Projekty rezydencji

Budowa rezydencji to poważne przedsięwzięcie, również pod względem finansowym. Aby efekt nas satysfakcjonował, potrzebny będzie możliwie najlepszy, zgodny z naszymi oczekiwaniami projekt. Nie obędzie się też bez oszacowania kosztów inwestycji.

Słowo „rezydencja” kojarzy się z komfortem i luksusem. Słusznie, gdyż jest to duży, ekskluzywny dom mieszkalny, jednorodzinny lub wielopokoleniowy. Za sprawą większej niż w typowym budownictwie rodzinnym powierzchni użytkowej, w rezydencji mamy możliwość stworzenia dodatkowych pomieszczeń, dzięki którym wyższy będzie poziom komfortu zamieszkiwania. Mogą to być np.: biblioteka, sauna, pokój kąpielowy, oranżeria, pokój telewizyjny i rekreacyjny, piwniczka na wino i wiele innych. Niezbędnym elementem rezydencji jest garaż, zaś opcjonalnym, lecz często występującym – basen.

Nowoczesne trendy kładą nacisk głównie na komfort oraz funkcjonalność rezydencji. Budynek tego typu musi oczywiście być dostosowany do obowiązujących wymogów i norm prawnych, jak również energooszczędny lub pasywny. Dlatego coraz częściej instalowane są nowoczesne systemy grzewcze, rekuperacja, fotowoltaika i inne rozwiązania wykorzystujące energię z odnawialnych źródeł.

Budowa rezydencji nie jest prostym ani tanim zadaniem. Należy stworzyć dobry projekt, a także prawidłowo wycenić koszta inwestycji.

Wybór projektu

Wyróżnić można dwa główne rodzaje projektów rezydencji: gotowy lub indywidualny. To, który powinniśmy wybrać, zależy przede wszystkim od działki budowlanej, szczególnie jej położenia i kształtu. Dlatego też właśnie jej wybranie i zakup to pierwszy krok w całym procesie budowlanym. Kiedy już mamy działkę, możemy przejść do etapu wyboru projektu.

Indywidualny tworzony jest od podstaw, całkowicie zgodnie z wytycznymi i oczekiwaniami klienta. To idealna opcja dla osób ceniących oryginalność i mających skonkretyzowane wymagania odnośnie ostatecznego kształtu rezydencji, a także dla posiadaczy nieustawnych działek budowlanych, na których postawienie budynku według gotowego planu byłoby niemożliwe lub zbyt skomplikowane. Projekt indywidualny jest droższy, lecz dzięki niemu uzyskujemy stuprocentowo oryginalny charakter, całkowitą oryginalność i niepowtarzalność naszej rezydencji.

Projekt gotowy jest z reguły mniej kosztowny, ale z góry określony, tworzony pod szablon. Istnieje wprawdzie możliwość wprowadzania modyfikacji, muszą się one jednak mieścić w określonych granicach, a poza tym, każda taka zmiana pociąga za sobą wydatki. Jeżeli ich łączne koszta są wysokie, projekt indywidualny jest lepszą opcją.

Firma New-House na stronie https://new-house.com.pl/rezydencje zamieszcza oferty budowy rezydencji, a także gotowe projekty opracowane przez biura, z którymi współpracuje.

Oszacowanie wydatków

Skoro rezydencja jest większa i o wiele bardziej luksusowa niż typowy budynek jednorodzinny, jej budowa również pociąga za sobą wyższe wydatki. Koszta wynikają też z inflacji, obejmującej między innymi ceny materiałów budowlanych czy energii. Poza tym, jakość zastosowanych do wzniesienia rezydencji budulców musi być odpowiednia, a nowoczesne budynki tego typu wyposażone są w wiele drogich (przynajmniej na etapie instalacji) rozwiązań technologicznych, co także winduje cenę ich budowy.

Ostateczna kwota, jaką wydać trzeba na budowę każdego rodzaju domu, zależy od wielu czynników, nie jest więc łatwa do określanie. Przed rozpoczęciem inwestycji warto jednak oszacować jej orientacyjny poziom. Pomoże w tym kalkulator New-House: https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu. Jego obsługa jest bardzo prosta. Wystarczy podać powierzchnię użytkową budynku, województwo, rodzaj domu, rodzaj dachu i stropu, rodzaj garażu – i można poznać minimalną sumę, jaką będziemy musieli zainwestować.