Domowe sposoby na katar – skuteczne napary i inhalacje

katar - domowe sposoby

Katar bywa wyjątkowo uciążliwym objawem sezonowych przeziębień. Zgodnie z powiedzeniem nieleczony trwa tydzień, a leczony siedem dni – wiele osób postanawia się więc jakoś przemęczyć.   Zalegająca śluzowa wydzielina utrudnia jednak oddychanie i  sprawia, że czujemy się naprawdę źle. Tym bardziej warto sprawdzić domowe sposoby na katar. Nieskomplikowane zabiegi  przyniosą szybko ulgę.

Apteczne sposoby na katar

Apteczne sposoby na katar obejmują wiele specyfików, pozwalających na zwalczenie nieprzyjemnych objawów. Do najczęściej wybieranych należą spraye lub krople do nosa, zmniejszające wydzielanie śluzu i działające obkurczająco na błonę śluzową nosa. Dla osób, które nie lubią uczucia spływających z nosa do gardła płynnych specyfików, dostępne są również preparaty na katar w tabletkach. W przypadku, kiedy problem zaczyna dotykać również zatok, można skorzystać z zestawów do irygacji, szybko przynoszących ulgę i ułatwiających oddychanie.

W aptekach dostępne są również rozgrzewające maści, zawierające w swoim składzie olejki eteryczne (np. eukaliptusowy, mentolowy, tymiankowy), które pomagają oczyszczać drogi oddechowe, działając na zasadzie inhalacji. Dla dzieci z kolei dostępne są specjalne plasterki na noc, uwalniające olejki eteryczne w czasie snu dziecka.

Napary na katar – jak przygotować

Domowe sposoby na katar to między innymi napary z ziół o działaniu oczyszczającym drogi oddechowe, odśluzowującym i pozwalającym na zaczerpnięcie głębszego oddechu. Można je przygotować samodzielnie – do picia lub do inhalacji.

Do  samodzielnego przygotowania ziołowej mieszanki na napar, potrzebne będą (w równych proporcjach, do nabycia w aptekach i sklepach zielarskich):

  • liście eukaliptusa (o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych),
  • ziele mięty pieprzowej, o działaniu odśluzowującym,
  • korzeń lukrecji, działający odświeżająco i wykrztuśnie;
  • rozmaryn lekarski, o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwalergicznych, przeciwwirusowych i przeciwbólowych.

Napar na katar – sposób przygotowania:

  1. Mieszamy równe proporcje suszonych ziół i umieszczamy w szczelnym opakowaniu.
  2. Do przygotowania naparu odmierzamy 1 łyżkę mieszanki, zalewamy szklanką wrzątku i zostawiamy pod przykryciem na 5 minut.
  3. Gotowy napar przecedzamy i pijemy lub wykorzystujemy do inhalacji.

Cebula na katar –  w jaki sposób używać?

Cebula na katar jest jednym z popularniejszych domowych sposobów na walkę z przykrymi objawami zatkanego nosa.  Jej dobroczynny wpływ wynika z dużej zawartości substancji działających przeciwzapalnie i wirusobójczo oraz związków eterycznych, oczyszczających błony śluzowe. Cebulę można oczywiście po prostu zjeść, albo przygotować z niej specjalny syrop, jednak najprostszym i bardzo skutecznym sposobem są inhalacje.

Dużą cebulę należy pokroić na dość grubą kostkę, umieścić w miseczce i zalać wrzątkiem. Do mieszanki można dodać kilka kropli olejku eukaliptusowego lub tymiankowego. Wdychanie oparów przyniesie szybko ulgę. Dla wzmocnienia efektu, można przykryć głowę ręcznikiem.

Domowe sposoby na katar u dziecka

Domowe sposoby na katar u dziecka to przede wszystkim inhalacje z olejków eterycznych – eukaliptusowego, miętowego, sosnowego lub tymiankowego. Jeśli dziecko odmawia siedzenia z twarzą nad parującą miseczką, lub jest na to zbyt małe, można zastosować inne rozwiązanie. Olejek działający oczyszczająco na błony śluzowe należy dodać do wody w wannie, podczas kąpieli dziecka. Dzięki temu, łazienka  podczas kąpieli zmieni się w domowe spa dla malucha, pozwalające na szybkie pozbycie się kataru.