Skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy

tłuste włosy

Przetłuszczające się włosy sprawiają, że już dzień po umyciu fryzura wydaje się nieświeża i przyklapnięta. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być bardzo różne – od braku równowagi hormonalnej po nieprawidłową stylizację. Jak zmniejszyć przetłuszczanie się włosów? Przedstawiamy sposoby na przetłuszczające się włosy, które warto poznać.

Przetłuszczające się włosy – przyczyny

Przetłuszczające się włosy i cera często występują w duecie. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ za przetłuszczanie włosów w rzeczywistości odpowiedzialne są gruczoły łojowe w skórze głowy. Ich zaburzone funkcjonowanie i wydzielanie zbyt dużych ilości sebum prowadzi do powstawania wyprysków na twarzy, ale również łojotokowego zapalenia skóry głowy czy wrażenia przetłuszczonych włosów.

Przetłuszczanie włosów (spowodowane nadmiernym wydzielaniem sebum) zwykle jest konsekwencją:

  • skłonności genetycznych;
  • nieprawidłowej gospodarki hormonalnej w organizmie (zwłaszcza w okresie dojrzewania, ciąży, okresu lub menopauzy);
  • stosowania kosmetyków zawierających składniki drażniące lub zbyt obciążających w stosunku do rodzaju włosów;
  • nieprawidłowej stylizacji – suszenia gorącym powietrzem, częstego stosowania prostownicy;
  • niewłaściwej diety, dużej ilości używek i alkoholu, ostrych przypraw, żywności przetworzonej;
  • stresu.

Jak zmniejszyć przetłuszczanie się włosów?

Odpowiedź na pytanie, jak zmniejszyć przetłuszczanie się włosów może się wydać banalna – usunąć przyczynę. Nie zawsze jednak takie działanie jest możliwe. W przypadku genetycznego uwarunkowania występowania cery tłustej i nadmiernego wydzielania gruczołów łojowych, konieczne jest działanie na rzecz zmniejszenia uciążliwości objawów.

Warto przyjrzeć się diecie i wyeliminować jedzenie śmieciowe, a także bardzo ostre przyprawy, mające działanie pobudzające dla gruczołów wydzielających sebum. Konieczne jest zastosowanie specjalnych kosmetyków do pielęgnacji tego typu włosów. Warto pamiętać również o tym, aby preparaty odżywcze, takie jak maseczki i odżywki, nakładać na włosy przed ich umyciem szamponem. Taka odwrócona kolejność sprawia, że włosy przetłuszczające się dłużej pozostaną świeże.

Skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy

W codziennej pielęgnacji warto zastosować również domowe, skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy. Należą do nich odpowiednie techniki pielęgnacji, a także płukanki ziołowe i specjalnie przygotowane, tonizujące maseczki.

Właściwa codzienna pielęgnacja

W przypadku pielęgnacji włosów przetłuszczających się, należy pamiętać, że czasami mniej znaczy więcej. Lepiej nakładać mniej kosmetyków i preparatów do stylizacji, aby nadmiernie nie obciążać  fryzury. Rzadsze czesanie włosów, mniej suszenia suszarką i rzadsze stosowanie prostownicy także przysłuży się kondycji tłustych włosów.

Płukanki na przetłuszczające się włosy

Jak zmniejszyć przetłuszczanie się włosów? Warto zastosować płukanki ziołowe. Idealne będą napary z ziela rumianku, szałwii i kory brzozy. Działają one oczyszczająco, tonizująco i regulująco na wytwarzanie sebum.

Maska drożdżowa na włosy przetłuszczające się

Przetłuszczające się włosy i cera skorzystają również na zastosowaniu oczyszczającej maski drożdżowej. Wystarczy, że kostkę drożdży wymiesza się z  6 łyżkami letniej wody. Tak przygotowaną papkę wciera się w skórę głowy i pozostawia na co najmniej 15 minut. Po tym czasie włosy należy spłukać chłodną wodą i wysuszyć na powietrzu.