Oliwa z oliwek na włosy – prosty sposób na skuteczną pielęgnację

kobieta nakładająca oliwę z oliwek na włosy

Olejowanie włosów jest metodą pielęgnacyjną wywodzącą się z Indii. W Europie,  sposób ten ma również coraz szersze grono zwolenników. Do olejowania można stosować rozmaite oleje, ale jednym z najbardziej uniwersalnych jest oliwa z oliwek. Jej właściwości odżywcze znane są od lat, podobnie jak dobroczynny wpływ na suchą skórę. Jakie właściwości i działanie ma oliwa z oliwek na włosy? Jakie są efekty pielęgnacji oliwą?

Oliwa z oliwek na włosy – skład i właściwości

Oliwa z oliwek znana jest od starożytności. Już starożytni Grecy doceniali jej wartości odżywcze i pielęgnacyjne, stosując zarówno w kuchni, jak i jako środek kosmetyczny. Oliwa tłoczona z owoców drzewek oliwnych zawiera między innymi:

  • nienasycone kwasy tłuszczowe;
  • karotenoidy i polifenole, chlorofile i sterole roślinne;
  • witaminy (zwłaszcza A, C, D, E , K oraz witaminy z grupy B);
  • minerały (w tym fosfor, cynk, magnez i potas).

Oliwa z oliwek na skórę i do włosów

Oliwa z oliwek na skórę działa kojąco, regeneracyjnie i osłonowo. Dzięki zawartości witaminy E i A, będących silnymi antyoksydantami, przeciwdziała powstawaniu wolnych rodników i spowalnia procesy starzeniowe. Stosowanie oliwy do pielęgnacji skóry niemowląt jest skutecznym środkiem zapobiegającym odparzeniom i otarciom naskórka. Dodatek oliwy z oliwek do kremów ochronnych poprawia ich działanie nawet w przypadku narażenia skóry na działanie silnych wiatrów i mrozów.

Oliwa do włosów sprawdzi się zwłaszcza w przypadków włosów zniszczonych, przesuszonych, o dużej porowatości. Olejowanie włosów oliwą z oliwek zabezpiecza je przed czynnikami zewnętrznymi, zarówno atmosferycznymi, jak i  będącymi następstwem stylizacji włosów (np. stosowaniem prostownicy lub lokówki).

Oliwa z oliwek na włosy – spodziewane efekty

Włosy po prawidłowo wykonanym olejowaniu są gładsze, jedwabiste, mniej podatne na puszenie i elektryzowanie się. Z tego względu zabieg olejowania sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku włosów kręconych, zarówno naturalnie, jak i po trwałej ondulacji. Oliwa z oliwek na włosy działa regeneracyjnie na zniszczone pasma, których łuski zostały uniesione w wyniki działania środków chemicznych lub nieprawidłowej pielęgnacji. Cząsteczki tłuszczów wnikają do wnętrza włókien włosowych, odżywiając je i uszczelniając. Dodatkowo, tworzą film ochronny na powierzchni włosów, nadając im lustrzany blask, gładkość i przywracając zdrowy wygląd.

Olejowania lepiej nie przeprowadzać na włosach cienkich, skłonnych do przetłuszczania, oklapniętych. W ich wypadku zabieg mógłby jedynie dodatkowo obciążyć fryzurę, nie przynosząc poprawy ich stanu.

Olejowanie włosów oliwą z oliwek krok po kroku

Olejowanie włosów oliwą z oliwek najlepiej wykonywać na włosach lekko zwilżonych i osuszanych ręcznikiem z nadmiaru wilgoci.  Cały zabieg jest dość prosty:

  1. Do niewielkiej miseczki wlewamy ok. 1 łyżki stołowej oliwy z oliwek. Można dodać do niej kilka kropli soku z cytryny lub ulubionego olejku eterycznego.
  2. Niewielką ilość oleju należy rozetrzeć na dłoniach, a następnie rozprowadzić na włosach – na całej długości, lub jedynie na najbardziej zniszczonych końcówkach.
  3. Po zakończeniu nakładania oliwy, włosy trzeba owinąć ręcznikiem lub zabezpieczyć czepkiem kąpielowym i pozostawić na co najmniej godzinę. Czas ten można wydłużyć, pozostawiają kompres z oliwy na włosach nawet na całą noc.
  4. Po zakończeniu czasu olejowania, włosy należy umyć delikatnym szamponem.

Olejowanie włosów oliwą z oliwek to prosty i tani sposób na pielęgnację, dający efekty jak po wyjściu z salonu fryzjerskiego.