Jak skutecznie wybielić zęby w domu?

białe zęby - wybielanie zębów domowymi sposobami

Śnieżnobiały uśmiech gwiazd filmowych stał się w ostatnim czasie wyznacznikiem standardu dbania o zęby i jamę ustną. Wszyscy pragną mieć białe zęby, choć naturalny odcień szkliwa rzadko bywa właśnie taki. Poza naturalnie ciemniejszym odcieniem zębów, problemem mogą być przebarwienia, będące na przykład efektem palenia papierosów lub picia dużej ilości kawy i herbaty. Jak wybielić zęby w warunkach domowych? Czy wybielanie zębów domowymi sposobami jest bezpieczne?

Wybielanie zębów – kiedy stosować?

Domowe wybielanie zębów ma sen w sytuacji, kiedy kolor szkliwa wydaje się nam zbyt ciemny i prowadzi do odczucia dyskomfortu. Jeśli czujemy, że zęby powinny być bielsze, to chociaż jest to wyłącznie kwestia kosmetyki, warto popracować nad uzyskaniem zadowalających efektów. Oczywiście, wybielanie zębów jest również przydatne w sytuacji, gdy na ich powierzchni powstały szpecące ciemniejsze plamy. Mogą one być wynikiem tworzenia się osadu nazębnego, wywołanego częstym narażeniem szkliwa na kontakt z niektórymi potrawami i używkami. Niekiedy przebarwienia zewnętrznej warstwy szkliwa mogą być również następstwem stosowania leków bądź mikrouszkodzeń. Jeśli stomatolog stwierdzi, że problem przebarwienia nie wynika z uszkodzenia zęba i nie ma potrzeby prowadzenia leczenia, można zdecydować się na wybielenie.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym

Jak wybielić zęby? Na zabieg wybielania zębów można umówić się w gabinecie stomatologicznym.  Dentyści stosują w tym celu rozmaite, skuteczne metody – od preparatów z fluorem, aplikowanych  do specjalnych szyn, zakładanych na zęby, po wybielanie lampami. W uzyskaniu odpowiedniego odcienia szkliwa pomaga również przeprowadzanie zabiegu piaskowania zębów. Metoda ta jest szczególnie użyteczna w przypadku przebarwień powstałych w wyniku kontaktu z czynnikami zewnętrznymi jedynie w niektórych miejscach zębów. Zabiegi takie są jednak znacznie bardziej kosztowne, niż wybielenie zębów domowymi sposobami.

Wybielanie zębów w domu – czego używać?

Wybielenie zębów w domu można wykonać w bezpieczny sposób, stosując ogólnodostępne produkty. Do najskuteczniejszych metod usuwania przebarwień i wyraźnego rozjaśniania szkliwa należą:

  • regularne stosowanie past do zębów oznaczonych jako wybielające szkliwo oraz past z węglem aktywnym;
  • szczotkowanie zębów sodą oczyszczoną (można stosować sodę łącznie z regularnie używaną pastą);
  • płukanie jamy ustnej roztworem wody utlenionej (2 łyżki wody utlenionej, kupionej w aptece na szklankę ciepłej wody);
  • szczotkowanie zębów sproszkowana kurkumą – choć jest żółta, przy regularnym stosowaniu wybiela szkliwo, a dodatkowo ma silne właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne, dobrze wpływa więc na stan dziąseł i przyzębia.

Domowe wybielanie zębów – czy jest bezpieczne?

Zastanawiając się, jak wybielić zęby w domu, nie warto sięgać po niesprawdzone, ryzykowne metody. Szkliwo jest bardzo twarde, jednak narażone na działanie kwasów szybko ulega osłabieniu. Z tego względu nie warto stosować do domowego wybielania zębów kwasku cytrynowego. Ma on co prawda właściwości rozjaśniające, jednak może przyczyniać się do  uszkodzeń szkliwa i tym samym rozwoju próchnicy. To samo dotyczy czyszczenia zębów  proszkami o silnych właściwościach ściernych, na przykład gruboziarnistą solą. Zapewne pozwoli to na usunięcia plam z zębów, jednak w wyniku silnego tarcia uszkodzić można również dziąsła i szkliwo.