Storczyki to przepiękne rośliny, określane również Orchideami. Kwiaty te rosną w naturalnym środowisku w ciepłych i wilgotnych miejscach. Gatunki storczyków rosnące w Polsce są objęte ścisłą ochroną gatunkową, natomiast można zakupić tę piękną roślinę, aby upiększała wystrój naszego mieszkania. Jak przedłużyć żywotność storczyka umieszczonego w doniczce?
Spis treści:
• Storczyki jako żywa ozdoba wnętrza,
• Jak długo żyje storczyk?
• Jak przedłużyć żywotność storczyka?
• Domowe sposoby na efektywny wygląd storczyka.
Storczyki to jedne z piękniejszych kwiatów ozdabiających nasze domowe wnętrza, są niezwykle różnorodne. Charakteryzują się bowiem wieloma wzorami i kolorami w zależności od gatunku. Uwielbiane szczególnie przez kobiety, kojarzą się z wyrafinowaniem i elegancją, nie są jednak łatwe do utrzymania. Są to jedne z bardziej wymagających roślin doniczkowych. Podpowiadamy co zrobić, by jak najdłużej cieszyć się estetyką tej rośliny!
Jak długo rośnie storczyk w doniczce?
Długość żywotności jest bardzo zróżnicowana, wszystko jest zależne od konkretnego gatunku oraz warunków w jakich przebywa kwiat. Wbrew pozorom w korzystnych warunkach może wytrzymać nawet do kilkunastu lat.
Jak cieszyć się długim okresem życia tej rośliny?
Aby odpowiednio zaopiekować się naszym storczykiem, po jego zakupieniu i przyniesieniu do domu, nie wystarczy wsadzić go jedynie w zwykłą doniczkę z ziemią i podlać wodą. Oto kilka naszych sposobów jak odpowiedzialnie i skutecznie zadbać o tę niezwykłą, naturalną ozdobę.
1) Odpowiednia doniczka to podstawa:
Storczyk powinien mieć zapewnioną odpowiednią doniczkę, w której będzie mógł swobodnie zapuścić korzenie, nie musi być ona jednak duża, gdyż roślina ta nie wymaga większej przestrzeni i świetnie radzi sobie w mniejszych osłonkach. Doniczka powinna jednak być jasna lub przezroczysta, aby do korzeni docierały promienie słoneczne. Dodatkowo przezroczysta doniczka umożliwi nam ciągłą kontrolę stanu rośliny. Warto zaopatrzyć się w osłonkę wykonaną ze szkła, na rynku dostępnych jest wiele ciekawych, dekoracyjnych wzorów. Można wybrać też opcję naczynia samonawadniającego.
2) Specjalne podłoże:
Aby storczyk rósł dobrze i kwitł- zdobiąc nasze mieszkanie, powinien mieć zapewnione dobre podłoże. Na spód doniczki należy wsypać niewielką ilość keramzytu, który będzie gromadził nadmiar wody i zapewniał dostęp powietrza do korzeni. Keramzyt także spulchnia ziemię. Ziemia również powinna być odpowiednio dobrana. W tym przypadku można skorzystać z gotowej mieszanki ,,do storczyków” lub przyrządzić ją samemu. Powinna ona składać się m.in. z kory, małej ilości węgla drzewnego oraz mchu czy torfu. Należy dobrać podłoże w zależności od gatunku, w razie wątpliwości warto podpytać specjalistów.
3) Światło i temperatura:
Storczyki to rośliny ciepłolubne, dlatego należy zapewnić im pokojową temperaturę. Optymalny przedział to 16-22°C, nie należy przekraczać progu temperatury poniżej 10°C, gdyż jest to szkodliwe dla rośliny. Jeśli chodzi o nasłonecznienie- korzenie potrzebują dostępu promieni słonecznych. Roślina nie może stać jednak w bezpośrednim słońcu. Światło powinno być rozproszone, należy zapewnić półcień.
4) Odżywki:
Również rośliny potrzebują odżywek do wzrostu i zachowania witalności. Do tego celu nadadzą się gotowe produkty dostępne w sklepie, starajmy się wybierać jednak te, na bazie naturalnych składników. Należy zapewnić roślinie azot, fosfor i magnez- niezbędny w okresie kwitnienia. Uważajmy jednak, by nie przesadzić ze zbyt dużą ilością odżywek, gdyż może to wpłynąć negatywnie na stan rośliny. Stosujmy się do zaleceń opisanych na preparatach, oraz wymagań gatunkowych.
5) Podlewanie:
Podlewajmy nasze kwiaty wodą o temperaturze letniej, delikatnie obmywając korzenie. Roślina ta nie lubi bowiem stać długo w wilgotnym podłożu, oraz nie lubi mokrych liści. Można wykonywać również tak zwane kąpiele korzeni, bez namaczania górnej części rośliny. Warto włożyć storczyk raz w tygodniu w okresie letnim do pojemnika z wodą, by dać swobodnie korzeniom pobrać odpowiednią ilość wody. Po 20-25 minutach należy roślinę wyjąć i odczekać, aż resztka wody odcieknie.
6) Przesadzanie rośliny:
Storczyki mogą przebywać w jednej doniczce, optymalnej dla swoich potrzeb- przez dłuższy czas. Jednak w wypadku intensywnego rozrostu korzeni, można roślinę przesadzić. Należy delikatnie wyjąć storczyk z dawnej doniczki, przyciąć martwe korzenie, a następnie przełożyć roślinę do uprzednio przygotowanego (według powyższych wskazówek) podłoża. Należy dokładnie przysypać korzenie ziemią, pamiętając o umiejscowieniu nowej doniczki w miejscu nasłonecznionym (lecz nie bezpośrednio).
Te kilka powyższych, prostych propozycji zapewni Ci piękny wygląd rośliny i jej długą żywotność.