Domowe sposoby na ból gardła — woda utleniona, sól i inne

Czym płukać gardło, jak rozcieńczać roztwory, czy można płukać wodą utlenioną oraz domowe sposoby na ból gardła — wszytko to w niniejszym artykule.

Jak szybko wyleczyć ból gardła?

Garnirowanie gardła to najskuteczniejsza metoda zapobiegania stanom zapalnym. Ze względu na objawowy charakter zabiegu, pomaga on zmniejszyć ból — roztwory do płukania mają działanie miejscowo znieczulające.

Delikatnie oczyszczają również jamę ustną, wypłukując ropę i inne toksyczne produkty zapalenia, które nagromadziły się na tylnej ścianie gardła i migdałkach.

Czym płukać gardło?

W wielu przypadkach ludzie nawet nie idą do lekarzy ze skargą na ból gardła, a zaczynają przygotowywać własne „domowe” rozwiązania, jak szybko wyleczyć ból gardła. Rzeczywiście, ta metoda leczenia często pomaga w łagodzeniu bolesnych objawów i sprzyja zdrowieniu. Dodatkowo wszystkie składniki są pod ręką.

Jednak w przypadku poważnej choroby przygotowanie roztworów w domu nie jest pomocne. Aby leczyć ból gardła lub infekcję wirusową, lepiej jest stosować leki przepisane przez lekarza.

Jak szybko wyleczyć ból gardła — Płukanki z soli

W pewnych stężeniach roztwór soli ma działanie lecznicze — łagodzi obrzęki, ma właściwości antybakteryjne, uelastycznia gęsty płyn śluzowy, wypłukuje nagromadzoną ropę, dzięki czemu pomaga zmniejszyć ból gardła i migdałków.

Ta metoda garnirowania wymaga rozpuszczenia jednej łyżeczki soli morskiej w 250 ml ciepłej wody. Wskazane jest powtarzanie zabiegu trzy-cztery razy dziennie i nie należy przesadzać z ilością soli, ponieważ podrażnia ona błonę śluzową krtani i nie jest zalecana do stosowania w przypadku silnego suchego kaszlu.

Płukanie gardła wodą utlenioną i inne preparaty lecznicze

Garnirowanie lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi jest najbardziej skuteczne w cięższych przypadkach niż na początku przeziębienia. Mogą być przepisane przez lekarza jako dodatek do podstawowej terapii.

W większości przypadków do płukania gardła stosuje się 0,05% roztwór wodny chlorheksydyny, który dezynfekuje miejsce zapalenia. Zabieg należy wykonywać z częstotliwością 3-4 razy dziennie.

Heksetydyna może również pomóc w walce z bólem gardła. Rozwiązania na nią oparte praktycznie nie wchłaniają się w ściany gardła i są w stanie długo utrzymywać się na zainfekowanej powierzchni, co pomaga skutecznie walczyć ze szkodliwymi bakteriami. Zawiera jednak alkohol i jego stosowanie może mieć niekorzystny wpływ na błony śluzowe jamy ustnej i gardła. Przed użyciem należy dokładnie zapoznać się z listą działań niepożądanych.

Czy można płukać gardło wodą utlenioną? Roztwór 0,25% nadtlenku wodoru jest dość ekonomiczną opcją w porównaniu z innymi, ale nie mniej skuteczną. W kontakcie z uszkodzoną błoną śluzową gardła i migdałków uwalnia aktywny tlen. Proces ten mechanicznie oczyszcza i częściowo lub całkowicie inaktywuje substancje organiczne, takie jak białka i ropa.

Przy jakich chorobach i dolegliwościach zaleca się płukanie gardła wodą z wodą utlenioną?

Płukanie gardła wodą z wodą utlenioną pomaga w następujących chorobach i dolegliwościach jamy ustnej:

  • Zapalenie jamy ustnej (w tym zakażenie grzybicze).
  • Choroby dziąseł.
  • Zwiększone krwawienie z dziąseł.
  • Ciemne lub żółte plamy na zębach i szkliwie zębów.
  • Nieświeży oddech.

Płukanie gardła wodą utlenioną — jak zrobić roztwór do płukania?

Mieszankę sporządza się w następujący sposób:

Nalej pół szklanki ciepłej wody. Do wody wrzuć całą łyżkę stołową wody utlenionej. Mieszankę wymieszaj łyżką i zacznij płukać. Przed płukaniem jamy ustnej tym roztworem należy umyć zęby.

Jak i czym nie należy płukać gardło?

Ze względu na dużą liczbę „metod ludowych” wiele osób błędnie sądzi, że pewne substancje, takie jak na przykład roztwór manganu lub roztwór jodu, mogą również pomóc na ból gardła, krtani i migdałków.

W rzeczywistości nie należy używać roztworu manganu lub jodu do płukania gardła. Mangan jest silnym środkiem utleniającym, który przy niewłaściwym przygotowaniu może spowodować poważne oparzenia błon śluzowych. Jeśli stosunek substancji czynnej do wody jest nieprawidłowy i roztwór jodu zostanie użyty niewłaściwie, może spowodować oparzenie gardła.

Ważne jest, aby nie popełniać poniższych błędów, by płukanka miała odpowiedni efekt i nie szkodziła organizmowi:

  • Za każdym razem należy przygotować nowy roztwór, a stary nie powinien być przechowywany do następnego zabiegu.
  • W pierwszych dniach dozwolone, a nawet zalecane jest płukanie co godzinę. W kolejnych dniach ważne jest, aby nie przesadzić z częstotliwością płukania (nie więcej niż trzy-cztery razy dziennie). W przeciwnym razie dojdzie do wypłukania śluzu, który spełnia wiele ważnych funkcji — chroni przed zarazkami, obcymi cząstkami i innymi szkodliwymi czynnikami oraz zapewnia miejscową odporność.