Pojawienie się rozstępów dotyka większości kobiet i sporej ilości mężczyzn. Podłużne linie na skórze, początkowo czerwono-purpurowe, później perłowobiałe, mają strukturę podobną do blizn. Niestety, podobnie jak blizny, nie są łatwe do usunięcia. Skąd się biorą i jak pozbyć się rozstępów? Czy możliwe jest uniknięcie ich powstawania?
Skąd się biorą rozstępy?
Rozstępy powstają w wyniku zerwania części włókien kolagenowych, obecnych w skórze. W miejscach zerwania powstaje stan zapalany, stąd początkowo ciemnoczerwona barwa podłużnej zmiany. W późniejszej fazie rozstępy zaczynają zmieniać strukturę na bliznowatą- jaśniejszą, lecz często zgrubiałą i zdecydowanie trudniejszą do usunięcia.
Rozstępy pojawiają się zwykle na brzuchu, udach, piersiach, ale zdarzają się również rozstępy na plecach bądź ramionach. Do rozrywania włókien kolagenowych i powstawania rozstępów przyczyniają się:
- szybki wzrost, zwiększenie masy ciała, przyrost masy mięśniowej;
- zmiany hormonalne, ciąża, laktacja;
- przyjmowanie kortykosteroidów;
- zmiany metaboliczne i wrodzone schorzenia tkanki łącznej.
Sposób na rozstępy i ich skuteczne usunięcie lub zmniejszenie widoczności zasadniczo nie zależy od przyczyny ich powstania.
Czy istnieje skuteczny sposób na rozstępy?
Jak się pozbyć rozstępów i czy w ogóle jest to możliwe? Wiele zależy od fazy, w jakiej znajduje się zmiana. Rozstępy w postaci czerwonych linii, znajdujące się fazie zapalnej, można usunąć niemal całkowicie. Struktura skóry nie jest jeszcze wtedy trwale zmieniona i prawidłowe zabiegi oraz preparaty z kolagenem i elastyną mogą pomóc odbudować włókna białkowe w skórze. W fazie zanikowej, rozstępy widoczne jako białe kreski, mają już strukturę blizny. Nie można usunąć ich całkowicie, możliwe jest jednak znaczne zmniejszenie ich widoczności.
Jak pozbyć się rozstępów – metody zabiegowe
Zastanawiając się, jak pozbyć się rozstępów, warto rozważyć metody kosmetologiczne oraz chirurgię estetyczną. Do sposobów usuwania rozstępów o najwyższej skuteczności należą:
- laser frakcyjny CO2,
- „zszywanie” nićmi PDO,
- wypełnianie preparatami z kwasem hialuronowym,
- mezoterapia,
- ostrzyknięcia osoczem bogatopłytkowym,
- mikrodermabrazja i radiofrekwencja mikroigłowa.
Zabiegi te mają na celu pobudzenie skóry do wytworzenia nowych włókien kolagenowych i elastynowych w miejsce pozrywanych i zapobieganie trwałej przebudowie skóry w obrębie zmian rozstępowych.
Jak pozbyć się rozstępów po ciąży na brzuchu?
Rozstępy pojawiające się na skórze brzucha w czasie ciąży są tak powszechne, jak nieprzyjemne. Skóra rozciąga się zdecydowanie zbyt mocno i zbyt szybko. Włókna kolagenowe, poddane ekstremalnym naprężeniom, pękają. Jak pozbyć się rozstępów po ciąży?
Po pierwsze, przeciwdziałać ich powstawaniu. Stosować masaże z użyciem kremów przeciw rozstępom, zawierającym kolagen i elastynę oraz substancje natłuszczające, nawilżające i wzmacniające skórę. Pomocne mogą być chłodne natryski i peelingi skóry z wykorzystaniem rękawicy sizalowej.
Jak pozbyć się rozstępów jeśli już staną się widoczne na skórze? Koniecznie zacząć działać jak najszybciej. Kremy, lotiony i sera działają skutecznie, o ile użyte zostaną w fazie zapalnej. Sprawdzą się preparaty z kwasem hialuronowym, alantanem, wyciągiem z bluszczu. Dobrze jest stosować również środki wzmacniające prawidłowe ukrwienie skóry, takie jak witamina C, rutyna lub wyciąg z kasztanowca. Prawidłowe funkcjonowanie mikrokrążenia sprzyja odbudowie włókien kolagenowych. Można stosować również doustne preparaty kolagenowe, dostępne w aptekach.