Jak prawidłowo oczyszczać twarz, by przeciwdziałać niedoskonałościom?

Codzienne oczyszczanie skóry twarzy zapewnia jej odpowiednie przygotowanie do makijażu czy też zastosowania innych kosmetyków takich jak serum czy krem nawilżający. Jest absolutnie niezbędne, by na skórze nie pojawiły się niedoskonałości. Tu pojawia się pytanie – jak prawidłowo oczyszczać twarz?

Prawidłowe oczyszczanie twarzy – wybierz mleczko, żel myjący lub płyn micelarny

Przy myciu twarzy należy unikać używania mydła, które ma właściwości wysuszające dla skóry twarzy. Wiele osób, które zmagają się z twardą wodą negatywnie wpływającą na stan skóry czy posiadających skórę wrażliwą zastanawia się – czym myć twarz zamiast wody? Odpowiedź jest tutaj bardzo prosta, bo należy zastosować mleczko lub płyn micelarny. Wtedy wystarczy zaopatrzyć się w płatki kosmetyczne i nakładać na nie dany preparat, a następnie przemywać nim skórę. Takie produkty jak płyny micelarne zawierają micele, które mają działanie głęboko oczyszczające, a jednocześnie pozostawiają na skórze film ochronny. Przez to nie trzeba dodatkowo tonizować skóry, gdyż zachowana zostaje równowaga kwasowo-zasadowa. Produkty, w przypadku których nie trzeba używać wody do zmywania makijażu na pewno sprawdzą się w domu, ale i w podróży. Należy jednak zawsze pamiętać o zachowaniu higieny rąk przed zastosowaniem produktu oczyszczającego. Jeśli nie ma się do dyspozycji wody, to trzeba zdezynfekować ręce. Dostępne są produkty, które mają w składzie także substancje nawilżające, które zapobiegają przesuszaniu skóry rąk. Czyste ręce to podstawa, by od razu na skórę nie przenosić zanieczyszczeń i jej nie podrażniać. Oczywiście można wybrać do mycia twarzy także żel, który wymaga najpierw zwilżenia skóry wodą. Należy go zmyć letnią wodą, a następnie osuszyć miękkim i czystym ręcznikiem. Kolejnym krokiem jest użycie toniku, przywracającego skórze pH 5,5.

Prawidłowy demakijaż ma duże znaczenie

Poranna rutyna pielęgnacyjna jest już znana. Po oczyszczeniu skóry należy ją nawilżyć kremem dopasowanym do rodzaju skóry, a po jego wchłonięciu można przejść do makijażu, który powinien być lekki i nie zatykać porów. Absolutnie niezbędne jest odpowiedni demakijaż po całym dniu aktywności. Brak demakijażu powoduje zamknięcie ujścia gruczołów łojowych i pojawienie się stanu zapalnego. Warto przy tym pamiętać, by do demakijażu oczu stosować dedykowane produkty. Jeśli stosowany płyn micelarny szczypie i powoduje podrażnienie oczu i okolic oczu, to należy wybrać osobny produkt do demakijażu oczu, który nie będzie powodował tego rodzaju podrażnień. Demakijaż zawsze rozpoczynamy od oczu, następnie możemy zmyć makijaż ust, a dopiero na koniec podkład z twarzy. Demakijaż wykonuje się do uzyskania czystego wacika, przy czym nie należy zbyt mocno pocierać skóry. Po jego wykonaniu można już sięgnąć po odpowiednie serum, a następnie krem zabezpieczający zewnętrzną warstwę skóry.

Stawiaj na peelingi raz w tygodniu

Elementem oczyszczania skóry jest także peeling, przy czym nie można go wykonywać zbyt często. Raz w tygodniu w zupełności wystarczy, by pozbyć się zrogowaciałego naskórka. Można zastosować peeling mechaniczny, chemiczny, czyli kwasowy albo enzymatyczny. Ten ostatni polecany jest dla osób z wrażliwą skórą. W przypadku peelingu kwasowego stosowanego w domu trzeba uważać na stężenie. Jeśli jest większe, to złuszczanie należy wykonywać rzadziej, np. raz w miesiącu. Warto poradzić się w tej kwestii dermatologa czy też kosmetologa.