Czy oddawanie krwi jest zdrowe?

oddawanie krwi

W ostatnim czasie niezwykle modną i powszechnie stosowaną praktyką stało się oddawanie krwi. To niezwykle cenna pomoc dla bardzo wielu osób, które borykają się z przewlekłymi chorobami i dolegliwościami, jak również dla osób, które utraciły dużą ilość krwi w wyniku wypadków, krwotoków czy zabiegów medycznych. Czy oddawanie krwi  jest zdrowe? Czy niesie jakieś negatywne, ujemne skutki dla naszego organizmu? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy!

Jak wygląda proces oddawania krwi?

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, na czym polega proces oddania krwi oraz czy jest bolesny. Jednorazowo może oddać jedynie 450 ml krwi. Pobieranie krwi trwa około 5- 8 minut. Do tego czasu należy doliczyć wypełnienie ankiety, wywiad lekarski, badania oraz rejestrację. Całość zajmuje mniej więcej godzinę czasu. Oddanie krwi oprócz  momentu wkłucia jest całkowicie bezbolesne.

Co więcej, byśmy mogli oddać krew, musimy ważyć co najmniej 50 kg, jak również mieścić się w przedziale wiekowym 18- 65 lat. Sprawdzany jest także stan zdrowia osoby, które chce oddać krew. Musi on wpisywać się w wymagania zdrowotne.

Cały proces oddania krwi jest całkowicie bezpieczny dla naszego zdrowia i życia. Do pobrania krwi, w warunkach wysokiej sterylności, na każdym etapie używa się jedynie sprzętów jednorazowego użytku. To eliminuje całkowicie ryzyko zakażeniem czynnikami chorobotwórczymi przenoszonymi drogą krwi. Co więcej, pobranie krwi wykonywane jest przez profesjonalny, wyspecjalizowany personel medyczny, dzięki czemu jesteśmy podczas oddania krwi, cały czas pod najwyżej klasy opieką medyczną.

Oddanie krwi a zdrowie dawcy

Czy oddawanie krwi jest zdrowe? Odpowiedź jest jednoznaczne twierdząca. Jeśli występują jakiekolwiek przeciwskazania bądź podejrzenia do przeciwwskazania do oddania krwi, lekarz przeprowadzający wywiad przed dokonaniem procesu pobrania cennego płynu, dyskwalifikuje konkretną osobę czasowo bądź stale z możliwości oddawania krwi.

Należy także zaznaczyć, że regularne oddawanie krwi nie uzależnia naszego organizmu. Wszelkie badania naukowe zaprzeczają jakiekolwiek szkodliwości ciągłego oddawania krwi przez dawcę. Statystyki pokazują, że nie odnotowano do tej pory ani jednego przypadku zawału, udaru mózgu czy śmierci spowodowanych donacją krwi. W związku z tym należy jednoznacznie wyeliminować wszelkie nieprawdziwe informacje, jakoby oddawanie krwi (zarówno jednorazowe, jak i stałe), miało wpływ na wystąpienie wielu skutków ubocznych, w tym nadciśnienia tętniczego krwi.

Jedynym naturalnym skutkiem ubocznym, do którego dochodzi w naszym organizmem po oddaniu krwi, jest obniżenie ustrojowych zasobów żelaza. To właśnie z tej przyczyny, każdy dawca krwi po oddaniu bezcennej substancji na rzecz ratowania zdrowia i życia innych ludzi, dostaje w zamian słodkości, w tym najczęściej czekolady, by mógł on pamiętać i zadbać o to, aby w najbliższych dniach, w diecie znajdowały się produkty będące źródłem tego składnika.

Czy jednorazowe oddane krwi generuje konieczność oddania jej w przyszłości?

Jednorazowe czy także wielokrotne oddanie krwi nie ma żadnego wpływu na konieczności oddania krwi kolejnym razem w przyszłości. Nasz organizm nie będzie produkował większej ilości krwi, niż potrzebuję. Jednorazowe oddanie krwi, ma takie samo znacznie dla naszego organizmu jak m.in.: skaleczenie, miesiączka czy chwilowe krwawienia z nosa.

Grupa krwi ma znacznie, czy oddawanie krwi rzadkiej grupy

Grupa krwi, którą posiadamy, odgrywa niebagatelne znacznie. Niezwykle cennym oddawanie jest tzw. rzadkiej grupy krwi. To krew, na której składnikach morfotycznych nie występują antygeny stwierdzane u więcej niż 99% populacji ludzkiej. Przez to jest ona bardzo trudno osiągalna dla biorców z alloprzeciwciałami skierowanymi do antygenów.

Najrzadszymi grupami krwi są:

  • AB Rh-,
  • B Rh-,
  • A Rh-,
  • O Rh-.

Mimo to należy zaznaczyć, że każda grupa krwi jest niezwykle cenną i pożądaną, by móc ratować życie i zdrowie innych ludzi.

Oddawanie krwi i dodatkowe korzyści dla naszego zdrowia

Oddawanie krwi nie tylko nie szkodzi naszemu organizmowi, ale także pomaga nam zadbać o właściwe zdrowie. Najnowsze badania wskazują, że regularne oddawanie krwi pozwalają na pozbycie się nadmiaru żelaza w krwi, które podobnie jak niedobór, także jest niezwykle szkodliwe. Co więcej, wskazuje się, że oddawanie krwi zmniejsza ryzyko wystąpienia:

  • Zawałów mięśnia sercowego,
  • Nadciśnienia tętniczego krwi,
  • Wysokiego poziomu cholesterolu LDL i trójglicerydów,
  • Nowotworów.

Co więcej, w związku z oddaniem krwi na rzecz innych osób, będziemy mogli cieszyć się darmowym wykonaniem najbardziej znaczących i istotnych dla naszego zdrowia badań laboratoryjnych.

Pragniesz oddać krew i zastanawiasz się, czy nie wywoła to skutków ubocznych dla własnego zdrowia? Nie musisz się obawiać. Warto pomóc innym, a przy okazji skontrolować stan swojego zdrowia.