Jak wygląda atopowe zapalenie skóry u niemowląt?

Zauważasz zmiany na skórze dziecka, zaczerwienienie, a nawet przesuszenie naskórka, które nie znika mimo pielęgnacji? Możesz mieć do czynienia z objawami atopowego zapalenia skóry. To choroba alergiczna, która szczególnie często rozwija się u niemowląt przed skończeniem 12. a zwykle nawet 6. miesiąca życia. Jak rozróżnić objawy AZS od zwykłej pokrzywki na skórze dziecka? Co robić, by łagodzić zmiany i nie doprowadzać do ich rozprzestrzeniania?

Objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci

Najczęściej pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry u niemowląt pojawiają się już przed ukończeniem przez nie 6. miesiąca życia. Na ich delikatnej skórze rodzice zauważają zaczerwienione zmiany, które początkowo mogą mylić z niegroźną pokrzywką lub potówką. Skóra niemowląt jest niezwykle delikatna, przez co i podatna na tego rodzaju podrażnienia.

Pierwszym objawem, który może świadczyć o tym, że zmiany wynikają właśnie z atopowego zapalenia skóry, jest ich ciągłe nawracanie. Niegroźne podrażnienia szybko znikają ze skóry dziecka. Zmiany związane z AZS bez odpowiedniej profilaktyki będą nawracać. Warto także wiedzieć, że głównie pojawiają się one w określonych miejscach ciała niemowlaka, w tym przede wszystkim na zgięciach łokci i kolan oraz policzkach.

Do głównych objawów atopowego zapalenia skóry u niemowląt i dzieci należą:

  • zaczerwienienia i pokrzywki;
  • szorstkie zmiany z suchym i łuszczącym się naskórkiem;
  • strupy, które wolno się goją i rogowacieją;
  • swędzenie skóry trudne do okazania przez niemowlęta.

Jakie kosmetyki wybierać przy atopowym zapaleniu skóry?

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba alergiczna. Żeby unikać nawrotu jej objawów, warto profilaktycznie korzystać z odpowiednich kosmetyków. Kosmetyki dla niemowląt z AZS powinny koniecznie być produktami antyalergicznymi o bardzo delikatnym działaniu. Większość środków przeznaczonych dla tak małych dzieci jest oznaczona jako hipoalergiczna, jednak w przypadku atopowego zapalenia skóry warto dodatkowo sprawdzić tę informację.

Zaleca się, aby dzieci z atopowym zapaleniem skóry korzystały z kosmetyków pozbawionych składników uznawanych za alergeny, czyli głównie barwników, substancji zapachowych, konserwantów i silnych środków myjących.

Kosmetyki oznaczone jako odpowiednie dla dzieci z AZS to środki o szczególnie delikatnym działaniu. Wszystkie ich składniki są hipoalergiczne, a produkty te działają tak delikatnie, jak to tylko możliwe, żeby w żaden sposób nie podrażniać wyjątkowo wrażliwej skóry dziecka.

Czy niemowlęta wyrastają z atopowego zapalenia skóry?

Warto wiedzieć, że atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, której nie da się do końca wyleczyć. Można przed odpowiednią profilaktykę, pielęgnację skóry i unikanie drażniących alergenów nie doświadczać żadnych objawów. Pomimo tego wiele, bo nawet połowa dzieci z objawami AZS w pierwszych miesiącach życia nie doświadcza ich już średnio po 5. urodzinach. Można więc śmiało powiedzieć, że dzieci wyrastają z atopowego zapalenia skóry, jednak nie wszystkie, a objawy choroby mogą powrócić na różnych etapach życia.

Według wstępnych badań na całkowity zanik objawów AZS większe szanse mają te maluchy, u których jak najwcześniej wdrożono odpowiednią profilaktykę. Obserwując więc objawy u własnego dziecka, skonsultuj je z alergologiem, unikaj alergenów i właściwie pielęgnuj jego skórę, a istnieje spora szansa, że wraz z wiekiem pozbędzie się zmian na skórze.