Najlepszy kołowrotek spławikowy – czyli jaki?

Osoby nieznające się na wędkarstwie na myśl o wędkowaniu najczęściej mają przed oczami wędkę uzbrojoną w kołowrotek i spławik. To właśnie ta forma jest najbardziej rozpoznawalna. Cieszy się ona niesłabnącą popularnością. Na wielu zbiornikach, zwłaszcza tych z bogatą roślinnością podwodną, stanowi jedyną możliwą opcję. Kluczowy jest jednak dobór sprzętu, aby wyciągnąć na brzeg jak najwięcej ryb!

Jak wygląda kołowrotek spławikowy?

Dla początkującego wędkarza każdy kołowrotek jest identyczny. Mocowany do wędki, posiadający hamulec, korbę i szpulę. Wydaje się proste, prawda? W istocie tak jest, jednak kołowrotki na spławik różnią się od tych używanych do wędkowania „ciężkim gruntem”.

Cechują się przede wszystkim lekkością. Wędka spławikowa jest zarzucana stosunkowo często. Dotyczy to głównie metody bolońskiej (bolonki). Polega ona na wędkowaniu „przepływanką” na rzece. Waga jest w tym przypadku niezwykle istotna.

Kołowrotki spławikowe budową nie różnią się niczym od innych ze stałą szpulą. Pałąk, korba, szpula, hamulec oraz korpus. Warto jedna zwrócić na detale, które będą istotne w trakcie wędkowania.

Wybieramy kołowrotek spławikowy

Kupując sprzęt wędkarski warto dobierać kompletny zestaw. W przypadku spławika warto dobierać kołowrotek spławikowy razem z wędką. W sklepie Wielka Ryba  https://wielkaryba.pl/kolowrotki-splawikowe znajdziesz szeroki wybór młynków spławikowych. Zarówno modele uniwersalne, które wykorzystasz w innych metodach, jak i typowo matchowe.

Korzystaj ze sprawdzonych firm

Początkujący wędkarze zadają często pytanie: „Jaki kołowrotek spławikowy wybrać? Przede wszystkim warto wybrać sprawdzonych producentów sprzętu wędkarskiego. To gwarancja, że posłuży nam przed długie lata. Produkt powinien dobrze leżeć w ręku i działać płynnie. W tym przypadku waga i ilość łożysk w kołowrotku spławikowym robią ogromną różnicę.

Hamulec/sprzęgło

Hamulec (właściwie sprzęgło) ma za zadanie regulować prędkość wysuwania się żyłki ze szpuli kołowrotka w momencie, kiedy mamy branie. To bardzo istotne, aby działał precyzyjnie i płynnie. Pozwala to na regulację w trakcie holu. Pamiętaj jednak, aby sprzęgło było ustawione zawsze „luźniej” niż wytrzymałość przyponu.

Istnieje wiele mitów na ten temat. Pokutuje, że kołowrotki spławikowe powinny posiadać dolny hamulec. Jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zastosować górny. Zależy to głównie od preferencji wędkarza. Przewagą dolnego (tylnego) hamulca jest to, że w łatwy sposób zdejmujemy szpulę.

Szpula

Ten często ignorowany element jest niezwykle istotny. W przypadku, kiedy nie wiesz jaki kołowrotek spławikowy kupić, może Ci umknąć rodzaj szpuli. Warto wybrać modele wykonane z aluminium. Zapobiega to uszkodzeniom w trakcie wędkowania. Przy wielu rzutach szpula potrafi się również wycierać. Wygląda to nieestetycznie.

Zwróć uwagę na zapasową szpulę, która jest często w zestawie z kołowrotkiem spławikowym. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ możesz ją zmienić nad wodą w dowolnym momencie. Zmiana zestawu na grubszy? Nie ma problemu!

Istotna jest również pojemność szpuli. Kołowrotki na spławik nie muszą mieścić dużej ilości żyłki. 100 metrów żyłki to wystarczająca ilość.

Czy istnieje idealny kołowrotek spławikowy?

Na to filozoficzne pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W sklepie Wielka Ryba kupisz kołowrotki spławikowe renomowanych producentów. Bez względu na to, czy szukasz sprzętu na karpie, czy na okazjonalne łowienie płotek – znajdziesz tam coś dla siebie!