Znaczenie kwasu hialuronowego w codziennej pielęgnacji skóry

Właściwa pielęgnacja skóry pozwala zachować młodość na dłużej i poprawia jej stan wizualny. Niewątpliwie ważną częścią codziennej pielęgnacji jest rutyna. Trzeba dobierać odpowiednie kosmetyki i stosować je regularnie. Dużą rolę odgrywa kwas hialuronowy. Warto poznać jego znaczenie w codziennej pielęgnacji.

Kwas hialuronowy – co daje na skórę?

Kwas hialuronowy wielu osobom kojarzy się z medycyną estetyczną. Rzeczywiście jest często wykorzystywany w zabiegach, choćby do wypełniania zmarszczek, podnoszenia kącików ust czy ich powiększania. Jednocześnie kwas hialuronowy występuje w skórze naturalnie i odpowiada za jej nawilżenie. Można powiedzieć, że skóra chłonie kwas niczym woda gąbkę. Jednak wraz z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w skórze maleje. Dlatego też warto sięgnąć po kosmetyki z tym składnikiem. Trzeba jeszcze wiedzieć, że kwas hialuronowy odpowiada nie tylko za nawilżenie skóry. Ten niskocząsteczkowy wnika w jej strukturę naprawdę głęboko. Kwas hialuronowy ma działanie łagodzące, odświeżające, ale też przynosi ulgę np. po zbyt intensywnej ekspozycji na słońce. Nie można zapominać, że kwas hialuronowy tworzy na skórze film ochronny. Dzięki temu jest ona bardziej odporna na zanieczyszczenia, uszkodzenia, czy powstanie nowych zaskórników.

Z czym łączyć kwas hialuronowy?

Niewątpliwie kwas hialuronowy należy włączyć do codziennej pielęgnacji. Ten składnik aktywny w połączeniu z innymi może wykazywać jeszcze bardziej spektakularne, pielęgnacyjne działanie. Warto go łączyć z niacyniamidem. Dzięki temu skóra staje się jeszcze bardziej nawilżona, a do tego dogłębnie oczyszczona. Niacynamid dodatkowo reguluje wydzielanie sebum. Kwas hialuronowy możecie też łączyć z witaminą C, która jest silnym antyoksydantem. Chroni skórę przed wolnymi rodnikami. Powoduje też, że skóra zachowuje młodość na dłużej i co ważne rozjaśnia np. przebarwienia czy plamy słoneczne. A co z kwasami AHA i BHA? Kwasy, zarówno AHA, jak i BHA silnie złuszczają i usuwają martwy naskórek, a przy tym stymulują komórki do produkcji kolagenu. Trzeba wiedzieć, że np. po zastosowaniu peelingu z kwasami mogą pojawić się podrażnienia. Właśnie tutaj dużą rolę odgrywa kwas hialuronowy, który je łagodzi. A czy retinol można łączyć z kwasem hialuronowym? Tak, ale nie od razu. Retinol lepiej stosować podczas rutyny wieczornej. Wtedy kwas hialuronowy warto użyć rano.

Jak stosować serum i krem z kwasem hialuronowym? To trzeba wiedzieć!

Warto wybierać kosmetyki świadomie. Na pewno dobrze sprawdzi się zarówno serum, jak i krem z kwasem hialuronowym. Serum ma wyższe stężenie niż krem. Przez to należy je stosować na początek, najlepiej nakładać je pipetą bądź opuszkami palców, omijając okolice oczu. Jak stosować krem z kwasem hialuronowym? Należy odczekać po użyciu serum około 20 minut. Następnie aplikuje się krem, delikatnie masując skórę. Dla lepszego efektu można delikatnie go wklepać. Pamiętajcie jeszcze o jednej bardzo ważnej rzeczy serum nigdy nie zastąpi kremu, ani krem serum. Jednocześnie nie można zapomnieć iż kwas hialuronowy jest dla skóry niezbędny i tak naprawdę można go stosować o każdej porze dnia czy nawet wieczorem. Zawsze należy nakładać kosmetyki na dobrze oczyszczoną skórę, bez resztek makijażu czy innych zanieczyszczeń, w przeciwnym razie może dojść do zatkania porów. Wtedy pojawią się niedoskonałości, dlatego przed stosowaniem serum i kremu oczyśćcie skórę płynem micelarnym.