Ogradzamy plac zabaw

Place zabaw to bardzo popularne miejsce dla naszych najmłodszych dzieci. Na placu zabaw znajduje się wiele atrakcji: karuzele, zjeżdżalnie i także czasem piaskownice. Place zabaw powstają w wielu miejscach, ale w większości przypadków są one położone blisko terenów zamieszkałych. Dobre ogrodzenie zwiększy bezpieczeństwo na placu zabaw i dlatego warto będzie je wykonać dobrze, gdyż jest to ważny element dobrego i bezpiecznego placu zabaw.

Dzieci lubią rozrywkę na świeżym powietrzu. Dla rodziców też jest to ważne, gdyż pociechy nie spełniają całego wolnego czasu przed monitorem czy telefonem. Place zabaw są nadal popularne, ale w zmieniającym się świecie bezpieczeństwo na placu zabaw również się zmieniło. Kiedyś place zabaw były ogradzane rzadko, współcześnie – takie ogrodzenia są wykonywane coraz częściej.

Kilka powodów, dla których plac zabaw powinien być ogrodzony

Użytkownicy placu zabaw, zarówno rodzice jak i dzieci mają swoje priorytety. Dzieci chcą miło spędzić czas wolny, rodzice chcą, by zabawa była bezpieczna. Aby dzieci mogły używać placu zabaw bezpiecznie i aby rodzice mieli poczucie bezpieczeństwa – plac zabaw należy ogrodzić.

Jeśli ogrodzimy plac zabaw to uniemożliwimy dzieciom wydostanie się poza teren placu zabaw, jest to zdecydowana poprawa bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli plac jest blisko ruchliwej ulicy lub parkingu. Dziecko nie wyjdzie na ulicę i nie będzie narażone na przykład na potrącenie przez samochód.

Ogrodzenie skutecznie wytycza teren placu zabaw. Na jego terenie nie powinny znajdować się niepowołane osoby jedynie dzieci i rodzice lub opiekunowie dzieci. (Babcia, dziadek etc.) Ogrodzenie ułatwia opiekę nad dzieckiem, gdyż jest ono na zamkniętym terenie.

Oprócz tego ogrodzenie uniemożliwia zwierzętom przedostanie się na teren placu zabaw. To może mieć bardzo duże znaczenie jeśli przyjmiemy, że zwierzęta roznoszą zarazki bądź załatwią swoje potrzeby w piaskownicy. Dzięki ogrodzeniu nasz plac zabaw będzie czystszy i bezpieczniejszy. Dodatkowo, zwierzęta nie będą mogły wejść na teren obiektu i pogryźć podopiecznych i/lub opiekunów.

Ostatnim powodem dla którego warto ogrodzić plac zabaw będzie następujący: Trudniej zniszczyć plac zabaw, który jest ogrodzony. Wandale raczej nie zniszczą ogrodzonego placu zabaw.

Jeśli chcemy wykonać ogrodzenie placu zabaw, na co zwrócić uwagę?

Według naszych, krajowych przepisów powinniśmy spełnić następujące warunki:

– Konstrukcja powinna być stabilna, dziecko nie może się nigdzie zaklinować.
– Na plac zabaw powinno być bezpieczne wejście przez furtkę. Furtka powinna mieć szerokość minimum metr, wtedy na plac zabaw można będzie wjechać wózkiem. Dodatkowo – furtka powinna otwierać się na zewnątrz.
– Ilość furtek zależy od wielkości placu, jeśli plac jest duży, powinniśmy zamontować dodatkowe furtki
– Elementy ogrodzenia powinny być łagodnie zakończone. Nie powinno być żadnych ostrych końców i krawędzi w ogrodzeniu placu zabaw.
– Warto też na pewno wybrać też sprawdzonego dostawcę siatek ogrodzeniowych

Poznaliśmy już dlaczego warto ogradzać place zabaw, poznaliśmy też garść porad dotyczących wykonania ogrodzenia. Mam nadzieję, że artykuł okazał się pomocny.