Opuchlizna pod oczami – skąd się bierze i jak się jej pozbyć?

worki pod oczami

Opuchlizna pod oczami to problem, z którym co jakiś czas boryka się większość ludzi. Przyczyny worków i zasinień pod oczami mogą być różne; istnieje też kilka skutecznych sposobów walki z tym defektem. Jak unikać ich powstawania i jak zlikwidować worki pod oczami, jeśli już się pojawią?

Opuchlizna pod oczami – przyczyny powstawania

Obrzęki twarzy widoczne są zwykle w okolicach oczu. Wynika to z faktu, że skóra pod oczami jest wyjątkowo cienka i delikatna, stąd też wszelkie problemy kosmetyczne i zdrowotne ujawniają się w tym miejscu wcześniej i są lepiej widoczne. Zwykle przyjmują postać charakterystycznych, nabrzmiałych woreczków, kompletnie zniekształcających rysy twarzy, albo ciemnych przebarwień, przypominających sińce.

Za powstawania worków pod oczami odpowiada wiele czynników, miedzy innymi:

  • odwodnienie organizmu (za mało wypijanej wody);
  • zbyt częste i długotrwałe narażanie oczu na działanie promieniowania ekranów telewizorów, komputerów lub smartfonów;
  • stres i zbyt mała ilość snu;
  • niezdrowa dieta, zbyt duża ilość tłuszczów nasyconych i cukrów;
  • problemy metaboliczne, nieprawidłowe funkcjonowanie wątroby lub nerek;
  • skłonności genetyczne.

Jeśli opuchlizna pod oczami nie jest spowodowana żadną poważną chorobą (zawsze lepiej wykluczyć u lekarza taką ewentualność), należy traktować ją jako problem kosmetyczny, możliwy do naprawienia.

Co na wory pod oczami – skuteczne patenty kosmetyczne

Osoby borykające się z opuchlizną twarzy i zastanawiające się, co na wory pod oczami, mają do wyboru szeroką gamę skutecznych preparatów kosmetycznych. Pozwolą one zarówno zatuszować objawy, ale również poprawić mikrokrążenie limfy i faktycznie pozbyć się problemu.

Do maskowania worów i zasinień pod oczami przydadzą się korektory i podkłady pod makijaż o odpowiedniej barwie. Do ukrycia zasinień stosowany jest zwykle puder o lekko żółtawym odcieniu.  Sprawdzą się również kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji wrażliwej okolicy oczu – krem lub serum pod oczy działa wygładzająco i delikatnie napinająco, przez co worki pod oczami stają się dużo mniej uciążliwe. Warto skorzystać również z dobrodziejstwa masażu twarzy, za pomocą specjalnych rollerów. Wykonane z kamienia główki masujące po schłodzeniu w lodówce poprawiają krążenie płynów ustrojowych i skutecznie zmniejszają obrzęki. Podobnie skuteczna okazać może się żelowa maseczka, zakładana na twarz albo samą okolicę oczu. Nie tylko przyjemnie chłodzi i relaksuje, ale rzeczywiście zmniejsza zasinienia i opuchliznę pod oczami.

worki, opuchlizna pod oczami

Jak zlikwidować worki pod oczami domowymi sposobami?

Jak usunąć worki pod oczami w domu? Tradycyjnie stosowanym domowym sposobem, p[dozwalającym na skuteczną poprawę okolic oczu jest maseczka ze świeżego ogórka. Można przygotować papkę z ogórka startego na tarce, albo po prostu obłożyć okolice oczu plasterkami warzywa i poleżeć tak przez co najmniej 20 minut. Sok z ogórka działa rozjaśniająco na przebarwienia na skórze, a dzięki właściwościom tonizującym zmniejsza opuchliznę.

Opuchlizna pod oczami bywa naprawdę uciążliwa. Warto więc poświęcić nieco uwagi profilaktyce – więcej snu, mniej używek, zdrowa dieta i więcej ruchu na świeżym powietrzu przysłuży się nie tylko skórze wokół oczu, ale wpłynie pozytywnie na ogólną kondycję.