Hemoroidy – jak pozbyć się bólu i dyskomfortu?

hemoroidy

Co zrobić, żeby hemoroidy się wchłonęły? To pytanie zadaje sobie wiele osób. I to coraz młodszych. Przez lata wydawało się, że hemoroidy dotykają tylko osoby starsze. Teraz coraz częściej okazuje się, że jednak osoby w średnim wieku i młodsze także mogą mieć problem z hemoroidami. W jaki sposób można z nimi walczyć? Czy można je wyleczyć domowymi sposobami?

Hemoroidy – co to takiego?

Hemoroidy to problem, który w dzisiejszych czasach dotyka wielu osób w coraz młodszym wieku. Są one inaczej nazywane guzkami krwawniczymi. Powstają jako struktury naczyniowe umiejscowione w kanale odbytu. Do ich zadań należy uszczelnienie kanału odbytu. W połączeniu ze zwieraczami mogą kontrolować proces wypróżniania, a także oddawania gazów. Problem pojawia się, gdy w guzkach krwawniczych pojawi się stan zapalny. W takim wypadku dochodzi do rozwoju choroby zwanej chorobą hemoroidalną albo potocznie żylakami odbytu. Hemoroidy potrafią być dość kłopotliwe i sprawiać ból, a jednocześnie utrudniać życie osoby, która musi się z nimi zmagać.

Hemoroidy – jakie są objawy ich powstawania?

Na początku choroby może pojawić się świąd odbytu. Mało kto łączy ten problem z powstawaniem hemoroidów, co często opóźnia prawidłowe rozpoznanie problemu i proces leczenia. W ten sposób dolegliwość dalej się rozwija, a uczucie świądu pozostaje bez zmian. Niekiedy pojawia się również uszkodzenie śluzówki i skóry, a także występuje nieprzyjemna wydzielina, która sprzyja powstaniu i ciągłemu powiększaniu się stanu zapalnego odbytu. Następnym objawem wystąpienia hemoroidów jest uczucie niepełnego wypróżnienia. Może także pojawić się krwawienie z odbytu, które często widać na papierze toaletowym. Im dłużej trwa rozwój choroby tym trudniej sobie z nią poradzić. W późniejszych stadiach może dojść do wypadnięcia guzka, a w przypadku zaawansowanej postaci hemoroidy pozostają poza odbytem, co sprawia, że jedyną możliwością ich usunięcia jest operacja.

Hemoroidy – co prowadzi do ich powstawania?

Powszechnie przyjęło się, że przyczyną powstawania hemoroidów jest nieprawidłowa dieta i siedzący tryb życia. Poza tym na powstawanie guzków krwawniczych wpływa także kilka innych czynników jak:

– nieregularne wypróżnienia
– aktywność fizyczna na niskim poziomie
– brak błonnika w diecie albo jego niewystarczająca ilość
– zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej (może być spowodowane parciem)
– zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej spowodowane obciążeniami genetycznymi
– częste biegunki
– otyłość
– przewlekła niewydolność krążenia
– ciąża (w związku ze zmianami hormonalnymi albo uciskiem płodu powodującym utrudnienie w odpływie krwi)

Co zrobić, żeby hemoroidy się wchłonęły? Jak walczyć domowymi sposobami?

Hemoroidy są możliwe do wyleczenia na kilka sposobów. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od stopnia zaawansowania choroby warto skupić się na właściwej diecie, bogatej w błonnik, który występuje głównie w warzywach i owocach. Konieczne jest również picie dużej ilości płynów, głównie wody. Najlepiej 2 do 2,5 litra dziennie. Dzięki bogatej w błonnik diecie wypróżnianie będzie łatwiejsze, a hemoroidy staną się mniej uciążliwe. W początkowej fazie choroby hemoroidy można próbować leczyć domowymi sposobami. Należą do nich:

– po każdym wypróżnieniu umycie okolic odbytu ciepłą wodą bez żadnych dodatków
– okłady z kory dębu, oczaru wirginijskiego, nagietka lub rumianku
– okłady z pokruszonego lodu
– stosowanie maści, żeli lub czopków domiejscowo lub doustnie

Hemoroidy – tabletki, maści i czopki

Jest możliwość stosowania również tabletek, które zmniejszają zapalenie i sprawiają, że żylaki trudniej się rozwijają. Dzięki maściom, czopkom i żelom jest możliwe zmniejszenie świądu, a także obrzęku, który pojawia się w trakcie choroby. Leki te, dostępne w aptece, często są robione z naturalnych składników takich jak kłącza krwawnika, czy wyciąg z kasztanowca. Dobrym domowym sposobem na zmniejszenie hemoroidów albo pozbycie się ich może okazać się umiarkowana aktywność fizyczna np. spacery, czy pływanie, a także częste robienie przerw w trakcie pracy za biurkiem.

Hemoroidy – do jakiego lekarza się udać?

W przypadku, gdy domowe sposoby nie pomagają, a choroba wejdzie na bardziej zaawansowany poziom konieczne może być podjęcie leczenia specjalistycznego. Do jakiego lekarza się udać z hemoroidami? Na początek można pójść do lekarza pierwszego kontaktu, który wykona badanie per rectum w celu diagnostyki hemoroidów. Jednak na dalszą diagnostykę, a co najważniejsze leczenie należy udać się do proktologa albo chirurga proktologa. Jest to lekarz specjalizujący się w leczeniu chorób końcowego odcinka jelita grubego. Poza hemoroidami należą do nich m.in. ból w trakcie wypróżniania, ropne wycieki, ślub, krew w stolcu, czy owrzodzenia.

Hemoroidy – leczenie specjalistyczne

Lekarz specjalista właściwie zdiagnozuje problem i podejmie kroki w celu pozbycia się hemoroidów. Najczęstszym zabiegiem, który wykonuje się przy żylakach odbytu jest założenie specjalnie dopasowanej gumki na guzek krwawniczy. Dzięki niej zmiana obumiera w związku z brakiem dopływu krwi. Gdy hemoroidy są małe można wykonać skleroterapię, czyli wstrzyknięcie odpowiedniego preparatu, który sprawia, że w miejscu stanu zapalnego powstaje zakrzep. Hemoroidy można również leczyć na kilka innych sposobów. Zalicza się do nich m.in. metodę Longo, chirurgiczne wycięcie guzków, a także laseroterapię.