Skuteczna antykoncepcja – czy prezerwatywa daje 100% pewności?

Czy prezerwatywa daje 100% pewnosci?

W dzisiejszych czasach nie brakuje metod antykoncepcji, które można z powodzeniem wykorzystywać na co dzień. Niektóre z nich są jednak bardziej popularne niż inne. Taką najpopularniejszą formą antykoncepcji już od lat jest prezerwatywa. Ale czy prezerwatywa daje 100% pewności?

Czy prezerwatywa daje 100% pewności? – statystyki

Producenci prezerwatyw nigdy nie będą mogli obiecać 100% skuteczności bez kłamania. Mimo to statystyki dotyczące tej formy antykoncepcji na pewno powinny zachęcać do korzystania z niej jak najczęściej. W zależności od badań jakie są sprawdzi, skuteczność prezerwatywy oscyluje w granicach 98% – 99%. Jest to więc wynik, który w odpowiednich warunkach powinien zniwelować niebezpieczeństwo zajścia w niechcianą ciążę. Jednakże bez względu na to jak dobrej jakości są prezerwatywy, ich skuteczność zawsze zależy od tego, jak są używane. W przypadku nieprawidłowego założenia, statystyki szacują skuteczność prezerwatyw na ok. 82%, zatem różnica jest znacząca.

Jak prawidłowo użyć prezerwatywę?

Aby móc opierać się na statystykach warto jest dowiedzieć się jak prawidłowo używać prezerwatywy na co dzień. Problemy może sprawiać ich odpowiednie nałożenie, a także usunięcie po stosunku. Jak więc założyć prezerwatywę? Istnieje kilka wskazówek, które można podsunąć każdemu, kto szykuje się na użycie tej formy antykoncepcji.

  • rozmiar prezerwatywy musi być dopasowany do długości członka (S, M, L)
  • opakowanie nie może być uszkodzone
  • zawsze warto sprawdzić datę ważności prezerwatyw
  • zakładać prezerwatywę w stanie wzwodu, dzięki temu nie będzie się przesuwać
  • nakładać prezerwatywę na członka bez szarpania które może powodować uszkodzenia
  • przy ściąganiu prezerwatywy przytrzymać ją u nasady, aby sperma nie wydostała się na zewnątrz

Wady i zalety prezerwatyw

Jak wszystkie inne metody antykoncepcji, prezerwatywy mają swoje plusy i minusy. Wśród licznych korzyści na pewno należy wymienić rozsądną cenę, a także ich powszechną dostępność. Oczywistą zaletą jest oczywiście ograniczenie ryzyka ciąży do minimum. Co więcej, skuteczność tej formy antykoncepcji nie zmienia się bez względu na to w jakim dniu cyklu miesięcznego dojdzie do stosunku. Równie ważne jest też to, że prezerwatywa jest jedną z nielicznych form antykoncepcji, które chronią przed chorobami takimi jak:

  • HIV
  • opryszczka
  • rzeżączka
  • wszawica łonowa
  • kiła

Wśród wad o jakich należy pamiętać jest spadek skuteczności prezerwatywy ze względu na ich nieprawidłowe użycie. Przed podjęciem decyzji o korzystaniu z tej formy antykoncepcji po raz pierwszy, każdy powinien poćwiczyć. Wiele osób zmaga się też z prawidłowym dopasowaniem rozmiaru prezerwatywy. Zbyt duża prezerwatywa może powodować jej zsunięcie w trakcie stosunku. Przy zbyt małym rozmiarze może z kolei dojść do pęknięcia. Jednakże każdy kto potrafi odpowiednio dobrać i założyż prezerwatywę można spać spokojnie.