jak i samodzielny środek do spożycia. Jego systematyczne picie może poprawić zdrowie, zmniejszyć niektóre dolegliwości, a nawet wspomóc odchudzanie. Jednak nie można zapominać o tym, że jest to również specyfik, który powoduje zakwaszenie organizmu. Dlatego w niektórych przypadkach jest niewskazane jego stosowanie. Równie istotny jest czas, w jakim się go pije. Niektórzy wybierają poranne godziny, podczas gdy inni są zwolennikami picia octu jabłkowego przed snem. Zatem kiedy pić ocet jabłkowy rano czy wieczorem, aby zapewnił jak najwięcej korzyści dla zdrowia i na jakie właściwości można liczyć?
Na wszystkie odpowiedzi warto poznać odpowiedź przed tym ważnym krokiem, żeby nie zaszkodzić sobie poprzez nieumiejętne stosowanie.
Czym jest ocet jabłkowy?
Popularny ostatnimi czasy ocet jabłkowy jest środkiem spożywczym powstającym w procesie fermentacji jabłek. Charakteryzuje się kwaśnym smakiem i intensywnym zapachem. Kolor octu może się różnić w zależności od konkretnej partii od jasno żółtego po bursztynowy. Typowy dla octu jabłkowego jest również osad wytrącający się na dnie butelki, który jest naturalnym efektem pozyskiwania tej substancji. Ocet może być stosowany jako środek do bezpośredniego spożycia, dodatek do potraw lub kosmetyk stosowany na skórę. Jego cenne właściwości sprawiły, że stał się niezwykle popularny i chętnie wykorzystywany w wielu różnych sytuacjach. Oczywiście, aby cieszyć się jego zdrowotnymi właściwościami, warto wiedzieć, jak i kiedy pić ocet jabłkowy, żeby przyniósł pożądane rezultaty, jednocześnie nie szkodząc organizmowi.
Dlaczego ocet jabłkowy jest zdrowy?
Ocet jabłkowy nie jest tylko dodatkiem do potraw nadającym im charakterystyczny kwaskowy smak. Ma również wiele innych cennych dla zdrowia właściwości, dlatego warto sobie zadać pytanie, dlaczego pić ocet jabłkowy? Z całą pewnością nie ze względu na jego smak, który nie wszyscy tolerują i często muszą wzbogacać różnymi dodatkami, aby go wypić. Jednak odpowiedź na to pytanie można znaleźć w jego składzie i wpływie na ludzki organizmu.
Przede wszystkim ocet jabłkowy jest cennym źródłem witamin z grupy B i witaminy C, E, P, A. Ponadto zawiera beta-karoten, biotynę, pektyny, kwas foliowy, a także fosfor, wapń, potas, magnez i żelazo. Zatem właściwości octu jabłkowego mają szerokie zastosowanie przy wielu dolegliwościach.
W jaki sposób ocet jabłkowy działa na organizm?
Picie octu jabłkowego może przynieść wiele korzyści. Jednak warto pamiętać o umiarze, gdyż stosowany w nadmiarze może zaszkodzić. Dlatego warto wiedzieć, kiedy pić ocet jabłkowy i w jaki sposób, aby czerpać z niego jak najwięcej. Ocet jabłkowy działa mi.in.:
- wspomagająco przy odchudzaniu poprzez przyśpieszenie metabolizmu i wspomaganie pracy układu pokarmowego,
- zwiększa odporność,
- poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci,
- dzięki pektynom pomaga podczas zaparć i oczyszcza organizm z toksyn,
- zmniejsza wchłanianie tłuszczów,
- obniża poziom cholesterolu,
- obniża poziom cukru we krwi,
- może zmniejszyć ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory,
- działa jako naturalny probiotyk,
- niweluje nieprzyjemny zapach z ust,
- zmniejsza uczucie głodu.
Kiedy nie można pić octu jabłkowego?
Oczywiście ocet tak samo, jak i inne produkty może mieć przeciwskazania do jego stosowania. Dlatego przed zakupem tego produktu wato sprawdzić kto może pić ocet jabłkowy, a kto powinien jego unikać. Przede wszystkim nie powinny go spożywać osoby cierpiące na przewlekły choroby układu pokarmowego. Przeciwskazaniem do jego picia są problemy z żołądkiem i wątrobą. Ponadto ze względu na zawarty w nim kwas jest niewskazany dla osób cierpiących na zgagę, gdyż zwiększy przykre dolegliwości. Również osoby z refluksem nie powinny pić tego środka, jeżeli powodem występowania dolegliwości jest nadmierna produkcja soku trawiennego. Ocet jabłkowy też nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży.
Kiedy pić ocet jabłkowy rano czy wieczorem i dlaczego?
