Badanie krwi umożliwia poznanie ogólnego stanu zdrowia, informuje również o konieczności wykonania dalszej diagnostyki wielu chorób, między innymi nowotworów. Jednak wykonanie morfologii nie jest w stanie zdiagnozować wszystkich schorzeń, niektóre z nich nie dają specyficznych objawów w badaniu krwi i wymagają wykonania innych testów do ustalenia diagnozy.
Co może wykazywać badanie krwi?
Pobranie 5 ml krwi podczas badania umożliwia wykrycie wielu schorzeń w ich wczesnej fazie. Zazwyczaj lekarz zleca wykonanie:
– morfologii podstawowej, czyli badania poziomu leukocytów, erytrocytów, płytek krwi, hematokrytu i hemoglobiny,
– morfologii pełnej z opisem parametrów czerwonokrwinkowych oraz płytkowych.
Czy badanie krwi wykryje wszystkie choroby? Morfologia nie może wykryć wszystkich chorób, ale pozwala zdiagnozować na wczesnym etapie między innymi:
– anemię,
– choroby nerek,
– niedobory kwasu foliowego i witaminy B12,
– przerzuty nowotworowe, białaczkę,
– zakrzepice małopłytkową,
– hemofilię.
Większość chorób krwi rozpoczyna się w szpiku kostnym, który odpowiada za wytwarzanie krwi. W szpiku kostnym zachodzi proces, który polega na dojrzewaniu komórek macierzystych i przekształceniu ich w trzy podstawowe elementy krwi, krwinki czerwone, czyli erytrocyty, krwinki białe, czyli leukocyty oraz płytki krwi – trombocyty. Niewłaściwy poziom tych składników widoczny w morfologii krwi obwodowej jest wskazówką dla lekarza, że w organizmie toczy się proces chorobowy.
Jak przebiega badanie krwi?
Aby wyniki krwi były wiarygodne, na badanie trzeba udać się na czczo, najlepiej, kiedy od ostatniego posiłku minęło dwanaście godzin. Kilka dni przed testami należy również powstrzymać się od picia alkoholu, rano można wypić jedynie pół szklanki przegotowanej wody. Po wypiciu wody żyły stają sie bardziej wyraźne i łatwiej mozna sie w nie wkłuć. Testy mogą być niewiarygodne, kiedy są przeprowadzane po dużym wysiłku fizycznym, przeżywanym stresie, czy też podczas menstruacji. Normy morfologii są uzależnione od wieku i płci. W przypadku badań specjalistycznych krwi mogą obowiązywać inne zasady przygotowania do testów.
Badanie krwi a niespecyficzne objawy chorób
Czy badanie krwi wykryje wszystkie choroby? Przy pomocy jednego badania krwi nie można wykryć wszystkich nieprawidłowości w organizmie, ale często można zdiagnozować nowotwory hematologiczne. Diagnostyka takich chorób jest bardzo trudna, ponieważ w początkowej fazie nie dają one żadnych objawów. A symptomy niespecyficzne, takie jak nocne poty, podwyższona temperatura, czy utrata masy ciała są często przypisywane innym chorobom. Wczesne wykrycie nowotworów krwi w znacznym stopniu zwiększa szansę na wyleczenie.
Warto pamiętać, aby w przypadku jakichkolwiek objawów chorobowych udać się do lekarza, który zdecyduje o wykonaniu badań krwi albo innych testów diagnostycznych w celu potwierdzenia swojej diagnozy.