Jak sobie radzić z przebarwieniami na twarzy?

Marzy ci się gładka cera o jednolitym kolorycie, lecz na twojej cerze pojawiają się nieestetyczne plamy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by się ich pozbyć i zapobiegać nawrotom.

Kiedy pojawiają się przebarwienia na twarzy?

Przebarwienia na twarzy to punkty na skórze, o zmienionej barwie – różowej, czerwonej lub brązowej. Ich wielkość bywa bardzo zróżnicowana. U jednych to drobne punkciki, piegi, u innych duże, mocno widoczne plamy. Mogą się pojawiać w każdym wieku. Najczęściej jednak dotyczą kobiet po 50 roku życia. Jest to wówczas efekt postępującego starzenia się skóry oraz pracy hormonów podczas menopauzy. Podobny rezultat mogą przynieść zmiany hormonalne związane z ciążą, przyjmowaniem antykoncepcji doustnej lub innych leków hormonalnych.

Za odbarwienia cery odpowiada produkowana w nadmiernej ilości melanina. Poza hormonami duży wpływ na pojawianie się przebarwień ma promieniowanie UV, czyli to, które wydziela słońce. To dlatego latem problem ten jest najbardziej powszechny. Wzmagać go może połączenie kontaktu ze słońcem z przyjmowaniem leków, ziół lub kosmetyków zawierających składniki światłouczulające. Jeśli na twojej cerze w letnie dni pojawiają się przebarwienia, unikaj: dziurawca, arcydzięgla, rumianku, nagietka, arniki, skrzypu polnego, retinolu. Substancje fotouczulające w lekach i kremach to m.in.: sulfonamidy, retinol, kwas nalidyksowy, bitinol, chinina, cetyryzyna, hydroksyzyna, loratadyna, klemastyna, niektóre olejki eteryczne.

Co stosować na przebarwienia na twarzy?

Najważniejsza jest prawidłowa higiena. Dokładne zmywanie makijażu i mycie twarzy wodą z dodatkiem odpowiedniego dla danego rodzaju cery preparatu jest absolutną koniecznością. Po myciu zawsze tonizuj cerę, by przywrócić jej prawidłowe pH. Wybieraj kremy pielęgnacyjne o właściwościach łagodzących, wyrównujących koloryt skóry, rozjaśniających, wybielających. Kosmetyki na przebarwienia na twarzy zawierają zwykle w składzie kwasy np. azelainowy, mlekowy, migdałowy, ferulowy. Niestety tego rodzaju substancji należy unikać przy dużej aktywności słońca, czyli latem. Postaw wówczas na dobry krem nawilżająco-odżywczy z witaminą C, ewentualnie zgłoś się po odpowiednie preparaty do lekarza dermatologa. W sytuacji, gdy przebarwienia są bardzo widoczne, trudno się ich pozbyć i wpływają na twoją samoocenę, możesz zgłosić się po wsparcie do gabinetu medycyny estetycznej.

Czy przebarwień na skórze można uniknąć?

Tradycyjnie, lepiej i łatwiej zapobiegać niż leczyć. Co zatem możesz zrobić, by ochronić swoją cerę przed nieestetycznymi plamami? Przede wszystkim pamiętaj o tym, by przed wyjściem na słońce, zawsze nakładać krem z wysokim filtrem UV. Najlepiej nie wychodź bez niego z domu już od pierwszych dni wiosny. To właśnie wtedy promienie słoneczne działają najintensywniej na skórę, która po okresie jesienno-zimowym zdążyła się od nich odzwyczaić.

Jak się czujesz w kapeluszu z dużym rondem? Warto się z nim oswoić i polubić. Alternatywą jest czapka z daszkiem. Dbaj o to, by Twoja twarz pozostawała w cieniu, szczególnie w upalne dni.

Latem zawsze też zwracaj uwagę na to, by w Twoich kosmetykach, diecie, suplementach nie znalazły się substancje światłouczulające. Staraj się w miarę możliwości ich unikać.