Jak stać się lubianym i zjednać sobie ludzi?

Kontakty międzyludzkie co to właściwie jest?

Relacje międzyludzkie są jedną z najważniejszych dziedzin życia. W psychologii termin ten tłumaczony jest jako sposób wyrażania między dwiema lub większą liczbą osób.  Obejmują całe społeczności lub wąskie grono. Są bowiem budowane między partnerami, rodziną, dziećmi, bliższymi i dalszymi znajomymi oraz wszystkimi innymi ludźmi, z którymi wchodzi się w interakcję (współpracownikami, usługodawcami itp).

Jak dbać o właściwe kontakty z innymi ludźmi?

Odpowiedź na pytanie: jak znaleźć przyjaciół jest dość prosta: wszystko zależy od Ciebie! Jednak jak to zrobić? Wystarczy zastosować w praktyce kilka zasad.

Powstrzymaj się od krytyki

Ludzie szczególnie nie lubią być krytykowani. Najczęściej nie dostrzegają swoich win i uważają, że to oni zachowali się w porządku. Nawet jeśli popełnią jakiś błąd nie lubią się do tego przyznawać, a już na pewno nie chcą, aby ktoś im go wypominał. Jeśli chcesz zjednać sobie przyjaciół staraj się zachować zrzędliwe uwagi dla siebie. Lepiej wyszukiwać pozytywy i skupiać się na zaletach.

Częsta krytyka powoduje spadek poczucia własnej wartości, pogorszenie humoru i wzmaga napięcie. Częste krytykowanie innych sprawi, że będą się źle czuli w Twoim towarzystwie. Będą go unikać i w końcu zostaniesz bez znajomych.

Często mów miłe słowa. Nie szczędź pochwał!

Każdy lubi czuć się ważny. Miłe słowa, komplementy i pochwały to klucz do zdobycia uznania. Osoby, które nie wiedzą jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi powinny po prostu często ich chwalić. Warto jednak zapamiętać, że takie pochwały powinny być szczere i płynąć prosto z serca. Nie warto na siłę komplementować nowej sukienki koleżanki, jeśli ta tak naprawdę nie przypadła nam do gustu.

Empatia – czyli załóż buty drugiej strony!

Ludzie, w kontaktach interpersonalnych często zapominają, że druga osoba może mieć całkiem inny punkt widzenia. Opinie są składową doświadczeń, przeżyć, przemyśleń czy schematów zaprogramowanych w dzieciństwie. Aby zjednać sobie ludzi warto pozbyć się swoich własnych przekonań i z empatią wczuć się w to co mówi druga strona.

Jeśli nie wiesz jak  jak zyskać przyjaciół i zjednać sobie ludzi spróbuj zmienić perspektywę. Empatia opiera się na aktywnym słuchaniu. Warto uważnie słuchać i zapamiętywać to co mów rozmówca. Ludzie często mają tendencję do słuchania jednym, a wypuszczania drugim uchem. Interlokutor zauważa taki brak skupienia.

Jak być lubianym? Kilka praktycznych porad

Znalezienie przyjaciół może wydawać się trudne. Jedna z zasad zjednywania sobie ludzi mów jednak, że aby zyskać czyjąś przychylność trzeba coś komuś dać. Trzeba sprawić żeby poczuł się ważny i doceniony. Pozytywna energia przyciąga pozytywną energię, warto więc emanować radością. Kilka praktycznych porad jak znaleźć przyjaciół i być lubianym można zawrzeć w punktach:

  • Okazuj zainteresowanie – nawet jeśli jesteś nieśmiała osobą i nie wiesz jak zacząć rozmowę możesz wzbudzić w interlokutorze entuzjazm. Sposób jest prosty: zadawaj mu pytania o niego samego. Pytaj o pracę, hobby, rodzinę. Ludzie uwielbiają być w centrum uwagi- okazja do rozprawiania o sobie będzie dla nich bardzo podbudowująca, a ty możesz ukryć nieśmiałość…
  • Uśmiechaj się od ucha do ucha – to podstawowa zasada dzięki, której ludzie będą cię kochać! Większość ludzi jest empatyczna i emocje jakie obserwują u innych sprawiają, że czują się podobnie. Czy kiedykolwiek chciało Ci się płakać na widok płaczącej osoby? Tak samo jest ze śmiechem! Dobry nastrój jest zaraźliwy!
  • Nie przerywaj kiedy ktoś mów – nie ma nic bardziej irytującego niż to, gdy ktoś nie da Ci dokończyć myśli i ciągle wtrąca coś o sobie. Słuchaj uważnie. Kiedy ktoś skończy historię nie zaczynaj od razu opowiadać swojej- zadaj kilka pytań dotyczących tego co usłyszałeś, np. czy dobrze zrozumiałeś, poproś o szczegóły. Rozmówca będzie wiedział, ze słuchasz aktywnie i interesuje Cię to co mówi.
  • Niektóre tematy omijaj szerokim łukiem: polityka, przekonania religijne, seks to tematy na które nigdy nie wchodź! Lepiej rozmawiać o pogodzie.

Zapamiętuj imiona i drobne szczegóły

Umiejętnością, dzięki której nie będziesz mieć potrzeby zastanawiać się jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi jest pamięć do szczegółów. Staraj się zawsze zapamiętać imię nowo poznawanej osoby. Jeśli jesteś przedstawiany w większym gronie możesz powtórzyć imiona wszystkich osób i upewnić się, ze dobrze wszystko pamiętasz. Dasz wtedy do zrozumienia, że interesujesz się tymi osobami.