Z papierem niemal każdy z nas ma do czynienia niezwykle często. Choć żyjemy w dobie elektroniki, gdzie stawia się głównie na e-dokumenty, w dalszym ciągu tradycyjna papierowa forma cieszy się dużym powodzeniem, szczególnie wśród osób mniej obeznanych z elektroniką. Wydaje się, że formaty papieru są czymś oczywistym, przecież każdy wie, jaki format ma kartka A4, jednak skąd one się wzięły i jakie wymiary mają konkretne formaty?
O formatach papieru słów kilka
Oficjalnie formaty papieru obowiązują od roku 1922, kiedy Niemiecki Instytut Normalizacji je zatwierdził w powszechnym użytku. Rozmiary papieru zostały oparte o normę DIN, co pozwoliło zastosować system metryczny. I tak format A0 to arkusz o powierzchni 1m2, natomiast kolejne numery, czyli A1, A2 itd. to podział arkusza A0 na pół wzdłuż krótszej krawędzi.
Co ciekawe, taki format metryczny nie obowiązuje na całym świecie, i tak, system brytyjski lub amerykański podaje wymiary papieru w calach. Jeszcze inaczej wymiary podaje system japoński.
Rodzaje formatów papieru
Formaty papieru można podzielić na trzy rodzaje:
– format A,
– format B,
– format C.
Każdy z powyższych formatów posiada rozmiar według skali od 0 do 10, np.: A1, A2, A3, A4, A5, A6, A7, A8, A9, A10. Warto również wspomnieć, że wymiary są zawsze zaokrąglane do pełnych milimetrów.
Jakie wymiary ma kartka A5?
Na rynku jest dostępnych kilka formatów, które są niezwykle popularne i które wykorzystuje się najczęściej. Tak jest w przypadku formatu A5, który potocznie jest formatem zeszytu szkolnego. Dokładne wymiary, w cm, papieru w tym formacie to 14,8 × 21.
Inny popularny format, czyli A4, ma rozmiar 21 × 29,7 cm i najczęściej jest kojarzony z rozmiarem bloku rysunkowego lub kartki do drukarki.
Formaty B i C
Zarówno format B, jak i C to formaty, które swój wymiar opierają o średnią geometryczną.
Format B to średnia pośrednich formatów A. Wymiary B1 są średnią geometryczną boków kartek A0 oraz A1.
Format C to również średnia geometryczna, ale tym razem liczona z wymiaru A oraz B. Np.: rozmiar C1 ma wymiary średniej geometrycznej z wymiarów kartki A1 oraz B1.
Czym się kierować przy wyborze formatu papieru?
Najczęstszym kluczem do wyboru rozmiaru papieru jest jego przeznaczenie. W przypadku różnego rodzaju dokumentów najczęściej stosuje się format A4, w przypadku zeszytów A5, a jeśli ktoś zajmuje się plakatami, to najczęściej wybieranym przez niego formatem będzie B1. Książki drukuje się na papierze w formacie B5. Seria C, jest wykorzystywana do produkcji kopert.
Rozmiar arkusza papieru to jedno, jednak najważniejsza jest, znajdująca się na nim treść. Dobra papierowa reklama, będzie bardziej pamiętana z nośnego hasła, jednak duży format pozwoli stać się jej bardziej zauważalną. Papier był i w dalszym ciągu jest, jednym z najczęściej wykorzystywanych produktów na świecie i pomimo coraz większego nacisku na załatwianie spraw drogą elektroniczną, jego pozycja w różnych branżach wydaje się niezagrożona.