Przed rozpoczęciem swojej przygody z tym zdrowotnym środkiem często powstaje pytanie, kiedy pić ocet jabłkowy rano czy wieczorem?
Niektórzy stosują ten środek spożywczy rano przed śniadaniem, aby zmniejszyć uczucie głodu i poprawić przemianę materii. Inni są zwolennikami wieczornego picia tego specyfiku, który pomaga rozłożyć tłuszcze i wyrównać poziom glukozy we krwi. Oczywiście w celu osiągnięcia optymalnych efektów najlepiej pić ten środek dwa albo trzy razy dziennie. Z tym że lepiej unikać jego picia przed zaśnięciem, gdyż zwiększa produkcję soków trawiennych. Dodatkowo nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki octu.
Zalety picia octu jabłkowego rano
Po ocet jabłkowy często sięgają osoby, które pragną schudnąć. Ten specyfik może zapobiec odkładaniu się tłuszczu i przyspieszyć metabolizm ułatwiając tym samym zrzucenie zbędnych kilogramów. Jak pić ocet jabłkowy żeby schudnąć — właśnie rano przed śniadaniem. Wypicie szklanki wody z dodatkiem octu jabłkowego pół godziny przed śniadaniem usprawnia pracę układu trawiennego poprzez zakwaszanie organizmu. Ponadto ułatwia przyswajanie witamin i minerałów, jednocześnie zwiększając uczucie sytości. W ten sposób można zmniejszyć ilość spożywanych kalorii bez wszechogarniającego uczucia głodu. Dużym atutem picia octu w godzinach porannych jest również regulacja glukozy we krwi, dzięki czemu nie doświadcza się spadku energii. Niestety w niektórych przypadkach spożywanie tego środka rano może powodować dyskomfort i bóle żołądka, a nawet wywołać zgagę. Wtedy konieczne jest zrezygnowanie z picia octu przed śniadanie. Można go pić również po posiłku, przed obiadem lub przed snem.
Zalety picia octu jabłkowego wieczorem
Niektórzy wolą spożywać ocet jabłkowy przed snem. Oczywiście nie należy robić tego bezpośrednio przed położeniem się do łóżka, gdyż ten specyfik zakwasza organizm na dłuższy czas i pozycja leżąca jest wtedy nie wskazana, gdyż może powodować nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a także podrażniać przełyk i powodować refluks.
Zatem kiedy pić ocet jabłkowy wieczorem, aby nie zaszkodził?
Najlepiej minimum pół godziny przed snem. W ten sposób uniknie się przykrych dolegliwości. Wieczorna pora spożywania tego produktu może być dobrym rozwiązaniem szczególnie dla tych osób, które właśnie wtedy spożywają duży posiłek. Często obowiązki, praca na konkretnym stanowisku uniemożliwia regularne spożywanie posiłków o odpowiedniej porze i jest się zmuszonym do zjadania obiadu w godzinach wieczornych. W takich sytuacjach warto przełożyć picie octu właśnie na wieczór, dzięki czemu wspomoże się trawienie posiłku i zmniejszy ilość odkładanych tłuszczów.
Jak pić ocet jabłkowy?
Decydując się na picie octu jabłkowego, warto najpierw dowiedzieć się jak pić ocet jabłkowy, aby nie wpłynął negatywnie na organizm. Spożywanie go w nieodpowiedni sposób i w zbyt dużej ilości może spowodować niepożądane skutki uboczne. Dlatego należy zachować umiar i nie stosować większej dawki niż jest zalecana. W ciągu dnia można spożyć 4 łyżki stołowe octu jabłkowego. Przy czym warto pamiętać, że każdy organizm jest inny i dla niektórych wystarczą tylko dwie.
Rozpoczynając picie octu, powinno się stopniowo zwiększać ilość spożywanego produktu. Dlatego na początku wystarczy łyżeczka octu na szklankę wody. Jeżeli nie zauważy się żadnych niepożądanych reakcji, to dawkę można zwiększyć, stopniowo przyzwyczajając organizm.
Ocet można pić raz dziennie, dwa razy dziennie lub nawet trzy razy dziennie w zależności od potrzeb. Nie wolno spożywać octu bez wcześniejszego rozcieńczenia go w wodzie, gdyż ze względu na obecność kwasu może poparzyć przełyk i uszkodzić szkliwo. Z tego powodu 1-2 łyżki octu jabłkowego należy wymieszać w szklance ciepłej wody. Dzięki temu złagodzi się jego działanie, można również dodać łyżeczkę miodu.
Dlaczego nie należy przekraczać zalecanej porcji octu jabłkowego?
Gdy już wiadomo, kiedy pić ocet jabłkowy rano czy wieczorem, a także, w jaki sposób go stosować warto dowiedzieć się również, jakie mogą być konsekwencje przekroczenia zalecanej dawki. Ocet można pić przez wiele miesięcy i cieszyć się jego zdrowotnymi właściwościami, ale tylko wtedy gdy nie przekracza się dozwolonej ilości.
