Pytanie o to, co można jeść karmiąc piersią, zadają sobie wszystkie mamy, chcące karmić swoje dziecko naturalnie. Przez lata narosło wiele mitów i błędnych przekonań dotyczących karmienia piersią. Wiele z nich powtarzanych jest młodym mamom do tej pory, wzbudzając niepokój i konsternację. Każdy słyszał zapewne historie o tym, że jedzenie przez mamę śliwek spowoduje u dziecka biegunkę, a po kapuście będzie miało wzdęcia… Jak powinna wyglądać dieta karmiącej?
Co można jeść – karmienie piersią
Co można jeść karmiąc piersią? Niemal wszystko. Najważniejszą kwestią jest prawidłowe zbilansowanie diety:
- Mama karmiąca nie powinna przechodzić na żadne restrykcyjne diety eliminacyjne ani redukujące masę ciała.
- W okresie karmienia zapotrzebowanie kaloryczne jest wyższe od zwykłego o około 500 kalorii dziennie. To całkiem sporo, jeśli uwzględni się fakt, że kalorie te nie powinny pochodzić ze słodyczy ani fast foodów.
- Z diety należy całkowicie wyeliminować alkohol.
Podczas karmienia można jeść wszystko to, co powinno znajdować się w zdrowej diecie. Ograniczyć należy żywność wysoko przetworzoną, słodycze i używki, jednak te same ograniczenia dotyczą wszystkich, dbających o zbilansowane odżywianie. Warto jedynie bardziej niż zwykle kontrolować ilość spożywanej kofeiny i innych pobudzających alkaloidów, znajdujących się w kawie i mocnej herbacie. Jeśli jednak dziecko nie wykazuje oznak zbyt dużego pobudzenia, niepokoju czy płaczliwości, dwie filiżanki kawy wypite dziennie przez mamę nie powinny mu zaszkodzić.
Co jeść podczas karmienia piersią?
Dieta karmiącej mamy powinna zawierać wszystkie składniki odżywcze, witaminy i minerały, które zapewnią prawidłowe funkcjonowanie jej organizmu, jednocześnie dostarczając dziecku energię i substancje budulcowe. Ważne, aby dieta karmiącej zawierała:
- odpowiednią ilość białka, pochodzącego z chudego mięsa, jaj, nabiału i roślin strączkowych;
- zdrowe tłuszcze nienasycone, zarówno roślinne, jak i zwierzęce (tłuste ryby morskie, oliwa z oliwek, awokado);
- pełnowartościowe produkty zbożowe (mąki z pełnego przemiału, grube kasze);
- świeże warzywa i owoce, stanowiące źródło witamin i minerałów.
Posiłki należy spożywać dość często (do pięciu razy dziennie), pamiętając również o odpowiedniej ilości płynów. Podczas karmienia, zapotrzebowanie na płyny wzrasta do ok. 3 litrów na dobę. Karmiąca mama może pić wodę, herbatki ziołowe i owocowe, a także rozcieńczone soki warzywno-owocowe.
Dieta karmiącej a alergie i nietolerancje pokarmowe dziecka
Czy karmiąc piersią należy wyeliminować pokarmy o potwierdzonych właściwościach alergizujących, takie jak truskawki, orzechy lub pomidory? Co jeść podczas karmienia piersią, aby nie zaszkodzić maluchowi?
Okazuje się, że nie ma dowodów naukowych na to, że prewencyjna eliminacja potencjalnych alergenów z diety mamy karmiącej pozwoli na uniknięcie objawów nietolerancji u dziecka. Zamiast usuwać z diety całe grupy produktów, o których nie wiadomo, czy spowodują jakiekolwiek niepożądane objawy, lepiej jest obserwować malucha i reagować w przypadku wystąpienia symptomów alergii. Wysypka na skórze może oznaczać nietolerancję któregoś ze składników diety. Często jest to białko mleka krowiego, choć winowajcą mogą być też inne produkty. W przypadku zauważenia nieprawidłowej reakcji u dziecka, należy wyeliminować z diety mamy składnik za nią odpowiedzialny.