Drzwi przesuwne, modele przeznaczone nie tylko do garderoby

Drzwi przesuwne to praktyczne rozwiązanie, które zaoszczędzi sporo miejsca. Zobacz, na jakie rodzaje się dzielą oraz poznaj ich największe zalety!

Drzwi przesuwne to praktyczny sposób na podzielenie przestrzeni. Doskonale sprawdzają się na małych metrażach, ale równie chętnie są wykorzystywane w dużych powierzchniach, by wydzielić z nich dodatkowe pomieszczenie. Ponadto gwarantują dużą swobodę, gdyż poruszają się w linii prostej po ścianie, nie zabierając cennego metrażu, potrzebnego do ustawienia innych mebli. Poniżej przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji na temat drzwi przesuwnych. Artykuł przybliży Ci ich rodzaje oraz najważniejsze zalety. Podpowiemy, w jakich wnętrzach warto je zastosować.

Zalety drzwi przesuwnych

  1. Optymalne wykorzystanie przestrzeni, szczególnie w wąskich i małych pomieszczeniach. Dzięki temu, że poruszają się wzdłuż linii prostej po ścianie, nie kolidują z innym mebli w pomieszczeniu. Nie utrudniają ich otwierania oraz nie blokują przejścia w korytarzu o ograniczonej szerokości.
  2. Drzwi przesuwne mogą zarówno dzielić, jak i łączyć ze sobą pomieszczenia. Jak to możliwe? Efekt ten można uzyskać, stosując szerokie, podwójne drzwi przesuwne. Po ich otwarciu dwa pokoje mogą sprawiać wrażenie jednego dużego. Ten zabieg doskonale sprawdza się w przypadku salonu z jadalnią. Gdy jadalnia nie jest potrzebna, można ją oddzielić od reszty pomieszczeń.
  3. Pełnią funkcję dekoracji. W ofercie sklepów znajdziesz wiele ciekawych propozycji drzwi przesuwnych. Dzięki temu z łatwością dopasujesz je do wnętrza, a nawet możesz z nich uczynić główną dekorację ściany! Poniżej przedstawimy drzwi przesuwne w różnych wariantach stylistycznych.
  4. Nie trzaskają. Wiele drzwi przesuwnych jest wyposażonych w system cichego domyku lub tzw. domykacz. Dzięki temu unikniesz głośnego trzaśnięcia, w sytuacji, gdy użyjesz zbyt dużej siły do ich zamknięcia, albo w chwili przeciągu, który powstał między pomieszczeniami.

Rodzaje drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne naścienne to najczęściej wybierany model, gdyż  jest bardzo łatwy w montażu oraz doskonale sprawdza się w małych pomieszczeniach. Instalacja drzwi wymaga przymocowania górnej prowadnicy do ściany (uwaga: drzwi przesuwne nie powinny być montowane na ścianie kartonowo – gipsowej, gdyż jest ryzyko zbyt dużego obciążenia)

Drzwi przesuwne chowane w kasecie. Ten rodzaj drzwi można zastosować w przypadku ściany  z karton – gipsu, która tworzy zabudowę dla chowającego się skrzydła. Dzięki temu zyskujesz przestrzeń również na ścianie, na której znajdują się drzwi.

Drzwi przesuwne pojedyncze przeważnie występują w szerokości 80 cm, 90 cm i 100 cm.

Drzwi przesuwne podwójne doskonale sprawdzają się w tych większych pomieszczeniach. Ich szerokość to najczęściej 120 cm, 140 cm i 160 cm.  Wstępują zarówno w wersji naściennej, jak i kasetowej.

W jakich wnętrzach warto zastosować drzwi przesuwne?

Drzwi przesuwne dają wiele możliwości aranżacyjnych. Najczęściej możemy spotkać się z nimi w sypialni, gdzie oddzielają garderobę od reszty pomieszczenia. Inna propozycja to przejście do domowego gabinetu, wydzielając wyciszoną część przeznaczoną do pracy. Ponadto z pewnością powstały z myślą o wąskich korytarzach. Dzięki nim w tym pomieszczeniu poprawi się ciąg komunikacyjny.

Natomiast drzwi przesuwne podwójne warto zastosować do wcześniej wspomnianej jadalni. Dobrze sprawdzają się również w oddzieleniu kuchni od salonu w trakcie gotowania. Część zapachów oraz unoszącego się kurzu wraz z tłuszczem zostanie w strefie przygotowywania posiłków. Za ich  pomocą możesz również podzielić pokój rodzeństwa. Nadal będą blisko siebie, ale zyskają więcej indywidualnej przestrzeni.

Drzwi przesuwne w różnych stylach

Drzwi przesuwne to nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale również stylowy dodatek w Twoim wnętrzu. W ofercie sklepu internetowego Mirjan24 znajdziesz ponad 100 modeli, które oferują różne rozmiary oraz style. Wśród nich są klasyczne propozycje wykonane w ponadczasowej bieli lub odcieniach naturalnego drewna, np. dąb sonoma.

Warto również wybrać model z dużym lustrem, które optycznie powiększy oraz rozjaśni przestrzeń. Ten typ szczególnie dobrze sprawdzi się w garderobie lub przedpokoju.

Aktualnie we wnętrzach dominuje styl loft. W odpowiedzi na ten trend powstały warianty pasujące do tej właśnie aranżacji. Cechują się elementami w kolorze czarnym np. w postaci uchwytów, maskownicy, czy zdobień na froncie. Natomiast nowoczesne drzwi przesuwne będą występować w odcieniach szarości. W niektórych pomieszczeniach warto rozważyć przeszklone drzwi, które nie będą ograniczać przepływu światła.