Praca stewardessy może otwierać niezliczone możliwości. Jednak to nie tylko przyjemność, ale również duży obowiązek, do którego nie każdy ma predyspozycje. Ponadto również płaca może się bardzo różnic w zależności od linii lotniczych i stażu pracy.
Praca jako stewardessa bądź steward może być spełnieniem marzeń, lecz nie dla każdego. Konieczna jest ciągła dyspozycyjność, brak innych zobowiązań, a także niezwykła komunikatywność i cierpliwość w stosunku do pasażerów co nie zawsze jest takie łatwe. Ponadto taka praca nie zawsze wiąże się z podróżowaniem i odkrywaniem nowych miejsc. Wszystko zależy od tego, jakie linie się wybierze, czasem jedynym miejscem, jakie można zobaczyć, jest lotnisko. Również to ile zarabia stewardessa, różni się w zależności od tego, jaki ma się staż pracy, ile godzin się wylata i gdzie się pracuje. Niemniej jednak dla niektórych osób taka praca może się okazać szansą, której nie należy przepuścić. Jednak nim tak się stanie, warto sprawdzić, z czym to się wiąże i ile można tak naprawdę w ten sposób zarobić.
Kto może ubiegać się o pracę stewardessy?
Praca stewardessy wymaga konkretnych predyspozycji, jak również dobrego zdrowia. W końcu w tym zawodzie wykonuje się wiele różnych zadań, będąc jednocześnie psychologiem, sprzedawcą, kelnerką czy też ratownikiem medycznym. Dlatego nie wszyscy mogą pracować na tym stanowisku. Zatem kto może zostać stewardessą? Przede wszystkim osoba, która spełnia następujące wymagania takie jak m.in.:
- ukończone 18 lat lub w przypadku niektórych linii lotniczych 21,
- dyspozycyjność,
- wysoka odporność na stres
- nienaganna aparycja i schludny wygląd,
- komunikatywność i empatia
- wykształcenie minimum średnie
- dobra znajomość języka angielskiego, a najlepiej jeszcze dodatkowego języka,
- dobre zdrowie,
- odpowiedni wzrost zazwyczaj w przedziale 160-170 kobieta i 170-180 mężczyzna,
- umiejętności pływackie,
- aktualny paszport,
- aktualna książeczka sanepidowska.
W przypadku tego zawodu niezwykle ważna jest dobra kondycja fizyczna i umiejętność pływania. Ogromny istotny jest również stan zdrowia. Osoby z epilepsją bądź z cukrzycą są od razu dyskwalifikowane tak samo, jak osoby niesłyszące niektórych dźwięków. Dlatego przed przystąpieniem do pracy, pracodawca wysyła na szczegółowe badania. Sprawdza się m.in.: słuch, wzrok, stan kręgosłupa, rozróżnianie kolorów, a także przeprowadza badanie płuc. Jednak to nie wszystko, zanim zostanie się przyjętym na to stanowisko, trzeba przejść długą drogę. Dlatego warto wcześniej dowiedzieć się jak zostać stewardesą, aby wiedzieć, na co się przygotować w pogoni za wymarzoną pracą.
Jak zostać stewardessą?
Oczywiście podczas ubiegania się o pracę jako stewardessa konieczne jest złożenie CV obowiązkowo ze zdjęciem — wygląd ma tutaj duże znaczenie. Później są różne etapy rekrutacji, po których tylko nieliczni docierają do etapu końcowego. Ubieganie się o pracę stewardessy wygląda następująco:
- Złożenie CV ze zdjęciem.
- Część linii przeprowadza test z angielskiego.
- Rozmowy kwalifikacyjne, często z aranżowanymi scenkami sprawdzającymi zdolności konkretnej osoby np. radzenia sobie ze stresem.
- Kurs.
- Egzamin końcowy.
- Okres próbny.
Rozpoczęcie pracy na tym stanowisku jest możliwe po ukończeniu pełnego kursu i zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje. To ile zarabia stewardessa, zależy od rodzaju linii lotniczych, a także stażu pracy. Warto jednak pamiętać, że podczas okresu próbnego zarabia się niewiele, a na pierwszą wypłatę można liczyć po pierwszym miesiącu.
Jak wygląda kurs na stewardessę?
Gdy przejdzie się pomyślnie wcześniejsze etapy rekrutacji, przychodzi czas na szkolenie. To ile trwa kurs na stewardessę, zależy od konkretnych linii lotniczych — zazwyczaj od 4 do 6 tygodni. Również miejsce odbycia takiego szkolenia jest dobierane według indywidualnych wytycznych pracodawcy. W większości przypadków taki kurs odbywa się w głównej siedzibie przewoźnika. Z tego powodu może się wiązać z koniecznością wyjazdu do innego miasta lub kraju w celu jego wykonania. Podczas kursu konieczna jest stuprocentowa frekwencja.
Szkolenie obejmuje m.in. takie zagadnienia jak bezpieczeństwo, kurs pierwszej pomocy i ratownictwa wodnego, kurs ppoż. Ponadto podczas szkolenia zostanie się zaznajomionym z teorią i komunikacją w lotnictwie, a także procedurami ewakuacji. Jednak to nie wszystko kurs obejmuje również podstawy sprzedaży, a nawet kurs obsługi klienta. Po zakończeniu szkolenia konieczne jest zdanie egzaminu potwierdzającego zdobycie wymaganych umiejętności. Dopiero wtedy można rozpocząć okres próbny, który może trwać nawet kilka miesięcy.
Ile zarabia stewardessa?
