Dieta 1000 kcal – zasady, efekty i ograniczenia stosowania

dieta 100 kcal

Dieta 1000 kcal należy do najpopularniejszych diet redukcyjnych. Nie jest to dieta eliminacyjna, nie ma więc konieczności rezygnacji z jakiejś wybranej grupy produktów. Dieta ma w jak największym stopniu odzwierciedlać sposób zdrowego, zbilansowanego odżywiania, jednak przy znacznym ograniczeniu kaloryczności. Osoby ją stosujące doceniają tempo, w jakim udaje się zrzucać wagę.  Jak komponować jadłospis w diecie 1000 kalorii, jakich efektów można oczekiwać i kiedy lepiej z niej zrezygnować?

Dieta 1000 kalorii – zasady

Dieta 1000 kcal wymaga stosowania się do dość restrykcyjnych zasad, dotyczących zarówno ilości,  jak i jakości spożywanych posiłków. Do najważniejszych z nich należą:

 • spożywanie codziennie 5 posiłków, o łącznej wartości energetycznej wynoszącej 1000 kcal;
 • odpowiedni rozkład makroskładników w posiłkach: zalecane jest spożywanie 150 g węglowodanów, 70 g białek i 20 g tłuszczów;
 • rezygnacja z cukrów prostych oraz węglowodanów o wysokim poziomie przetworzenia na rzecz razowej mąki i pieczywa, pełnoziarnistych makaronów i grubych kasz;
 • spożywanie dużej ilości warzyw liściastych i innych niskokalorycznych oraz maksymalnie 100g owoców dziennie (z wykluczeniem tych o dużej zawartości cukru np. winogron i bananów),
 • rezygnacja z tłuszczów zwierzęcych oraz tłustych rodzajów mięs, eliminacja wędlin;
 • całkowita rezygnacja z używek, picie dużej ilości wody i rozcieńczonych soków warzywnych bądź naparów ziołowych.

Dieta 1000 kcal zakłada również eliminację lub znaczne zmniejszenie spożycia soli. Zamiast tego, potrawy przyprawia się świeżymi i suszonymi ziołami.

Dieta 1000 kcal – efekty

Dieta 1000 kalorii daje, przy restrykcyjnym przestrzeganiu zasad, spektakularne efekty. W pierwszych tygodniach, możliwa jest utrata 2 kg tygodniu, a przy dłuższym stosowaniu, co najmniej 1 kg w kolejnych tygodniach. W zawiązku z tym, że utrata masy jest bardzo szybka, często po zakończeniu diety występuje niestety efekt jo-jo. Dla utrzymania osiągniętej wagi konieczne jest wdrożenie większej aktywności fizycznej i utrzymywanie przynajmniej niewielkiego deficytu kalorycznego.

Dieta 1000 kcal – jadłospis dzienny

Dieta 1000kcal – jadłospis dzienny uwzględniać powinien wszystkie niezbędne grupy produktów – zdrowe węglowodany złożone, białko, niewielką ilość tłuszczów roślinnych oraz spore ilości świeżych warzyw oraz do 100 g owoców. Dodatkowo, w ciągu dnia należy spożyć 5 niewielkich posiłków.

 • Śniadanie: bułka grahamka z serkiem śmietankowym, dowolną ilością zielonej sałaty, pomidorem i ogórkiem, posypana pestkami słonecznika. Zielona herbata z cytryną.
 • II śniadanie: Kefir naturalny 150 g, pęczek rzodkiewki
 • Obiad: 150 g pieczonego dorsza lub innej chudej ryby, 50 g dzikiego ryżu, duża porcja sałaty z pomidorem i szczypiorkiem, skropionej sokiem z cytryny i łyżeczką oliwy z oliwek, posypana łuskanymi nasionami konopi.
 • Podwieczorek: Pieczone jabłko z cynamonem i łyżką jogurtu naturalnego.
 • Kolacja: 2 kromki pełnoziarnistego pieczywa chrupkiego, pasta z jajka, łyżki jogurtu, szczypiorku i kiszonego ogórka, sok warzywny.

Dieta 1000 kcal – kiedy nie jest odpowiednia?

Chociaż dieta 1000 kcal pozwala szybko schudnąć, to jednak jest zbyt mało kaloryczna dla mężczyzn, zwłaszcza pracujących fizycznie. Nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży, karmiące piersią, dzieci ani młodzież. Ze względu na dużą restrykcyjność, może ona powodować zaburzenia odżywiania u osób wykazujących takie skłonności.