Hemoroidy – jaki lekarz będzie odpowiedni?

hemoroidy jaki lekarz; hemoroidy; lekarz od hemoroidów; hemoroidy przyczyny; do jakiego lekarza z hemoroidami; choroba hemoroidalna; ile czasu krwawią hemoroidy; nieleczona zakrzepica odbytu; zdrowy odbyt a hemoroidy

Hemoroidy to tak zwane żylaki odbytu. Żyły położone w kanale odbytu stają się z różnych przyczyn opuchnięte i tworzą krwawnicze guzki. Hemoroidy dzielą się na wewnętrzne oraz zewnętrzne. Jak łatwo się domyślić, te pierwsze znajdują się w środku i nie są dla nas widoczne. Stają się wyczuwalne w trakcie badania przez odbyt. Jest to łagodniejsza faza choroby hemoroidalnej. Często bywa tak, że nawet nie wiemy o pojawieniu się problemu. Natomiast hemoroidy zewnętrzne to już bardziej zaawansowane stadium choroby i objawia się guzkami w okolicach odbytu. Są zdecydowanie bardziej bolesne i nie sposób ich nie poczuć. Przybierają sinawą barwę i sprawiają ból.

Hemoroidy – przyczyny występowania

  • Zaparcia
  • Dieta uboga w błonnik
  • Nadużywanie kawy i alkoholu
  • Uprawianie sportów wysiłkowych
  • Siedzący tryb życia
  • Otyłość
  • Skłonności genetyczne
  • Ciąża
  • Podeszły wiek

Ile czasu krwawią hemoroidy?

Choroba hemoroidalna często daje objawy w postaci krwawienia z odbytu. Przeważnie zauważamy to podczas wypróżniania. Natężenie takiego krwawienia jest uzależnione od zaawansowania choroby. U niektórych może to być kilka kropli, u innych więcej. Krwawienie powinno ustąpić po 2-3 dniach. Jeśli doraźne leczenie (czopki, maść) nie pomaga, warto skonsultować swoje dolegliwości z lekarzem. Profesjonalista najlepiej oceni poziom zagrożenia dla naszego zdrowia. Pamiętajmy, że chorobie hemoroidalnej mogą towarzyszyć inne dolegliwości. Przykładowo, nieleczona zakrzepica odbytu bywa niebezpieczna i wiąże się z dużo większym bólem.

Hemoroidy – jak wygląda leczenie?

Leczenie zachowawcze

Wybór metody leczenia uzależniony jest od stopnia zaawansowania i częstotliwości występowania dolegliwości. Gdy poczujemy nasilający się ból, swędzenie lub pieczenie, należy jak najszybciej zastosować maść na hemoroidy. Skuteczne będą też czopki. Wszystkie tego typu preparaty kupimy w aptece bez recepty. Ich skład opiera się na substancjach o działaniu ściągającym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Leczenie zachowawcze można stosować maksymalnie 7-10 dni. Jeżeli jedną z naszych dolegliwości było krwawienie, warto udać się do lekarza, nawet gdy ono ustąpi.

Osobom cierpiącym z powodu hemoroidów zaleca się dodatkowo nasiadówki w ciepłej, ale nie gorącej wodzie. Najlepiej, aby miała ona około 40°C. Nalewamy do wanny tyle wody, aby można było zamoczyć zmienione chorobowo miejsce. Następnie dodajemy do niej przygotowaną wcześniej miksturę np. z kory dębu. Tak wykonana, trwająca około 10-15 minut nasiadówka będzie miała działanie przeciwzapalne, odkażające i ściągające.

Równie skuteczne w leczeniu hemoroidów mogą być: szałwia, kasztanowiec albo krwawnik. Nasiadówki zmniejszają stan zapalny, łagodzą świąd oraz pieczenie okolic odbytu. Warto też raz na jakiś czas odbywać ciepłe kąpiele z dodatkiem olejków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i łagodzącym obrzęki. Wskazane wyżej właściwości ma na przykład olejek lawendowy, jałowcowy lub rozmarynowy.

Jeżeli zastosowane przez nas leczenie nie przynosi pożądanych efektów, należy udać się do lekarza proktologa. Jeżeli chcemy odbyć wizytę w ramach ubezpieczenia NFZ, musimy najpierw otrzymać skierowanie od lekarza rodzinnego. Po konsultacji dowiemy się, czy nie będzie też konieczna wizyta u chirurga. Będzie to uzależnione od tego, jak bardzo zaawansowana jest nasza choroba hemoroidalna.

Leczenie zabiegowe

Lekarz od hemoroidów po nieskutecznym leczeniu zachowawczym prawdopodobnie zaproponuje nam leczenie zabiegowe. W pierwszej kolejności mogą to być metody małoinwazyjne:

  • gumkowanie – zakładanie gumowych podwiązek na żylaka
  • Koagulacja – zamykanie podstawy naczyń, które zasilają żylaki
  • Sklerotyzacja – podanie do wnętrza żylaka leku, powodującego miejscowy stan zapalny, który powinien doprowadzić do zarastania naczynia, a następnie zanikania żylaka
  • Kriochirurgiczny zabieg – usuwanie żylaków za pomocą sondy zamrażającej chorobowe zmiany

Zabiegi te można stosować w przypadku, gdy hemoroidy nie są zbyt duże. Oceny indywidualnej dokonuje lekarz prowadzący. Metody małoinwazyjne są skuteczne i bezbolesne. Okres zdrowienia jest przeważnie krótki, a sam zabieg nie wymaga nawet hospitalizacji.

Leczenie operacyjne

W przypadku braku skuteczności leczenia zachowawczego i zabiegowego, konieczna może okazać się operacja. Dotyczy to jednak mniej niż 5% pacjentów dotkniętych chorobą hemoroidalną. Przeważnie operacja będzie konieczna w przypadku hemoroidów IV stopnia lub u osób z wypadającym odbytem. Techniki operacyjne są różne. Lekarz prowadzący dobiera je odpowiednio do zaawansowania i umiejscowienia hemoroidów.

Zdrowy odbyt a hemoroidy

Im dłużej będziemy ignorować objawy, tym bardziej zaawansowany będzie stan naszych hemoroidów. W początkowej fazie wystąpienia dolegliwości przeważnie wystarczające okażą się maści i czopki. Takie leczenie szybko łagodzi ból i prowadzi do zahamowania rozwijania się guzków. Ignorowanie problemu może doprowadzić do tego, że zbyt późno trafimy do lekarza i jedyną możliwością leczenia będzie już tylko operacja. Aby uniknąć powikłań i nieprzyjemnych konsekwencji choroby hemoroidalnej, należy działać bez zbędnej zwłoki, zaraz po wystąpieniu niepokojących objawów. Im szybsza reakcja, tym mniej inwazyjne i krótsze leczenie. Hemoroidy bywają dla wielu z nas wstydliwe, mimo, iż z tym problemem boryka się wiele osób. Często nie wiemy do jakiego lekarza z hemoroidami powinniśmy się udać. Zawsze możemy zwrócić się po prostu do lekarza rodzinnego. Powinien on wskazać nam dalszą drogę. Prawdopodobnie skieruje nas do proktologa lub od razu do chirurga, jeśli stopień zaawansowania hemoroidów jest wysoki.