Jak wygląda badanie z użyciem rezonansu magnetycznego i jak się do niego przygotować?

Rezonans magnetyczny to badanie, za pomocą którego można zobrazować poszczególne narządy wewnętrzne na wielu płaszczyznach. Jest ono bezbolesne i nieinwazyjne, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania ze strony pacjenta. Kiedy warto wykonać rezonans magnetyczny i jak się do niego przygotować?

Wskazania do rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny to badanie, dzięki któremu można rozpoznać zmiany zachodzące w narządach wewnętrznych. Zlecane jest przede wszystkim osobom, u których występuje podejrzenie guza nowotworowego i ewentualnych przerzutów. Za jego pomocą diagnozowane są też schorzenia związane z układem nerwowym, ruchu czy krążenia. Warto wykona rezonans magnetyczny, jeśli pacjent:

  • cierpi na ból kręgosłupa, głowy, pleców,
  • choruje na Alzheimera, zapalenie mózgu,
  • cierpi na choroby układu krążenia lub zwyrodnieniowe,
  • ma trudności z poruszaniem się wskutek występującego bólu kości, stawów czy kończyn.

Skierowanie na rezonans magnetyczny może wydać lekarz, jednak pacjent ma prawo skorzystać z badania w ramach prywatnych usług medycznych – wtedy też nie potrzebuje skierowania, o ile rezonans przeprowadzony będzie bez kontrastu.

Jak przygotować się do badania?

Dużą zaletą rezonansu magnetycznego jest brak konieczności przerywania leczenia celem przygotowania się do badania. Jest to istotne zwłaszcza dla osób, które na stałe przyjmują leki albo środki przeciwbólowe. Nie zatuszują one zmian ani nie przekreślą możliwości uzyskania wiarygodnych wyników. Najwcześniej na 2 tygodnie przed badaniem pacjent ma obowiązek oznaczyć poziom kreatyniny we krwi. Jeśli zdecyduje się skorzystać z usług medycznych przychodni Rex Medica – rexmedica.pl/rezonans-magnetyczny, może to zrobić nawet na kilkanaście minut przed rezonansem – krew pobierana jest z palca, a wyniki dostępne bez zbędnej zwłoki. Rezonans magnetyczny nie wymaga oczyszczania organizmu, dlatego pacjent nie musi przestrzegać żadnej ścisłej diety czy rezygnować z przyjmowania napojów. Ważne natomiast, aby nie miał na sobie metalowych elementów. Przeciwwskazaniem do wykonania badania są metalowe i elektroniczne elementy w ciele, jak np. rozrusznik serca. O fakcie ich posiadania pacjent ma obowiązek poinformować lekarza.

Wyniki rezonansu magnetycznego – gdzie się z nimi udać?

Po przeprowadzeniu badania pacjent otrzymuje płytę z nagraniem oraz opis wykonany przez lekarza radiologa. Zawiera on wszelkie niezbędne elementy, wraz ze wskazaniem zmian występujących w organizmie. Niemniej jednak rezonans magnetyczny to badanie diagnostyczne, z którego wynikami należy udać się do lekarze kierującego bądź lekarza pierwszego kontaktu. Zapozna się on z opisem przygotowanym przez radiologa, a następnie zdecyduje o podjęciu ewentualnego leczenia. W razie potrzeby wystawi także niezbędne skierowanie do specjalisty. Rezonans magnetyczny to jedno z pierwszych badań, które należy przeprowadzić w razie podejrzenia guza czy innej zmiany w organizmie. Nie występuje tutaj szkodliwe promieniowanie rentgenowskie, dzięki czemu pacjent może czuć się bezpiecznie.