Zastanawiasz się, ile zwolnienia po kolonoskopii przysługuje pacjentowi? Kolonoskopia jest badaniem, po którym odradza się pójście bezpośrednio do pracy. Choć, oczywiście nikt nie może tego pacjentowi zabronić, w zdecydowanej większości przypadków powinien on postawić na spokój i odpoczynek. O tym, na ile zwolnienia może liczyć, zdecyduje lekarz na podstawie kilku czynników.
Czym jest kolonoskopia?
Kolonoskopia jest jednym z wielu badań endoskopowych, jakie może zalecić Ci lekarz. Polega ono na wprowadzeniu przez odbyt pacjenta aż do jelita specjalnego przewodu zakończonego kamerą – tak zwanego endoskopu. Jej wykonanie umożliwia ocenę stanu między innymi jelita grubego, a także postawienie prawidłowej diagnozy. Kolonoskopię wskazana jest standardowo między innymi w przypadku
- krwawień z odbytu
- przewlekłej biegunki niewyjaśnionego pochodzenia
- podejrzenia choroby Leśniewskiego-Crohna
- wykrycia krwi utajonej w kale
- konieczności weryfikacji wyników innych badań
Kolonoskopia może mieć charakter diagnostyczny lub terapeutyczny (np. likwidacja polipów). To właśnie między innymi od tego zależeć będzie, ile zwolnienia po kolonoskopii zaleci Ci lekarz.
Ile zwolnienia po kolonoskopii ze znieczuleniem, a ile bez?
Badanie kolonoskopowe wykonane może być bez znieczulenia, lub też ze znieczuleniem ogólnym lub miejscowym. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz w porozumieniu z pacjentem. Ponieważ wiele osób obawia się badania kolonoskopowego wykonywanego bez znieczulenia, częste są prośby do lekarzy o zastosowanie chociaż miejscowego znieczulenia. Tak naprawdę jednak również kolonoskopia bez znieczulenia może być wykonana przy minimalnym dyskomforcie pacjenta – wszystko zależy od doświadczenia lekarza, który ją przeprowadzi..
Zasadniczo to, czy zabieg był wykonany ze znieczuleniem, czy też bez nie ma znaczenia, jeśli chodzi o to ile zwolnienia po kolonoskopii jest sugerowane. Pamiętaj jednak, by przez przynajmniej kilka godzin po zabiegu unikać prowadzenia pojazdów – podany Ci specyfik może bowiem negatywnie wpłynąć na zdolność prowadzenia przez Ciebie samochodu, czy też motoru.
Od czego zależy, ile zwolnienia po kolonoskopii otrzymasz?
Kwestia tego, ile zwolnienia po kolonoskopii dostaniesz od swojego lekarza jest kwestią otwartą. Ostatecznie bowiem tylko i wyłącznie od danego specjalisty zależy, czy skieruje Cię na L4 po wykonanym zabiegu – a jeśli tak, na jak długo. Z pewnością zwróci on uwagę na ogólny stan Twojego zdrowia, a także reakcję na zabieg. O długości zwolnienia lekarskiego decyduje także przeznaczenie zabiegu.
Ile zwolnienia po kolonoskopii kontrolnej?
Jeśli mowa o tym, ile zwolnienia po kolonoskopii dostaniesz, jeśli będzie ona badaniem diagnostycznym, lub kontrolnym, należy nadmienić, że w takim przypadku będzie to raczej na pewno najkrótszy okres czasu. Zazwyczaj lekarze wypisują zwolnienie maksymalnie na dzień, dwa po terminie wykonania zabiegu. W zdecydowanej większości przypadków jest to jednak jeden dzień. W zdecydowanej większości przypadków nie będzie potrzeby, byś pozostawał przez ten czas w szpitalu – od razu będziesz mógł wyjść do domu.
Ile zwolnienia po kolonoskopii terapeutycznej?
Nieco inaczej jest w przypadku, gdy kolonoskopia miała charakter terapeutyczny – czyli gdy służyła usunięciu Ci zmiany, takie, jak na przykład guz lub polip. Ile zwolnienia po kolonoskopii uzyskasz w takiej sytuacji? Zdecydowanie dłużej, niż w powyżej opisywanym przypadku, gdyż nawet do 7-14 dni. W tym okresie czasu monitorowany będzie Twój stan, niewykluczone, że sporą jego część spędzisz w szpitalu.
Ile zwolnienia po kolonoskopii, która zakończyła się powikłaniami?
Oczywiście, jak każda interwencja medyczna, również i kolonoskopia obarczona jest pewnym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych, komplikacji i powikłań. ile zwolnienia po kolonoskopii uzyskasz w takim przypadku? W przypadku niewielkich powikłań, takich jak np. bóle brzucha – raczej nie więcej, niż 2-4 dni. Jeśli jednak lekarz uzna, że w Twoim przypadku komplikacje po zabiegu były poważne – może on podjąć decyzję o zaleceniu Ci nawet kilku tygodni zwolnienia lekarskiego.
Jak uniknąć konsekwencji kolonoskopii?
Dyskomfortu i pewnych powikłań kolonoskopii (a co za tym idzie wydłużenia okresu, podczas którego niezbędne będzie zwolnienie) można uniknąć odpowiednio przygotowując się do zabiegu. Zaleca się:
- bezwzględnie stosować do zaleceń lekarza prowadzącego
- w dniu badania nie przyjmować pokarmów; pić wyłącznie klarowne napoje
- około południa dnia poprzedzającego badanie przejść na dietę płynną
- przyjąć zapisany przez lekarza środek przeczyszczający zgodnie z instrukcjami dołączonymi do opakowania, lub we wskazanych przez niego godzinach.
Zastosowanie się do powyżej opisanych punktów znacząco minimalizuje nieprzyjemności, jakie mogą być przez Ciebie odczuwane podczas zabiegu.
Ile zwolnienia po kolonoskopii? Podsumowanie
Ostateczną decyzję co do tego, na ile zwolnienia po kolonoskopii będziesz mógł liczyć podejmuje lekarz. Choć w zdecydowanej większości przypadków nie jest to długi okres czas, nie lekceważ jego słów, jeśli każe Ci pozostać w łóżku na dłużej. Otrzymując od lekarza zwolnienie po kolonoskopii dla własnego zdrowia nie lekceważ go i pozostań w domu – nawet, gdy czujesz się już na tyle dobrze, by wrócić do pracy.