Włosy średnioporowate – charakterystyka i pielęgnacja

Włosy średnioporowate są typem raczej wygodnym w pielęgnacji i dobrze wyglądającym. Warto wiedzieć jaką pielęgnację wdrożyć, aby uzyskać spektakularny efekt.

Jak rozróżnić włosy średnioporowate od innych typów?

Porowatość włosów to jedna z cech decydujących o tym jak włosy się układają, na ile podatne są stylizacji. Od niej zależy też w dużej mierze optymalna pielęgnacja. Z czego wynika sama porowatość? Jest ona zależna od tego jak ułożone są łuski keratynowe włosa. Włosy średnioporowate mają średnio rozchylone łuski – jest to najczęstszy typ włosa w naszej szerokości geograficznej.

Jak można scharakteryzować włosy średniporowate? Są dosyć łatwe w pielęgnacji i stylizacji, jednak mają swoje wymagania – potrzeba im dobrze dobranych kosmetyków i równowagi PEH. Ten typ włosów ma tendencję do łamliwości oraz rozdwajania się końcówek, pasma bywają też często osłabione. Jedną z podstaw pielęgnacji powinno być umiarkowane nawilżanie – zbyt intensywne stosowanie tego typu kosmetyków może doprowadzić do zupełnie odwrotnego efektu. Włosy średnioporowate łatwo jest też obciążyć, co sprawi, że będą one przyklapnięte i stracą na objętości. Z drugiej strony, pasma nieujarzmione w odpowiedni sposób będą się puszyć i falować. Warto więc w rozważny sposób dobierać kosmetyki, nie zapominając przy tym także o odpowiedniej termoochronie. Włosy średnioporowate schną bowiem naprawdę długo i bez suszarki raczej się nie obejdzie.

Jak pielęgnować włosy wysokoporowate?

Pierwszym krokiem pielęgnacji jest dobranie odpowiedniego szamponu. Warto zainwestować w dwa. Jeden z nich powinien być lekki i przeznaczony do codziennego stosowania. Może mieć ekstrakty owocowe lub inne składniki roślinne w składzie. Drugi szampon z kolei stosowany może być rzadziej, a jego działanie powinno być silnie oczyszczające. Dzięki temu pomoże on pozbyć się pozostałości produktów do stylizowania włosów.

Włosy wysokoporowate powinny być pielęgnowane z zachowaniem zasad równowagi PEH. Chodzi tu o uzyskanie balansu między emolientami, humektantami oraz proteinami. Warto zaopatrzyć się więc w kilka odżywek do stosowania na zmianę. Mimo że włosy wysokoporowate wydają się często być niewystarczająco nawilżone, nie należy przesadzać z humektantami. Jak stosować poszczególne produkty? Kosmetyk proteinowy warto nałożyć na włosy i na chwilę pozostawić, tak aby pasma wchłonęły potrzebne składniki. To proteiny są bowiem budulcem włosa, wygładzają one pasma. Odżywka humektantowa z kolei nawilży i ujędrni. Warto też włączyć w pielęgnację emolienty (w umiarkowanym zakresie – mogą one obciążyć włosy średnipoorowate). Odpowiednio stosowane wygładzą włosy i dodadzą im blasku.

Poza odżywkami, warto też od czasu do czasu nałożyć maskę lub olej. Zabiegów tych nie należy przeprowadzać z każdym myciem, aby nie dociążyć pasm.

Jak stylizować włosy średnioporowate?

Ponieważ włosy średnioporowate mają tendencję do elektryzowania się i puszenia, dobrze jest używać w ich stylizacji produktów, które wygładzą i ujarzmią pasma. Mgiełki do włosów, lekkie żele czy delikatne lotiony sprawdzą się idealnie. Pozwolą uzyskać pożądany efekt i utrwalić go. Włosy średnioporowate dobrze reagują na układanie na szczotce, poddają się mu, więc ta metoda stylizacji może być stosowana codziennie.