Jak chronić włosy przed wysoką temperaturą podczas stylizacji i ekspozycji na słońce?

Włosy są narażone na przesuszenie i szybką utratę wody. Następuje ona tym szybciej, im bardziej włosy są uszkodzone, co oznacza odchylone od korzenia łuski włosa. Włosy stają się wysokoporowate na skutek częstych zabiegów stylizacyjnych, farbowania czy rozjaśniania, a także czynników środowiskowych. Można jednak chronić włosy przed wysoką temperaturą podczas stylizacji i działaniem promieniowania UV. Jak to robić?

Ochrona włosów przed wysoką temperaturą podczas stylizacji

Wysoka temperatura suszarki czy prostownicy, która niejednokrotnie sięga powyżej 200 stopni destrukcyjnie wpływa na włosy. Jeżeli jednak potrzebujesz częstych zabiegów stylizacyjnych z wykorzystaniem tych urządzeń, a także lokówką czy karbownicą, to nie musisz z nich rezygnować z tego powodu. Wystarczy, że sięgniesz po serum do włosów termochronne, które nakłada się po umyciu włosów na wilgotne włosy. Warto wybrać produkt z pompką, który ułatwia aplikację. Przy suszeniu czy prostowaniu włosów, dzięki temu będą chronione przed wysoką temperaturą. Serum można stosować także na wysuszone włosy. Taki produkt może zapobiegać puszeniu się i elektryzowaniu włosów. Jeżeli lubisz stylizować włosy prostownicą, to koniecznie musisz zaopatrzyć się w taki produkt i mieć go zawsze w swojej kosmetyczce.

Jak chronić włosy przed działaniem promieniowania UV?

Włosy są narażone nie tylko na wysoką temperaturę pochodzącą z urządzeń do stylizacji, ale również promienie słoneczne i szkodliwe promieniowanie UV. Dlatego zwłaszcza na lato warto sięgnąć po produkty, które chronią włosy przed działaniem promieniowania UVA/UVB. Sprawdzają się olejki do włosów w sprayu z filtrem UV, które nie pozostawiają na włosach tłustego filmu, ale jednak zapewniają nawilżenie kosmyków. W torbie plażowej poza kremem do opalania warto mieć zatem produkt ochronny na włosy. Można też działać zanim zacznie się ekspozycję na słońce, a więc sięgnąć po szampony, odżywki czy maski z filtrem UV. Produkty ochronne na włosy w swoim składzie powinny zawierać filtry mineralne i naturalne. Tlenek cynku i ditlenek tytanu wzmocnią włosy, a nawilżenie zapewni naturalny olej z pestek malin, aloes, masło shea, olej z kiełków pszenicy, czy wyciąg z bursztynu. Po ekspozycji na słońce warto odbudować włosy i w takim przypadku dobrze sprawdzą się produkty zapewniające odżywienie i nawilżenie, a więc proteiny i humektanty. Warto sięgnąć po odżywki czy maski z keratyną bądź jedwabiem.

Olejowanie dla odżywienia przesuszonych włosów

Niezależnie od pory roku i stopnia nasłonecznienia warto olejować włosy. Do wyboru są rozmaite produkty, które gwarantują silne nawilżenie i połysk. Olej trzeba dopasować do stopnia porowatości włosów. Włosy wysokoporowate są najczęściej przesuszone przynajmniej od połowy długości, a ponadto puszą się, rozdwajają czy elektryzują. Wszystko dlatego, że łuska jest odchylona od korzenia włosa. W przypadku włosów średnioporowatych odchylenie jest mniejsze, ale przesuszenie także może występować. Mimo zdrowej struktury, nawilżenia potrzebują także włosy niskoporowate. W przypadku tych ostatnich stosuje się oleje nasycone, które zapewniają większą objętość u nasady, gdyż tego rodzaju włosy przylegają do skóry głowy. Wśród nich można wymienić olej kokosowy, rycynowy, czy też lniany, a także masło shea. Do włosów średnioporowatych warto wybrać olej arganowy, jojoba czy też makadamia, a do wysokoporowatych – olej z czarnuszki, z pestek dyni, orzechów włoskich, czy awokado.