Sprzedawcy prądu zacierają ręce. Polacy zużyją więcej energii

Enea prognozuje, że Polacy będą zużywać więcej prądu. Jak wynika z szacunków spółki, sprzedaż energii elektrycznej w 2024 r. wzrośnie o 10-15 proc. rok do roku.

Informację tę przekazał Bartosz Krysta, członek zarządu ds. handlowych, podczas konferencji prasowej.

Spodziewany wzrost sprzedaży energii o 10-15%

Krysta zauważył, że pierwszy kwartał pokazał optymistyczne tendencje, z wzrostem wolumenu sprzedaży zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i biznesowych. — W skali całego roku spodziewamy się, że sprzedamy między 10-15 proc. więcej energii elektrycznej — powiedział.

Enea przewiduje, że w segmencie biznesowym sprzedaż wyniesie około 18 TWh. W 2023 r., łączny wolumen sprzedaży energii elektrycznej i paliwa gazowego wyniósł 22,8 TWh, co było niższe o 3,5 proc. rok do roku. Spółka wyjaśniła, że ten spadek wynikał ze zmian w portfelu klientów.

Mimo to, przychody ze sprzedaży energii elektrycznej i paliwa gazowego wzrosły o prawie 3,8 mld zł rok do roku (31,7 proc.), co odzwierciedla gwałtowny wzrost cen energii elektrycznej na rynku hurtowym. Szczególnie w segmencie odbiorców biznesowych zanotowano zwiększenie przychodów.

W pierwszym kwartale 2024 r., wolumen sprzedaży energii elektrycznej odbiorcom detalicznym wyniósł 6,5 TWh.

Enea, notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych od 2008 r. i wchodząca w skład indeksu mWIG40, jest kluczowym graczem na rynku energii, specjalizującym się w wydobyciu węgla kamiennego oraz wytwarzaniu, dystrybucji i handlu energią elektryczną. Sieć dystrybucyjna grupy obejmuje 20 proc. powierzchni kraju, skupiając się na zachodniej i południowo-zachodniej Polsce.

W dobie rosnącego zużycia energii elektrycznej coraz więcej Polaków rozważa instalacje fotowoltaiczne i inwestycję w inne odnawialne źródła energii.