Wiedząc już, jakie kroki podjąć, aby móc latać w przestworzach pozostaje pytanie, ile zarabia stewardessa i czy opłaca się podjąć taki wysiłek. Odpowiedź na drugą część pytania jest stosunkowo prosta. Dla jednych będzie to praca marzeń odkrywająca przed nimi cały świat, podczas gdy dla innych może okazać się zbyt wymagająca. Jeżeli chodzi o zarobki, to wszystko zależy od konkretnych linii lotniczych i stażu pracy. Średnia pensja wynosi około 5385 brutto. Początkująca stewardessa zawsze będzie zarabiała mniej niż taka z doświadczeniem. Ponadto na okresie próbnym również nie można się spodziewać dużych zarobków.
Części składowe wynagrodzenia stewardessy
Przede wszystkim myśląc o tym, ile zarabia stewardessa miesięcznie, warto przyjrzeć się temu, na co składa się dana kwota, gdyż w porównaniu do zwykłej pensji różni się ona składowymi. W wynagrodzenie stewardessy wchodzi:
- pensja podstawowa, którą liczy się poprzez ilość wylatanych godzin — nie może przekroczyć 40h
- prowizja od sprzedaży produktów w czasie lotu,
- dodatki m.in. za specjalne umiejętności takie jak np. znajomość innych języków,
- dieta na pobyt, czyli zaplanowany nocleg w innym kraju.
Ile zarabia stewardessa LOT-u?
Polskie linie lotnicze LOT oferują stewardessom zarobki wynoszące około 5-8 tysięcy złotych netto w przypadku osób początkujących. Pracownicy na stanowisku starszej stewardessy/stewarda mogą liczyć na zarobki rzędu 6,5-10 tysięcy złotych netto.
Ile zarabia stewardessa w Reiner?
Przeciętne wynagrodzenie w liniach lotniczych Reiner wynosi od 4 do 8 tysięcy złotych netto. Oczywiście wszystko zależy od ilości wylatanych godzin. W przypadku małej ilości można zarobić niewiele ponad 2 tysiące złotych netto.
Ile zarabia stewardessa w Emirates?
Praca w liniach lotniczych Emirates dla niektórych jest spełnieniem marzeń. Przeciętne wynagrodzenie stewardessy na jednym z niższych stanowisk może wynosić około 10,5 tysiąca złotych netto. Ponadto pracownicy mogą liczyć na różne benefity takie jak np. własne mieszkanie, darmowy transport do pracy, bilety dla rodziny, dodatki na wyżywienie.
Ile zarabia stewardessa w Wizz Air?
Na początku kariery nie ma co liczyć na wysokie zarobki. Średnia miesięczna pensja dla osób początkujących w niepełnym wymiarze godzin wynosi około 2800 złotych brutto.
Ile zarabia stewardessa w Enter Air
W liniach lotniczych Enter Air średnia miesięczna pensja może wynieść około 8 tysięcy złotych netto.
Ile godzin dziennie pracuje stewardessa?
Często osoby zastanawiające się nad podjęciem się takiej pracy analizują, jak wygląda praca stewardesy? Tak naprawdę w tym zawodzie trzeba się mierzyć z różnymi sytuacjami również tymi niebezpiecznymi i wyjątkowo stresującymi. Również ilość przepracowanych godzin nie jest czymś oczywistym na tym stanowisku. Oczywiście tak jak i na innych stanowiska, tak i w przypadku stewardessy zawód ten podlega 40h pracy. Niemniej jednak godziny pracy mogą być rozłożone w sposób nierównomierny, gdyż nie jest ustalony konkretny przedział czasowy. Tak więc stewardessa może spędzić nawet 12 lub więcej godzin w pracy, przy czym nie może przekroczyć 16-godzinnego czasu pracy. Dlatego może się zdarzyć 15-godzinna zmiana, po której następują nawet 3 dni przerwy.
Czy stewardessa to dobry zawód?
Praca na stanowisku stewardessy to zawód jak każdy inny, do którego konieczne jest posiadanie konkretnych predyspozycji. Może się wiązać z dalekimi podróżami i zwiedzaniem świata, a nawet z ciekawymi przygodami. Jest to praca stworzona dla osób, które nie lubią stagnacji i wymagają czegoś więcej od swojego życia niż rutyna. To ile zarabia stewardessa, jest zależne m.in. od konkretnych linii lotniczych i każdy powinien rozważyć sam czy taka pensja mu wystarczy. Ponadto warto pamiętać, że wraz ze stażem również pensja ulega wzrostowi. Taka praca z całą pewnością nie sprzyja związkom i zakładaniu rodziny. Życie na tym stanowisku wymaga ciągłej dyspozycyjności. Dlatego, jeżeli uwielbia się pracować z ludźmi, ma się do nich dobre podejście, jest się odpornym na stres i pragnie się odkrywać świat i nie stać w miejscu to ta praca jest wprost idealna.
Stewardessa to wymagające stanowisko, które może przynieść wiele satysfakcji
Należy pamiętać, że praca jako stewardessa wiąże się z licznymi obowiązkami. Wymaga się od niej dbania o komfort pasażerów, pomoc w przygotowywaniu samolotu do lotu, roznoszenie posiłków, zaznajamianie pasażerów z zasadami bezpieczeństwa na pokładzie, pomoc podczas zajmowania miejsc, a także odpowiadanie na pytania, a to tylko jedne z wielu obowiązków, jakim musi sprostać. Jednak tego rodzaju praca może zapewnić również dużą satysfakcję, jak również wolność i nowe doświadczenia, których nie doświadczy się, pracując za biurkiem.