Skutki uboczne przedawkowania octu jabłkowego
- refluks żołądkowy,
- nudności,
- alergie,
- bóle brzucha,
- uszkodzenie szkliwa,
- hiperglikemia.
Jakie zalety ma stosowanie octu jabłkowego na skórę?
Ten niezwykły specyfik może być stosowany nie tylko jako środek spożywczy, ale również jako kosmetyk lub środek odkażający. Ze względu na swoje właściwości odkażające i antybakteryjne kiedyś wykorzystywano go do oczyszczania ran. Jednak nie są to jego jedyne zalety.
Zatem jak działa ocet jabłkowy na skórę i czy warto go w ten sposób stosować? Wśród godnych uwagi właściwości octu można m.in. wyróżnić działanie:
- oczyszczające i dezynfekujące redukujące niedoskonałości i zmniejszające łupież,
- zmniejszające ilość sebum,
- wygładzające,
- zwiększające elastyczność skóry,
- zwężające naczynia krwionośne i ściągające pory,
- wyrównujące koloryt skóry,
- zmiękczające skórę,
- poprawiające wygląd włosów i nadające im blasku.
Jak wybrać ocet jabłkowy?
Na rynku dostępny jest ogromny wybór tego rodzaju produktów. Można go zakupić niemal w każdym supermarkecie, a także przez internet. Jednak na efekty można liczyć, wybierając tylko naturalny ocet jabłkowy o sprawdzonym działaniu. Dlatego ważna jest nie tylko wiedza na temat tego, kiedy pić ocet jabłkowy rano czy wieczorem, ale również jak wybrać dobrej jakości produkt, aby spełnić pokładane w nim oczekiwania. Zdrowy ocet jabłkowy musi być przede wszystkim:
- niefiltrowany,
- niepasteryzowany,
- naturalnie mętny,
- pozyskany w procesie naturalnej fermentacji,
- zrobiony z ekologicznych jabłek,
- bez dodatku barwników i konserwantów,
- w szklanej butelce.
Tylko prawdziwy ocet jabłkowy, który został sporządzony bez użycia zbędnych procesów chemicznych, zapewni pełnię właściwości zdrowotnych. Dlatego warto wybierać produkty mętne z występującym na dnie osadem, który wytrąca się podczas fermentacji.
Czy można samemu zrobić ocet jabłkowy?
Ocet jabłkowy można w prosty sposób zrobić samemu w domu i cieszyć się jego zdrowotnymi właściwościami. Jednak, aby go wykonać, konieczne jest posiadanie jabłek z ekologicznej uprawy. Opryskiwane jabłka uniemożliwią zajście naturalnej fermentacji.
Do przygotowania octu będzie potrzeby 1 kg jabłek, duży słój, gaza i 5 łyżek cukru.
- Jabłka należy umyć i pokroić w ćwiartki, a następnie umieścić w słoju.
- Owoce należy zalać letnią wodą z dodatkiem cukru, tak aby wszystkie znajdowały się pod wodą.
- Słoik trzeba przykryć gazą, która zabezpieczy ocet przed dostaniem się nieczystości, jednocześnie zapewniając mu dostęp tlenu.
- Następnie trzeba odstawić słoik w ciepłe i ciemne miejsce na okres od 2-5 tygodni nie zapominając o codziennym mieszaniu.
Po zakończeniu fermentacji można cieszyć się domowym octem jabłkowym. Jak widać, wykonanie nie jest trudne, wystarczy mieć jabłka ze sprawdzonego źródła. Jeżeli nie ma się możliwości pozyskania takich owoców lepiej zrezygnować z samodzielnego wykonania.
Ocet jabłkowy to cenne źródło wielu witamin i minerałów
Spożywanie octu jabłkowego może mieć wiele korzyści. Pozytywnie wpływa na cały organizm, usprawniając pracę przewodu pokarmowego, poprawiając odporność i wspomagając odchudzanie. Ponadto zmniejsza cholesterol i reguluje poziom glukozy.
Jednak przed jego zastosowaniem warto sprawdzić, kiedy pić ocet jabłkowy rano czy wieczorem i w jakiej ilości, aby sobie nie zaszkodzić. Każdy organizm jest inny i warto się wsłuchać w jego potrzeby. Dodatkowo podczas zakupu należy zwrócić uwagę na jakość zakupywanego produktu. Tylko naturalny, niefiltrowany ocet zapewni zdrowotne właściwości. Można również samemu zrobić ocet w domu, jeżeli dysponuje się jabłkami z ekologicznej uprawy.
Polecam również artykuł: Czy ocet jabłkowy zabija czerwone krwinki?