Czy ocet jabłkowy zabija czerwone krwinki?

Ocet jabłkowy to bez wątpienia jeden z najbardziej znanych produktów spożywczych, który w ostatnim czasie stał się niezwykle popularny. Ale czy rzeczywiście jest to coś więcej niż moda? Czy tak głośne wychwalanie, pomija jego negatywne działanie? Czy mamy się czego bać i ocet jabłkowy zabija czerwone krwinki? Czytajcie dalej, żeby się dowiedzieć!

Ocet jabłkowy – czy ma wpływ na czerwone krwinki?

Zacznijmy od tego co to właściwie jest ocet jabłkowy i jak się go wytwarza. Otóż, powstaje on nie inaczej, niż w wyniku fermentowania jabłek, a dodaje się do niego – w zależności od metody – wodę, drożdże i cukier.

Jednak popularne rzemieślnicze produkty, zawierają jedynie niepryskane owoce, czasem zalewane wodą. Tak powstały nastaw octowy, pozostawia się na czas kilku tygodni a nawet lat, poddając fermentacji.

Ocet jabłkowy zawiera niezwykłe składniki bioaktywne, takie jak bio enzymy, aminokwasy i związki polifenolowe. A ponadto rzeczywiście wywiera wpływ na czerwone krwinki.

Czym są czerwone krwinki i jaką pełnią funkcję?

Przyjrzyjmy się czerwonym krwinkom, czyli erytrocytom. Są one, obok płytek krwi – trombocytów, i krwinek białych – leukocytów, składnikiem krwi, a powstają w szpiku kostnym.

To właśnie one nadają krwi czerwony kolor, a ich najistotniejszym zadaniem jest przenoszenie tlenu z płuc do tkanek obwodowych. Częściowo zajmują się też transportem dwutlenku węgla, lecz funkcją tą dzielą się z osoczem krwi – plazmą.

Dlaczego możemy obawiać się zabijania czerwonych krwinek? Ponieważ ich niedobór zazwyczaj wskazuje na niedokrwistość, czyli anemię.

Skąd pomysł, że ocet jabłkowy zabija czerwone krwinki?

Sugestia ta mogła się wziąć z pomylenia właściwości octu jabłkowego, z tym najbardziej znanym, czyli octem spirytusowym. Powstaje on w wyniku fermentacji octowej alkoholu i to właśnie on, spożywany w nadmiarze, zabija czerwone krwinki.

Rozwiewając więc wszelkie wątpliwości, ocet jabłkowy nie zabija czerwonych krwinek, a wręcz przeciwnie – pobudza ich produkcję, więc jego stosowanie, może mieć pozytywny wpływ przy anemii, spowodowanej niedoborem żelaza.

Jak więc widać, prawidłowo zażywany ocet jabłkowy, przynosi wiele korzyści. To oczywiste, że jak każdy inny produkt, ma swoje skutki uboczne. Dlatego też, przed zdecydowaniem się na jego stosowanie, warto zapoznać się z przeciwwskazaniami. Jednak w tym wypadku plotka okazała się całkowicie nieprawdziwa, a ocet jabłkowy bez wątpienia posiada wartości prozdrowotne, włączając w to syntezę czerwonych krwinek.