Tachykardia, która charakteryzuje się szybkim biciem serca, często nie ma związku z ciśnieniem krwi. W takim razie co oznacza wysoki puls przy normalnym ciśnieniu? Wysokie tętno przy prawidłowym ciśnieniu krwi, jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas lub występuje w regularnych odstępach czasu, wskazuje na rozwój poważnych nieprawidłowości. Pełne badanie lekarskie jest niezbędne do ustalenia przyczyny i postawienia trafnej diagnozy.
Wysoki puls przy normalnym ciśnieniu — przyczyny fizjologiczne
Zwiększone tętno może wynikać z różnych przyczyn fizjologicznych. W takim przypadku nie ma poważnych zagrożeń dla zdrowia ludzkiego. Najczęstszą przyczyną jest wzrost tętna podczas intensywnego wysiłku fizycznego, który nie odpowiada wiekowi i możliwościom danej osoby. Na przykład, tętno wzrasta po wejściu po schodach lub podniesieniu dużych ciężarów u osób bez odpowiedniego treningu fizycznego.
Wysokie tętno jest również spowodowane obciążeniem psychicznym. Stan ten często występuje u uczniów przygotowujących się do poważnych egzaminów, czy u pracowników w firmach przed podpisaniem ważnych dokumentów. Wszelkie sytuacje stresowe i niestabilna sytuacja emocjonalna mogą być przyczyną kołatania serca wbrew prawidłowemu ciśnieniu krwi. W tych przypadkach występuje również podwyższony poziom lęku, zaburzenia snu, a w ciężkich przypadkach ataki paniki.
Inne typowe przyczyny natury fizjologicznej:
- Warunki klimatyczne. W szczególności czynnikiem wyzwalającym jest często ciepło. Na tym tle zmniejsza się stężenie tlenu we krwi, więc serce zaczyna szybciej pompować płyny krwiotwórcze przez naczynia krwionośne, aby zapobiec niedotlenieniu.
- Spożywanie dużych ilości napojów o właściwościach tonizujących. Należą do nich przede wszystkim herbata i kawa.
- Palenie papierosów, picie alkoholu i używanie narkotyków. Szkodliwe nawyki żywieniowe prowadzą do zwężenia naczyń i problemów z przepływem krwi. Obciąża to układ sercowo-naczyniowy.
Wysokie tętno przy normalnym ciśnieniu — przyczyny patologiczne
Zwiększona częstość akcji serca może wystąpić we wrodzonych lub nabytych wadach serca na tle prawidłowego ciśnienia krwi. Nasilenie i ciężkość tych schorzeń są bardzo różne. W większości przypadków problem może być leczony jedynie poprzez operację.
Inną częstą przyczyną zwiększonej częstości akcji serca związanej z rozwojem patologii kardiologicznej są choroby zapalne, które wpływają na strukturę mięśnia sercowego. Należą do nich — zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie wsierdzia, reumatyzm itp. Bez odpowiedniego leczenia choroby te zagrażają życiu.
Zwiększona częstość akcji serca może być również spowodowana następującymi schorzeniami niezwiązanymi z sercem:
- Odwodnienie. Przy dużej utracie płynów przez organizm dochodzi do zagęszczenia krwi. Zwiększa to obciążenie mięśnia sercowego, co powoduje, że kurczy się on intensywniej.
- Choroby zakaźne. Wraz ze wzrostem temperatury dochodzi do zatrucia organizmu. Serce szybciej pompuje krew, aby pozbyć się toksyn i unormować stan.
- Choroby neurotyczne. W takich przypadkach puls wzrasta z powodu uwolnienia dużej ilości hormonów stresu.
- Zaburzenia hormonalne. Są one zwykle związane z dysfunkcją tarczycy i nadnerczy. Podwyższone hormony prowadzą do odurzenia organizmu. Prowadzi to do zwiększenia aktywności mięśnia sercowego.
- Występowanie silnego krwawienia. Wynika to z braku równowagi w objętości krwi krążącej w organizmie. Pompowanie płynu hematologicznego przez naczynia krwionośne musi być przyspieszone, aby dostarczyć tkankom niezbędną ilość składników odżywczych i tlenu.
- Niedokrwistość. Najczęściej tętno zauważa się w anemii z niedoboru żelaza. Ponadto zauważa się zwiększoną męczliwość przy minimalnym wysiłku fizycznym oraz pogorszenie stanu skóry i paznokci.
Niebezpieczeństwa związane z wysokim pulsem przy normalnym ciśnieniu
Tachykardia jest stanem niebezpiecznym. Podwyższone tętno powyżej 100 uderzeń na minutę i utrzymujące się przez dłuższy czas może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a w niektórych przypadkach nawet dla życia. W takim przypadku wzrasta prawdopodobieństwo zatrzymania krążenia. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, co oznacza wysoki puls przy normalnym ciśnieniu i co zrobić, aby go ustabilizować.
Tachykardia niesie ze sobą ryzyko zakłócenia procesów metabolicznych, co może spowodować spadek odporności i inne negatywne skutki. Bardzo często zdarza się, że omdlenia występują regularnie z tachykardią. Może to prowadzić do urazów. Może też wywołać zawał serca i zwiększyć ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej.
Diagnoza i leczenie
Ponieważ zwiększona częstość akcji serca może mieć różne przyczyny, do prawidłowego leczenia tachykardii o prawidłowym ciśnieniu krwi niezbędna jest diagnoza. W tym celu należy odbyć wizytę u kardiologa.
Na początku lekarz rozmawia z pacjentem w celu uzyskania wywiadu medycznego. Obligatoryjnie podczas badania mierzone jest ciśnienie krwi w celu potwierdzenia zgodności z wartościami normatywnymi. Zaleca się wtedy wykonanie elektrokardiografii. Badanie to jest uważane za najbardziej informacyjne w przypadku konieczności ustalenia przyczyn tachykardii. Dodatkowo w razie potrzeby i wskazań mogą być wykonane inne badania specjalistyczne.
Obecnie w praktyce w leczeniu tachykardii w domu stosuje się różne techniki zgodnie z diagnozą. Terapię zawsze przepisuje lekarz indywidualnie, biorąc pod uwagę stan pacjenta. Głównym celem jest wyeliminowanie zdiagnozowanego procesu patologicznego w organizmie.
W leczeniu objawowym przepisuje się specjalne leki, które obniżają tętno. Są one obecnie dostępne w aptekach w przystępnej cenie. W ciężkich przypadkach wskazane jest leczenie chirurgiczne.